“Третє місто Галичини. Станіславів і його архітектура в час галицької автономії”. Так називається нова польськомовна книга франківчанки Жанни КОМАР, яка вийшла малим тиражем у Кракові. Проте нечисленну кількість примірників швидко розкупили. Отож довелося перевидавати. Такий успіх книжки у сусідній країні тішить і вселяє надію.
Презентація новинки в Україні відбулася 20 березня в Культурно-мистецькому центрі “Є”. Захід був нетиповий, адже кожна презентація передбачає своєрідну рекламу, проте українською мовою видання ще не побачило світ. А польськомовних книг залишилося також дуже мало. Проте від цього зустріч з авторкою стала ще більше інтригуюча.
На урочистість завітали: радник Посольства Республіки Польща в Україні Ольга ГНАТЮК, Генеральний Консул України у Кракові Михайло БРОДОВИЧ, голова івано-франківської обласної ради Ігор ОЛІЙНИК, проректор з міжнародного співробітництва Прикарпатського університету Ігор ЦЕПЕНДА, багато знаних та відомих на Прикарпатті архітекторів і художників, викладачів та студентів. Людей назбиралося стільки, що й стати було ніде. Проте всі з уважністю і зацікавленням слухали авторку. Модератором заходу був архітектор, Уповноважений з охорони культурної спадщини Івано-Франківська Ігор ПАНЧИШИН.
Жанна КОМАР розповіла гостям про архітектуру міста в добу галицької автономії, унаочнивши численними слайдами – архівними й сучасними фотографіями – цей екскурс в історію. Присутні не лише впізнавали на екрані знайомі місця – а й дізнавалися про них багато новогоі. А у книжці ілюстрації та мапи, яких надзвичайно багато навіть як на фахове видання, доповнені інформацією про жителів міста: бо ж архітектурне середовище оживає тільки завдяки пригодам, у які жителі втрапляють. Логічно, що додатком до аналізу стилів і напрямів став біографічний словник.
“Я назвала книгу третє місто Галичини, - коментує Коломия ВЕБ Порталу авторка. - Йдеться насамперед про Галичину як поняття, що існувало у ХІХ столітті. Її першим містом Галичини вважався Львів, другим - Краків, а за право бути третім змагалося чимало населених пунктів. На той час були певні критерії оцінювання так би мовити їх значущості. Перше це кількість населення, друге - важливі об’єкти.
І того й іншого у Станіславові вистачало. Промовистим став той факт, що у нашому місті діяла третя в Галичині дирекція залізничних колій. У зв’язку з цим до нас почали приїжджати інженери, архітектори. Усі вони, як правило, здобували освіту у Відні або Львові. Тому в архітектурі нинішнього Івано-Франківська поєдналося дві лінії, дві традиції та витворилася неповторна атмосфера”.
Книжка Жанни Комар - це тільки початок, вона дає поштовх для розвитку інших досліджень, написання наукових розвідок, монографій, науково-популярних та художніх творів. Окрім того, видання - гарний подарунок шанувальникам урбаністичної тематики.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|