Великого клопоту завдали цієї весни органам державної влади та місцевого самоврядування Івано-Франківщини деякі вітчизняні й іноземні інвестори, що працюють у сільському господарстві краю. Орендуючи в Богородчанському, Галицькому, Калуському, Коломийському, Рогатинському, Тисменицькому, Снятинському районах тисячі гектарів селянських паїв, що стояли облогами, й інших перелогів, вони відмовляються засівати окремі площі, киваючи на фінансові труднощі. і наразі спроби адміністративного впливу на них зазнають фіаско.
Річ насамперед у тім, що у грудні–січні, коли в області прикидали ймовірні обсяги ярого клину і в заведеному порядку інформували про них Мінагрополітики, ті господарі запевняли, що посіють стільки, скільки планують. А зібравши такі дані по всіх сільгосптоваровиробниках краю, фахівці й вийшли на передбачувані 181,3 тисячі га, які й занесли до відповідних столичних реєстрів. Аграрії краю впорали вже близько 130 тис. з них. Але посівна триває – нині заробляють у грунт насіння пізніх ярих культур. Тож ця цифра щодня зростає, наближаючись до запланованого. Проте, за орієнтовними підрахунками, від півтори тис. до кількох тисяч гектарів з тієї визначеної загальної площі можуть зостатися незасіяними. І це та земля, якою користуються згадувані інвестори.
Чи завдасть те великої шкоди економіці області, якщо справжній ярий клин стане дещо куцішим від прогнозованого? В ОДА вважають, що хоч як, а тенденцію на невиконання тими чи іншими орендарями своїх зобов’язань необхідно зупинити раз і назавше. Власне цій меті й послужила колегія головного управління агропромислового розвитку ОДА, що відбулася наприкінці квітня на базі кількох господарств Тлумаччини з участю начальників профільних структур РДА. На ній керівники як ряду районних управлінь АПК, так і аграрних служб області “віддувалися” за своїх норовливих інвесторів. Серед тих, хто ухиляється від сівби ярих культур, називали й “Даношу”, “Ленком”, “Росан-Агро”, “Колос Прикарпаття”, “Агротехніку”, й інших відомих та менш знаних агровиробників. Є в тому переліку й “Дослідне господарство “П’ядицьке” інституту агропромислового виробництва…
Правда, дехто доповідав, що когось уже вдалося “приборкати”. інші ж нарікали, що деяких інвесторів попросту не можуть знайти. Скажімо, вже другий місяць розшукують керівника ПП “ўазда”, що теж набрало землі, яка наразі й далі пустує. А “Галицькі аграрні інвестиції” взагалі виглядають феноменом. Вони, скажімо, вже років зо три вперто не обробляють кількасот га на Тисмениччині, але чинш за оренду паїв селянам виплачують справно. Причому навіть не три відсотки вартості землі, як ще восени повелів своїм указом Президент, а всі п’ять. Однак не сіють, і цим підривають показники, через що область може пасти задніх у державній сільгоспвиробничій статистиці.
– Обстановка з сівбою ярини дійсно подекуди якщо не критична, то складна, – резюмує заступник голови облдержадміністрації Василь БРУС. – Звісно, в районах намагалися врегулювати її ще з початком весни, коли тільки з’явилися перші заяви про можливий недосів. Та, видно, працювали з інвесторами недостатньо, якщо ситуація затяглась аж досі. На це ми і вказали під час колегії начальникам управлінь агропромислового розвитку ряду РДА. Відтак жорстку розмову з цього приводу з керівниками самих райдержадміністрацій мав і голова ОДА Микола Палійчук. Я ж відповідно поспілкувався з окремими орендарямиѕ Та водночас проблема не в тому, що інвестори не хочуть сіяти. А в тім, що на рівні держави досі не врегульовано питання виділення кредитних ресурсів для веснування. Скажімо, нашим хліборобам потрібно було 191 млн. грн., аби успішно завершити нинішню посівну. Вони мали для того частину власних коштів, а решту – близько 82 млн. – сподівалися позичити в банків. Однак отримали від них лише вісім мільйонів. Тому через брак паливно-мастильних матеріалів, міндобрив, засобів захисту рослин й виникла проблема. Та я оптиміст. Нині господарства сіють на 30,5 тис. га кукурудзу на зерно, посаджено вже більшу частину картопляних плантацій (а це 60 тис. га лише в індивідуальному секторі). До 10–15 травня, гадаю, посіємо й сою, соняшник, просо, гречку, інші пізні ярі.
І вийдемо загалом на прогнозовані цифри. А то й перевершимо їх, як це сталося з ранніми зерновими, яких посіяли на тисячу з гаком гектарів більше, ніж планували,
повідомляє Галичина.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|