Сьогодні, у святі 1 травня – день міжнародної солідарності трудящих, значно менше політики, аніж за часів СРСР. А тоді першотравень був одним з головних ідеологічних свят тоталітарної країни. Про це красномовно свідчать шпальти радянських газет.
“Свято мільйонів”,– під таким заголовком подає святкову передовицю харківська газета “Вечірнє радіо” 1928-го року. “40-к років тому кращі представники робітничого класу започаткували це свято як акт пролетарської солідарності в усіх країнах, - пише автор. – Але опортуністичні вожді 2-го Інтернаціоналу зробили все, щоби вилучити революційну суть першотравня. І лише завдяки створенню Комуністичного Інтернаціоналу день 1 Травня дійсно став днем бойової інтернаціональної солідарності пролетаріату. Пролетарські маси шикуються в бойові колони під прапором Комінтерну для майбутніх ґерців з класовими ворогами”, – так патетично завершує статтю автор харківського часопису “Вечірнє радіо” за 1928 рік.
Газета робітничо-селянської молоді Ніжинщини “Більшовицькі резерви” 1930-го року подає замітку про свято першотравня написану вже в простішому форматі. “День випав чудовий. Міський плац оточено натовпом людей, а на плацу ще нікого. Раптом все затихло, бо на трибуні, заквітчаній ялиною та прапорами з’явилась окружна капела хористів. Дружньо кинулись в юрбу звуки “Інтернаціоналу”. З вітанням виступає голова окружного виконавчого комітету М’ягкий. А потім молоді червоноармійці приймають присягу. Двічі розступався натовп, двічі сходився, пропускаючи на плац червоних залізничників та махорочників зі своїми оркестрами. Люду – не окинути оком. Там - агітвози, там - трактор гуде, там - дотепні карикатури на білогвардійців, поміщиків та капіталістів. Весело відсвяткували”, – пише автор статті в газеті “Більшовицькі резерви” за 1930 рік.
“Я, слюсар інструментного цеху механічної майстерні, беру на себе зобов’язання відремонтувати до 1 травня весь нарізний та ріжучий інструмент”, – таку обіцянку проголосив партійним зборам комуніст Василь Заливайко, про що громадськості напередодні першотравня 1948-го року повідомила газета партосередків Київських електропідприємств “Електрик на варті”.
Столичний часопис “Київська правда” за 1953 рік подає замітку про перебіг підготовки до свята в Києві. “Місто одягається у святкове вбрання. Оформлення центральної магістралі – Хрещатика - присвячується темі: Наша мета комунізм. А площа Калініна – темі дружби народів СРСР. На багатьох будинках – портрети великих геніїв людства Леніна і Сталіна. З першотравнем дорогі товариші”!
Огляд підготований за матеріалами Національної академічної бібліотеки імені Вернадського,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|