Весна. У передчутті Великодня — одного із найбільших християнських свят, природа й люди. Із давніх-давен у ці дні зміцнювалася дружба, забувалися старі чвари. Щасливі від пробудження природи та Воскресіння Христа люди ходили в гості та дарували один одному великодній символ - писанку.
Цей час став початком українсько-польської дружби для школярів Івано-Франківського природничо-математичного ліцею та учнів польського ліцею імені Бачинського з міста Нова Суль За угодою про співпрацю рік тому дітей та педагогів об’єднала писанка. У рамках програми “Ріта” польсько-американської фундації “Освіта для демократії” троє вчителів і 15 учнів мали можливість відвідати польське місто та навчити закордонних ровесників виготовляти гуцульські та бойківські писанки.
Великий день - Велика ніч. “А ще проект передбачав вивчення історії та дати святкування Великодня, традицій і звичаїв найбільшого християнського свята - розповідає директор ліцею Мирослав Бідичак. - Ми презентували українську національну самобутність. У процесі спілкування виявилося, що у нас дуже багато спільного, але й чимало відмінного.
У Польщі Великдень є святом церковним, пов’язаним з Воскресінням Ісуса Христа. На Україні це є свято церковне тільки з кінця І тисячоліття. Перед тим це було свято на пошану сонця, яке в цей час “оживає”, воскрешаючи сили природи. Люди колись вважали, що небесні світила - то очі божеств. У міфологічному світогляді світло символізує зрячість і правду, а темрява, ніч, туман є своєрідними синонімами сліпоти і кривди. З першим променем сонця вранці, за повір’ям, знищується вплив злих духів. Отож воно позначає знання, справедливість, милосердя, переможця всілякого зла і кривди
Тема сонця є часто присутня в прислів’ях та традиціях святкування Великодня на Україні, особливо на селі. Є також різниця в назві свята: в Польщі то Велика Ніч, а на Україні - Великий День.
Розпишімо писаночку на похвалу Богу. Під час майстер класу івано-франківські ліцеїсти згадували давні звичаї пов’язані з писанками За традицією, яйця розмальовують дівчата і жінки. Для цього потрібні тиша, спокій і зосередження на добрих думках. Розписуючи, стиха співають веснянок. Починають писанкарювати на свято Стрітення (15 лютого) - тільки-но молоде сонце набирає сили, прямуючи до весни.
На Великдень писанками вітають один одного родичі й друзі. Зазвичай, пишуть від 15 писанок і більше. 1-2 кладуть до великоднього кошика на посвячення, 2-3 - на кладовищі, 1-2 - священику в церкві, частину - роздаровують. Дітям дарують світлі, яскраві писанки. Дорослим - із зображенням 40 клинців, кривульок та безкінечників.
Окрім того, писанка в Україні є ще й символом кохання Дівчата дарують хлопцям, яких собі вподобали червону писанку. У відповідь хлопці мають подарувати хустинку або намисто, що є символам майбутнього весілля. На найкращих писанках дівчата настоюють воду, а потім нею вмиваються, щоб бути “гарними, як писанка”.
Подаровані писанки тримають в оселі на почесному місці до наступного Великодня, а то й протягом багатьох років. Їх складають на тарелі або ж чіпляють на плетені з кольорових ниток шнурочки з китичкою на кінці. Можна нанизати цілу гірлянду писанок і повісити на стіні у вітальні. Якщо писанка ненароком поб’ється, її слід закопати в землю, бажано на городі або в полі.
Окрім писанок є ще й крашанки. вони переважно червоного кольору, що символізує пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість життя. Темно-червоний колір готують з відвару цибулиння. З кори дикої яблуні - отримують жовту барву; з молодого березового листя - салатну; з шишечок вільхи - брунатну. У воду для фарбування крашанок додають потроху свяченої води - хрещенської, стрітенської і благовіщенської. Як правило, крашанок готують 13 - на згадку про Христа і його 12 апостолів.
Відмінністю між українськими і польськими писанками є те, що українські великодні символи розписані орнаментально. На польських писанках можна побачити сюжетні малюнки. Усі українські писанки залишилися у новосульському ліцеї.
Під час перебування в Україні поляки побували в одному з найбільших європейських музеїв Писанки в Коломиї та у Косові, гуцульському центрі писанкарства.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|