Суть угоди про колективну оборону вміщує декілька коротких речень П’ятої статті Вашингтонського договору. На ній стоїть безпека європейського континенту вже протягом майже 60 років. Проте мушкетерський принцип “один за всіх і всі за одного”, скріплений підписами країн-членів НАТО, ніколи не перевірявся на практиці. Чи дійсний він сьогодні?
П’ята стаття дослівно звучить так: “Сторони домовилися, що збройний напад на одну чи більше з них у Європі чи Північній Америці буде розцінено як напад всіх”. Оборонний, чи військовий, союз, який часто називають “найуспішнішим в історії”, насправді ніколи не проходив перевірку боєм. Для декого вже це є мірилом успіху.
П’яту ж статтю використали лише одного разу – після нападів на Сполучені Штати 11 вересня, на знак солідарності. Але Вашингтон звернувся за реальною підтримкою лише через два роки, коли почалася операція проти “Аль-Каїди” і талібів в Афганістані.
Обставини, за яких звернулися до П’ятої статті, свідчать про зміни, які відбулися за 60 років існування Північноатлантичного союзу та за майже 20 років після закінчення “холодної війни, говорить аналітик із римського Оборонного коледжу НАТО Карл-Гайнц Камп.
“У сьогоднішньому безпековому середовищі не завжди можна сказати, за яких обставин слід звертатися до П’ятої статті. Раніше все було ясно: коли перший солдат Варшавського пакту ступить на землю Західної Німеччини, факт нападу буде очевидний і потрібно застосовувати П’яту статтю”, – каже дослідник.
Але з того часу, як розпався Радянський Союз, змінилася і природа загроз. Найяскравішим прикладом є Афганістан, який далеко від територій країн НАТО, але існування там джерела тероризму створює загрозу для всіх членів союзу. Як висловився німецький міністр оборони Петер Штрук ще в 2002 році, безпеку Німеччини охороняють і в афганських горах Гіндукуш.
Нові загрози включають і енергетичні війни, і напади на комп’ютерні системи країн-членів НАТО. Але і від традиційного погляду на П’яту статтю також не вдалося відійти.
Після розвалу Радянського Союзу в Північноатлантичному союзі виходили з того, що Європі, в широкому і вузькому розумінні, вже ніщо серйозно не загрожує. Але серпнева війна на Кавказі між Росією і Грузією, як висловився американський генерал Джон Краддок, який очолює сили НАТО в Європі, “довела помилковість такого припущення”.
Суть П’ятої статті обговорять на саміті
Та чи в разі, коли дійсно настане потреба, країни НАТО стануть захищати одна одну? З огляду на русофільські настрої у невірності цьому принципові часто підозрюють Францію. Але французький експерт із паризької Фундації стратегічних досліджень Франсуа Айсбур категорично відкидає такі підозри.
“Це питання, в якому французи, навпаки, дуже близькі до східних європейців. Французи традиційно підкреслювали значення П’ятої статті, що не завжди подобалося американцям, які хотіли, щоб НАТО займалося різними речами по цілому світу, які часом не вписувалися у зміст П’ятої статті”, – вважає французький оглядач.
На думку експертів, інтерпретація П’ятої статті у світлі нових загроз буде одним із головних питань ювілейного саміту НАТО, щоб і після 60 років існування Північноатлантичного союзу його головне завдання – колективна безпека – ні в кого не викликало сумнівів ,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|