Усі генії у носили у грудях людське серце, яке тріпотіло, боліло, завмирало на вістрях часу та емоцій. А кохання, з властивими тільки йому чарами, полонило ті серця, змушуючи їх радіти і страждати, співати і плакати.
Такими рядками розпочався наш вечір у стилі драми, приурочений 195-й річниці від дня народження Т.Шевченка.
Кого ж кохали генії? Як кохали? Адже це з їхнього болю ткалися шедеври. Шевченків ідеал коханої — це класична українська красуня, кароока, чорноброва. Саме такими рисами наділив Бог перше дитяче кохання Шевченка — його подругу дитячих літ Оксану Коваленко. Згодом у його житті з’являється ще одна муза. На сцені — дівчина в образі Ганни Закревської. Вона звертається до портрета, немов до живого Шевченка, освідчується йому в коханні. Вона не була байдужою до нього, хоч була дружиною вже іншого. Знову дівчина. Це — Варвара Репіна: “Шевченко зайняв місце в моєму серці, я часто думала про нього, бажала йому добра”.
Сорок років — це ще ой як мало для людини! Але коли за плечима десять літ ув’язнення — сивіють скроні, навіть очі, залишається весняною лише душа. Цю душу й відчула молода актриса Катерина Піунова.
В останні роки життя Шевченка охопила туга за родинним теплом, жіночою ласкою та опікою. “Оженіть, будь ласка, — писав він своїм друзям в Україну. — А то так і пропаду бурлакою на чужині”. Останньою його любов’ю стала Ликера Полусмак, колишня кріпачка. На сцені — дівчина в образі Ликери Полусмакової: “Коли Шевченко посватався до мене, покоївки-кріпачки Ликери (а я на той час служила в Петербурзі в українських поміщиків), його друзі були шоковані. Такий нерівний шлюб засуджували всі, та поет лишався невмолимим. Звільнивши мене від рабства, найняв учителя, щоб стала я письменною, і коли вже наближалося весілля, настала розв’язка: несподівано прийшовши додому, мій коханий застав мене в обіймах вчителя. Розрив наших стосунків загострив хворобу Шевченка. Біль у грудях, на який він все частіше скаржився, поєднався з душевним болем”.
Сім прекрасних троянд було в житті Шевченка, та, на жаль, вони всі зів’яли, так і не подарувавши поетові великого щастя.
Закінчився 1860-й рік. Наступної весни Шевченко не дочекався. Ніжне, добре, м’яке й любляче Тарасове серце боліло за людським теплом. Важко він переживав свою самотність, відсутність друга життя. І хоч доля не принесла особистого щастя Тарасові, але це не завадило стати володарем людських дум і мрій, співцем жінки, матері, берегині.
Поетичний вечір зворушив усіх присутніх односельців. Навіть після звіту сільського голови Василя Оліградського, люди ще довго обговорювали почуте і побачене.
Автор: Марія МОСКАЛЮК, бібліотекар села Турка
Джерело: Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|