Український уряд підбадьорює себе перед жорсткими випробуваннями попереду. У посланні до парламенту 31 березня Президент Віктор Ющенко сказав, що економіка скоротилася на 25-30% за перші два місяці 2009 р. порівняно до відповідного періоду минулого року і що труднощі доведеться терпіти аж до повернення до позитивного приросту економіки.
“Ми втратили наші іноземні ринки та 60% українського експорту. Всі наші надходження іноземної валюти залежали від цих ринків, які забезпечували робочі місця для приблизно 2 млн. людей у виробництві сталі, хімікатів та пов‘язаних з ними секторах економіки” – сказав він.
Кажучи, що країна була “погано підготовлена до протистояння кризі”, президент також закликав парламент вжити заходів для протидії спаду.
І парламент почав діяти, хоча і не так, як це мав на увазі глава держави. Наступного дня парламент проголосував переважною більшістю голосів за перенесення дати наступних президентських виборів з січня 2010 р. на 25 жовтня 2009 р. Такий, характеризований Ющенком як незаконний, вчинок іще більше посилив напругу між главою держави та прем’єр-міністром Юлією Тимошенко, колишнім союзником по “Помаранчевій Революції” у 2004 р.
Обоє почали все більше розходитися щодо того, як боротися з економічною кризою в Україні. Зокрема, Ющенко висловився проти урядових планів посилити зв’язки з Росією, включно з намаганням отримати $5 млрд. позики від Москви. Також президент вважає повільним запровадження реформ, здійснення яких вимагає МВФ у рамках підписаної у листопаді угоди з Києвом про надання standby кредиту у розмірі $16.4 млрд.
У той час, коли деякі парламентарі не хочуть ратифікувати заходи, яких вимагає МВФ, у тому числі збільшення податків на деякі види продукції та зниження бюджетного дефіциту до 3% від 5%, уряду терміново потрібні кошти для підтримки економіки.
Стурбованість станом фінансових установ країни спонукали уряд анонсувати план щодо підтримки українських банків шляхом надання $5.7 млрд. фондів, що відповідає 2-3% від ВВП, на рекапіталізацію банківського сектору.
31 березня заступник Голови НБУ Олександр Савченко повідомив журналістам, що від 10 до 15 банків може бути охоплене програмою рекапіталізації, яка, як він казав, має на меті відновлення можливості виплачувати банками депозити домогосподарствам та виконувати зобов’язання перед корпоративними клієнтами.
Савченко також сказав, що питання як далі підтримувати банки та заохотити їх відновити кредитування приватного сектору розглядалось і що мають бути вжиті заходи. “За наявних обставин буде нелегко вимагати, щоб всі банки надавали кредити реальному сектору” - додав він.
Багато аналітиків оцінюють, що близько однієї третини депозитів домогосподарств вже були забрані з місцевих банків з кінця 2008 р., а багато кредиторів намагаються наразі збалансувати вимоги вкладників, обмежуючи зняття коштів до 20% або менше від клієнтського рахунку.
Набіг на банки був, головним чином, спричинений вкладниками, які прагнули перевести свої заощадження в іноземну валюту для хеджування інфляції та можливого колапсу гривні, яка втратила з вересня 37% проти долара США.
Запропоновані державою кошти могли б допомогти відновити довіру до банків країни. Савченко вважає, що потрібно надати допомогу максимум 15 зі 180 банків, але громадськість стурбована долею більшості банків, які будуть залишені без допомоги.
До того ж запланована державна допомога може бути недостатньою. Згідно недавнього звіту МВФ, сума, що необхідна для рекапіталізації українських банків, складає близько $8 млрд., що становить близько 4.5% від ВВП.
Подальшою загрозою стабільності української економіки є можливість продовження конфронтації з Росією щодо постачання газу, що, у свою чергу, може зашкодити решті Європи. Москва висловила своє незадоволення укладеною Києвом угодою з ЄС у середині березня на $2.5 млрд. про модернізацію газопровідної мережі України.
Москва протистоїть плану, тому що це може підірвати монополію енергетичного гіганта Газпром на транзит російського газу через територію України. 25 березня відповідальний працівник Газпром заявив, що якщо Україна піде далі з фінансованою ЄС модернізацією, то «наслідки можуть бути непередбачуваними”.
Зі зниженням експорту, падінням у січні промислового виробництва на 34% порівняно з минулим роком, інфляцією близько 22%, спричиненою підвищенням цін на продукти харчування та державними витратами, а також блокуванням МВФ надання другого траншу кредиту standby до проведення ключових реформ, місця для маневру українського уряду лишається все менше.
Джерело: Асоціація українських банків
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|