Більшість українців сприймають Великдень, як головне духовне свято року. Принаймні, такий висновок можна зробити із опитування проведеного на сайті Радіо Свобода. Цей результат укладається у висновки міжнародного порівняльного дослідження, за яким українці є п’ятими у Європі за рівнем релігійності. А ще – українці негативно сприймають, коли політики маніпулюють релігійними почуттями.
Українці релігійні, толерантні й носять у собі приховані язичницькі вірування. До такого узагальнення можна вдатися поєднавши думки соціологів і фольклористів. Перші оперують лише цифрами, а другі вивчають вірування через конкретних людей та їхні традиції. Єдність протилежностей дає привід для роздумів.
Ірина Клименко, етномузиколог, етноспівачка і керівник проетку “Гуртоправці”, розповідає як під час Великодніх свят вони записували народні співи у одному селі житомирського Полісся.
“Жінка, заледве побачивши нас на вулиці, ще навіть не привітавшись і не розпитавши хто ми – почала співати веснянки. Як виявилося, так тут роблять за звичаєм на Великдень, пробуджуючи своїми співами землю. І навіть після того, як ми вже у хаті позаписували їхні співи – коли всі вийшли на подвір’я, то знову, не змовляючись, почали співати, щоб чуло усе навколо”, – розповідає Ірина Клименко.
Україні вважають себе слов’янами, християнами і віруючими. Поєднання християнської традиції і давнішої язичницької – вчені називають синкритизмом. На цю тему написано багато наукових робіт. Але справжнім відкриттям для дослідників стало з’ясування рекордно високого загального рівня релігійності українців.
Київський міжнародний інститут соціології, Інститут політики, Центр “Соціальні індикатори” і Інститут соціології НАНУ взяли участь у Міжнародній програмі соціальних досліджень (
ISSP) , що визначала місце релігії у житті громадян 44 країн.
Дослідження проводилися наприкінці 2008 року, а результати були опубліковані нещодавно.
Українці виявилися п’ятими у Європі за рівнем релігійності. Після Кіпру, Польщі, Словаччини і Португалії, – повідомила науковий керівник проекту, старший науковий співробітник відділу соціальних структур Інституту соціології НАНУ Ольга Іващенко.
За даними дослідження, абсолютна більшість українців – 91% християнського віросповідання (православні, греко-католики, протестанти). Зокрема, 39% віруючих належать до трьох основних православних церков (Московського й Київського патріархатів і УАПЦ), 44% вказали, що вони є православними без чіткої приналежності до певної церкви, а 8%, що вони є греко-католиками.
І лише кожен дев’ятий або ніколи не вірив, або перестав вірити.
І хоч більшість із тих, хто повідомив, що вірить у Бога – рідко ходить до церкви – вони пройшли випробування питаннями-пастками і підтвердили свою релігійність. Таких 85%.
Росія виявилася шостою з кінця рейтингу релігійності. Ольга Іващенко розповідає, що окремою темою для глибшого наукового порівняльного пошуку стала велика різниця у рівні релігійності між Україною та Росією.
Хоча ці дві країни мають спільне минуле – результат виявився майже дзеркально протилежним.
Громадяни Росії показали шостий з кінця рейтингу рівень релігійності серед усіх 44 країн.
Певною мірою це відображається і у регіональних відмінностях всередині України. Найбільша різниця між сходом і заходом. У східних областях більший відсоток невіруючих, натомість у західному регіоні – частка релігійних людей сягає 97%.
Політикам краще релігію не чіпати. Ще одним відкриттям стало те, що постійно збільшується кількість молодих людей, які вірять у Бога і ходять до церкви. А 24% опитаних сказали, що вони раніше не вірили, а тепер стали релігійними.
Також дослідників вразила міжконфесійна і міжрелігійна толерантність усіх опитаних.
Чого не скажеш про ставлення українців до політиків. Вони висловилися вкрай негативно до їхніх спроб маніпулювати вірою людей та використовувати релігію, як аргумент під час виборчих кампаній.
Восени будуть оприлюднені усі результати Міжнародної програми соціальних досліджень вже у 45 країнах. Після України до них долучилася Естонія.
Автор: Ірина Штогрін, Радіо Свобода
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|