Людина приречена жити в колективі — подобається їй це чи ні. Приречена жити в державі — подобається їй ця держава чи ні. Щойно ми відірвалися від маминих грудей, як нас заганяють у колектив, де є свої правила, своя мораль, свої табу. Звідси починається період безкінечних компромісів, який закінчується лише з виходом на пенсію.
Жити в колективі зовсім непросто. Людина пізнає не лише собі подібних, а й саму себе. А для того, аби краще пізнати саму себе і створити модель власної поведінки, існує наука психологія. Раніше психологія була «голою» наукою, за останнє десятиліття вона вийшла з кабінетів у колективи, у тому числі — шкільні.
Наталія ЖИДАК працює психологом у школі села Раківчик зовсім недовго — чотири роки. Отже, вона є молодим спеціалістом і має велику прерогативу: молодість. А молодості властиво шукати нові підходи до старих тем. Молоді підходять до роботи у всеозброєнні найновіших досягнень тієї чи іншої галузі.
Наталія Юріївна веде за дітьми спостереження, аналізує успішність навчання, бажання навчатись, стосунки у родинах школярів, їхні стосунки з учителями й з однокласниками.
— Мені пощастило, — каже моя співбесідниця, — що я працюю в малій школі, де навчається трохи більше сотні дітей і є можливість ефективно будувати свою роботу.
Либонь, найважливіше для шкільного психолога — сприяти успішності навчального процесу. А вона, успішність, залежить від багатьох чинників. Основа — це стосунки учня з батьками, обстановка в сім’ї. Дитина моделює свою поведінку поза хатою на базі сімейної атмосфери. Найчастіше проблемними виявляються діти з неповними сім’ями, особливий бич сучасного життя — заробітчанство батьків. Такі діти бувають у школі надмірно активні або надмірно пригнічені. Часом демонстративно поганою поведінкою учні просто намагаються привернути до себе увагу. Вони “шукають пригод”, потрапляючи у проблемні ситуації, з яких не можуть безболісно і гідно вийти. Щоби чимось вирізнитися (а зовсім не з переконання) шукають неординарний спосіб життя, який іноді суперечить загальноприйнятим нормам моралі. У такому випадку, вважає Наталія Юріївна, важливо “достукатись” до таємних пружин, у жодному разі не стаючи в позу педагога-резонера. Треба навіть опуститися до рівня школяра, тим самим здобувши довіру до себе. І допомогти знайти вихід зі складних обставин так, аби дитина вирішила, наче вона сама до цього додумалася.
З метою самопізнання й самоудосконалення у школі проводяться тестування, тренінги — учням така форма спілкування з наставниками дуже подобається. Передусім тому, що такі заняття мають необов’язковий характер. Ти можеш говорити, що заманеться, можеш узагалі нічого не говорити й не робити. Висновок зробить психолог і отримає ключі для відмикання дитячих душ. Якщо себе не дистанціює.
Існує ще просте й водночас складне правило для приведення свого настрою у відповідність з настроями соціуму: не можеш змінити світ (а це не вдавалося ще нікому без шкоди для власної психіки і без шкоди для навколишніх) — зміни своє ставлення до світу. Варто думати не лише, як тобі з кимось, а й як комусь з тобою. Така школа самовиховання тяжка, але вона убезпечує від саморуйнування.
У школі села Раківчик нещодавно проводився експеримент для виявлення і створення сприятливого навчально-виховного середовища. Була робота з дітьми, які мають прогалини в знаннях, а також з обдарованими дітьми. До школи запрошено директорів шкіл і психологів з різних областей України. Обмін досвідом мав неоціненну вартість, так вважає пані Наталія. Відповідний клімат у школі панує віддавна. Тісна співпраця з дирекцією й класними керівниками, сприйняття нових методів роботи тут дуже заохочуються.
Наталія ЖИДАК у своїй роботі зі школярами використовує афоризми, притчі. Діти самі намагаються достукатися до свого творчого начала. А воно є у кожному. Це називається арттерапією — засіб самопізнання, самовираження, навіть самозцілення. Школярі малюють — і цим виражають свій стан, формулу своєї душі.
Шкільний психолог пані Наталія проводить тренінги з дівчатками про виховання в собі рис, притаманних жінці. З хлопчиками, звісно, трохи складніше через природний статевий переділ. На це нема ради, кожен-бо розуміє, що є речі, які може сказати лише жінка жінці (або дівчинці).
Працює шкільний психолог і з батьками, адже сім’я — джерело наших найперших неврозів і найперших успіхів у житті. Здорова сім’я — здорові діти. У цьому переконана Наталія ЖИДАК.
Автор: Андрій МАЛАЩУК
Джерело: Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|