Що краще: віддати всі запаси і залишитися жебраками або відмовитися віддавати борги, але при цьому зберегти запаси? Це питання зараз мучить не тільки мільйони українських сімей, які взяли кредити, але й українську владу. Питання не гіпотетичне: протягом 2009 року Україна повинна віддати 30 млрд. доларів, узятих за кордоном. І хоча з них майже 28 млрд. - це не борг держави, а борги банків та підприємств, останнім все одно доведеться купувати ці долари всередині країни.
Так навіщо віддавати? Це питання в алегоричній формі днями поставив не хто-небудь, а замглави Нацбанку Олександр САВЧЕНКО, який вважається “людиною ТИМОШЕНКО”. В інтерв’ю “Дзеркалу тижня” він заявив, що недоцільно витрачати рефінансування Нацбанку на погашення позик банків від зарубіжних інвесторів у випадку, якщо ці банки - потенційні банкроти. “Ми не повинні за рахунок держкоштів допомагати іноземним спекулянтам”, - сказав САВЧЕНКО.
У 1998-му Росія, що оголосила дефолт по держборгу, поступила ще жорсткіше: вона ввела мораторій на виплату банками боргів зовнішнім кредиторам. Безумовно, це підірвало її реноме у зарубіжних інвесторів, які чотири роки від Росії відверталися. Але потім все швидко забулося, і гроші знов потекли в РФ. А зараз в світі криза, і до її закінчення на інвестиції (принаймні, із заходу) Україні чекати все одно не доводиться. Так, може, нашим банкам і корпораціям краще відмовитися від виплати боргів і припинити бути насосами з викачування валюти з країни? На думку експертів, все не так просто.
Нардеп-економіст з НУНС Ксенія ЛЯПІНА не виключає корпоративний дефолт як один з теоретичних варіантів, але додає, що його потрібно уникати всіма засобами: “Не варто брати приклад з Росії-98. Що дозволене кесареві, не дозволено нам. Будь у нас нафтові вежі та газові запаси, ми могли б легко поводитися з поняттям “дефолт”. Але по Україні він ударить набагато болючіше і на дуже тривалий час”.
“Не можна виключати, що ми віддамо всі борги і жодної миттєвої користі від цього не отримаємо, оскільки світова криза посилиться, - говорить економіст.
Але як віддати більше, ніж є зараз? Адже, як сказав екс-прем’єр, нардеп-регіонал Анатолій КІНАХ, позитивний баланс експорту та імпорту в перші місяці 2009-го вийшов тільки тому, що в імпорт не зарахували розмитнення газу. А значить, збільшення надходження валюти від експорту чекати не варто. Втім, той же КІНАХ назвав один рецепт: направити рефінансування банків на кредитування економіки. Тобто банки даватимуть кредити тим, хто зможе виробляти конкурентну продукцію, і це збільшить експорт.
Ксенія ЛЯПІНА бачить інший шлях. За її словами, половина корпоративного боргу - це борги “дочок” іноземних банків перед “матерями”. І ці іноземні банки все-таки дадуть (і вже дають) “дочкам” долари, чим зменшать корпоративний борг навпіл. З останніми 14 мільярдами складніше - їх можуть перекрити або кредит МВФ, або золотовалютні резерви країни, або радикальне поліпшення експортно-імпортного балансу. А точніше, симбіоз з трьох джерел, в основі якого, на думку ЛЯПІНОЇ, лежать два кроки, на яких наполягає МВФ: урізування витратної частини бюджету і плаваючий курс гривні. Останнє зробить наш експорт ще дешевшим, а імпорт - ще дорожчим. Правда, це ж ударить і по банках (не говорячи вже про їхніх позичальників) - їм для купівлі доларів для виплати боргів знадобиться ще більше гривні. Тому ЛЯПІНА пропонує пом’якшити ситуацію: залишити валютні аукціони, де продаються долари для погашення кредитів населення, а інтервенції Нацбанку на міжбанку припинити.
Пониження курсу гривні як один з рецептів бачить і Олександр ЖОЛУДЬ. Але головну надію він покладає на перекредитування - кредити МВФ, Міжнародного банку та окремих країн, а також на повернення “української” валюти, що знаходиться в офшорних зонах. “Господарям українських банків потрібно буде рятувати їх, і вони повернуть валюту”, - вважає економіст.
При всіх розмовах про дефолт оголошення дефолту України по державному боргу маловірогідне. Виплати по ньому в нинішньому році складуть 2,3 млрд. доларів, і ця сума майже повністю (18 млрд. гривень) закладена до бюджету. Але дефолтів низки банків з українським капіталом не уникнути, тому що НБУ не зможе із золотовалютних резервів виділити необхідну для їхнього порятунку валюту. Та й гривні у цих банків не вистачить, навіть з урахуванням рефінансування,
повідомляє Газета.UA.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|