Роботу над книгою здійснив аспірант Національного університету “Острозька академія” Михайло Якубович. Окремі розділи перекладу розміщені в журналі “Київська Русь”. Мотивами до праці над перекладом та окремими секретами автор поділився з Радіо Свобода.
Аспірант релігієзнавства Михайло Якубович вперше в Україні подолав усі 114 сур – розділів Корану. Михайло працює в першій в Україні лабораторії перекладу сакральних текстів, відкритій в Острозькій академії. Секретами перекладу богословської літератури з ним поділився неординарний вчений і богослов, перекладач Острозької Біблії сучасною українською Рафаїл Торконяк.
“Моє заняття – вивчення філософської думки ісламського світу. Але мене занепокоїла ситуація, яка склалася в Україні зі станом перекладу зі східних мов, зокрема, з арабської і перської, – розповідає Михайло Якубович. – Є певні порухи науковців, але та школа, яка навіть існувала після Агатангела Кримського, занепала, в першу чергу, з причин репресій радянської влади – все зосереджувалося в Москві й Петербурзі. У нас є Інститут сходознавства, але немає серйозної державної підтримки. Але ж багата та мова, на яку зроблено багато перекладів”.
За словами Михайла Якубовича, вже давно прийшов час зайнятися українською мовою в плані перекладів саме з цих східних мов. І от Коран – це один з таких проектів.
“Окрім того, в мене є публікації українською мовою арабських філософів аль-Фарабі, ібн Хальдуна, зараз готую монографію з цілим комплексом перекладів. Деякі з них вперше перекладені європейською мовою, тобто, їх немає ні російською, ні англійською”, – зазначив Михайло Якубович.
Для мовників і філософів не існує кордонів
Свого часу син військового Михайло Якубович самотужки вивчив українську мову, адже з дитинства розмовляв російською. Уже в студентські роки, для того, щоб читати найбільш цікаві тексти в оригіналі, Михайло вивчив арабську. Адже коли взявся за переклад Корану, зрозумів – священну книгу мусульман слід перекладати з оригіналу, без мов-посередників, інакше не уникнути суттєвих перекручень змісту.
Як відомо, кілька спроб перекласти Коран українською були доведені до логічного завершення, а літератори перекладали частини Корану як поетичний твір. Близько сотні російських і десяток англійських перекладів – суттєво відрізняються один від одного. Яким же є Коран насправді? – задав собі запитання допитливий студент. І вирішив… перекласти його сам. За консультаціями довелося звертатися до вчених та літераторів з Близького Сходу: “Це араби, які є фахівцями з тексту Корану, науковцями. Скажімо, Шейх Ахмад Ашеркалі – він мешкає в Саудівській Аравії. Це редактура, підказка по деяких довідниках. Але в основному я працюю самостійно”.
Високий рівень перекладу острозьким аспірантом визнали критики журналу “Journal of Qur`anic Research and Studies”, який видають у Саудівській Аравії. У цьому ж журналі Михайло Якубович опублікував статтю з роз’ясненнями унікальних можливостей відтворення змісту Корану українською. Зважаючи на поліетнічність та поліконфесійність української держави, подібні дослідження й переклади мають неабияку перспективу – переконаний молодий сходознавець.
“Враховуючи те, що нині Схід відіграє велику роль в політиці, рівень зацікавленості країни Сходом може позначатися на її міжнародному рейтингові. Зараз мусульмани активно співпрацюють зі сходознавцями, а в нас в Україні організаторами такої ісламознавчої активності є мусульманські організації. Вони проводять семінари, конкурси, диспути з проблем толерантності в міжконфесійних відносинах. Десь у стратегічній перспективі мій переклад Корану пов’язаний саме з цим”, – зазначив Михайло Якубович,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|