Служба безпеки України оприлюднила документи, що свідчать про контакти ОУН-УПА з польським рухом опору в 1942-47 роках. Йдеться про перемовини, що велися із представниками польського еміграційного уряду та Армії Крайової.
Ці переговори, в кінцевому результаті, зупинили конфлікт і поставили за мету створити у повоєнному світі незалежну Україну та незалежну Польщу.
“По имеющимся у нас данным в конце 1943 года Центральный “Провод” ОУН для активизации борьбы против СССР, поставил задачу добиться привлечения на свою сторону других антисоветских сил, в частности, возник вопрос о заключении договора по этому вопросу между УПА и польской Армией Крайовой – АК”, – це дослівна цитата зі звіту агента Міністерства Державної Безпеки СРСР від 20 лютого 1947 року.
Цей документ, як і інші, оприлюднені Службою безпеки України, є свідченням того, що між українським та польським визвольними рухами під час Другої світової війни велися перемовини й відбувалися часті контакти.
І якщо історія польсько-українського конфлікту тих часів є відомою, то “історія контактів” між ОУН та Армією Крайовою практично не висвітлювалася.
Науковий співробітник архіву СБУ, кандидат історичних наук, Володимир Ковальчук розповідає, що документи МДБ демонструють “дипломатичні контакти ОУН і УПА з поляками у 1942-47 роках”.
ОУН контактувала з еміграційним польським урядом
У серпні-вересні 1943 року у Львові відбулося кілька зустрічей між представниками Центрального Проводу ОУН та членами Сил Збройних Краю – так називалося військове формування, підзвітне польському еміграційному урядові в Лондоні.
Є також документи, які свідчать про перемовини локальних осередків ОУН з Армією Крайовою восени 1943 року.
“От имени главного командывания УПА переговоры вел член Центрального Провода ОУН – Гриньох Иван (псевдоним “Доктор Орлив”. Польськую делегацию АК возглявлял некто Островский. Обе дегации заключили письменное соглашение о прекращении внутренней борьбы между УПА и АК и взаимном сотрудничестве”, – йдеться в агентурному повідомленні.
Результати цих перемовин були оприлюдненні у статті “Наші стосунки”, опублікованій у польській та українській підпільній пресі.
Але місцеве представництво еміграційного уряду розкритикувало ці домовленості, про що теж свідчать відповідні документи.
ОУН також вела перемовини із представниками польських лівих сил, але пізніше вони були припинені з волі вищого керівництва.
Теми перемовин: зупинення протистояння та координація
Базуючись на конкретних документах, Володимир Ковальчук зазначає, що визвольні рухи змушувала шукати порозуміння з огляду на загрозу “радянизації” українських та польських земель.
“І нарешті було досягнуто домовленості про взаємне визнання незалежності у майбутньому України та Польщі та поділ територій. ОУН хотіла, щоб кордон проходив по річці Сян, а польська сторона хотіла, щоб кордон був таким, як між УРСР та Польщею станом на 1939 рік. Довгий час не вдавалося узгодити це питання, але у 1946 році домовленість була досягнута і навіть почалися спільні військові акції”.
Тож оприлюднені СБУ документи, показують, що між українським та польським визвольними рухами під час Другої світової війни було не лише протистояння, а й пошуки примирення та домовленості про майбутнє. І НКВС, а пізніше МДБ, знало про це та чинило перепони цьому процесу,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|