У вівторок в урочищі Гурби на Рівненщині представники патріотичної громадськості вшановували пам’ять героїв національно-визвольного руху, полеглих тут 65 років тому – під час найбільшого за всю історію Другої світової війни битви УПА з військами НКВС.
Шістдесят п’ять років потому замість пострілів, гуркоту гармат і реву літаків тут лунають молитви за упокій полеглих і мирне майбутнє для живих. Цю історію замовчували півстоліття, а між тим у великодні дні далекого 1944-го тут прогримів грандіозний бій між частинами Військової округи “Богун” УПА-Північ і підрозділами НКВС та Червоної армії.
У певному сенсі той бій можна назвати братовбивчим – адже з навколишніх сіл напередодні мобілізували до лав радянської армії українських юнаків, а ті, хто не хотів підкорятись радянській мобілізації, вдягнули вишиванки й на Великдень попрямували в ліс…
Майже п’ять тисяч повстанців, з яких півтори тисячі були ще неозброєними, прийняли тут бій 22-25 квітня 1944 року з 30-тисячним радянським військом, каже один із учасників, якому вдалося лишитися Любов Поліщук і Дмитро Авдєєв: Гурби забрали їхніх рідних і побратимів
“Тут, на цьому пляцу, лежать два моїх друга й побратими. Я мав 18 років, і йшов до УПА, бо вірив в ідею вибороти незалежність. Був там чотири роки майже. А в Гурбах творилося пекло – на нас кинули танки. Треба ж було, щоб нам на паску дівчата з сусіднього села принесли крашанки, паску, щоб ми розговілися. Було свято. А потім нам передали, що сюди сунуть великі війська. Ми мали кілька загонів, однак сили були нерівними. Погинули дуже багато людей з обох сторін, досі знаходять кості… Я був поранений у ногу шість разів, але добрі люди переховували й виходили мене. Згодом, вибравшись із житомирських лісів, ми планували відійти до Карпат, на Чехію. Я прийшов попрощатися – з мамою й з Україною… З мамою попрощався назавжди. Я потрапив до в’язниці, два місяці мені загрожувала смертна кара, яку потім замінили на 25 років ув’язнення…”, – розповів Дмитро Авдєєв.
Перемога нескорених. Трагедія селян
…Любов Поліщук ось уже четвертий рік приходить на це місце – після того, як дізналася, що саме в Гурбенському лісі загинув її брат. Довідатися про це допомогли дослідники – молоді історики з Рівного, котрі щороку проводять тут розкопки й уже посприяли перепохованню 80 повстанців.
Анемони на Микитових пагорбах у Гурбинському лісі о цій порі нагадують про тисячі загиблих тут людей
“Тоді, в 44-му, вони навіть не казали, куди йдуть – пішли, і все. Ми тільки здогадувались, що наші хлопці були тут і погинули. А не так давно ще один мій брат розкрив газету, і каже: “Любо, вони знайшлися”. – Я зразу зрозуміла, що то про наших рідних. Там справді були їхні імена”, – каже Любов Поліщук.
А Тамара Сербіна із Шумського району Тернопільщини лише цього року переконалася, що її батько загинув у Гурбенському бою. “Він родом із Тилявки, де виріс Улас Самчук. Мама знала, що тато загинув саме там, і заповідала мені знайти це місце. Так трапилося, що підтвердився факт його перебування тут лише нині. Я дуже вдячна тим молодим людям, які зробили цю пошукову справу”, – зазначає Тамара Сербіна.
Нині поблизу повстанських могил тривають роботи зі спорудження Пантеону героїв Гурбенської битви, торік тут постала колона Божої Матері; поряд розвивається Свято-Воскресенський монастир, коштами місцевих громад впорядковують територію, тривають археологічні розкопки. А щойно побачило світ четверте перевидання книги-дослідження “Гурби: квітень 1944-го”.
У вівторок під час заходів із нагоди 65-ї річниці Гурбенського бою його вцілілі учасники отримали почесну ювілейну відзнаку. Таку ж відзнаку повезуть додому і рідні тих, чиї імена підтвердили історичні дослідження. А за кілька днів молодіжні патріотичні організації зберуться тут для проведення вже традиційного історичного військово-патріотичної заходу “Гурби – Антонівка”, а влада пообіцяла довершити дорогу до місця, про яке мав би знати кожен українець,
повідомляє Радіо Свобода.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
ити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|