Непридатну для споживання воду п’ють 65% українців. Такі дані оприлюднили представники Санітарно-епідемічної служби України напередодні Міжнародного дня води, що відзначається 22 березня. Причому водні проблеми торкаються і промислових регіонів, і віддалених сіл, і столиці.
Біля київських бюветів артезіанських вод зранку та увечері черги людей із пет-пляшками. Все тому, що жителі столиці не вірять у чистоту водопровідної води. Чайника під кран на кухні підставляють одиниці.
“Набираю воду в бюветі, бо тут вона не відгонить хлоркою. Та й на смак краща! І там завжди висить документ, що вода перевірена й відповідає нормам”, – говорить житель Шевченківського району Києва Олексій.
А киянка на ім’я Любов для пиття та приготування їжі користується водою з крана, але останнім часом думає про альтернативи. “П’ю з крана, але за здоров’я хвилююся. Останнім часом пробую перейти на джерельну воду, готова навіть її купувати”, – каже вона.
“А ми з сином п’ємо лише у пляшках. Водопровідна вода нікуди не годиться, навіть митися!” – обурюється жителька столиці Ірина.
Застаріло все: від водогонів до норм якості
Причини низької якості водопровідної води у Києві – старі водогони, що потребують реконструкції, забруднення Дніпра та Десни, з якої набирає воду столиця, та застарілі методи її очищення, вважає завідувач відділу екології Київської міської санепідстанції Сергій ТИМОШЕНКО. Але найбільша, на його думку, проблема – те, що нинішні норми не дозволяють контролювати якість питної води на міжнародному рівні.
“Зараз в Україні діють радянські стандарти якості води, 1982 року. Українські стандарти – ще у стадії розробки. У результаті, немає методів дослідження на всі показники якості води, і ми не можемо належним чином контролювати її якість”, – наголошує працівник санепідслужби.
Київ рятують бювети. Інші міста – побутові фільтри?
Сергій ТИМОШЕНКО зазначає, що найгірша якість води у кранах саме навесні: у цей час тануть сніги, які змивають до річок шкідливі речовини з міст, полів та сміттєзвалищ. У цьому плані найкращою альтернативою для столиці є понад 200 бюветів, на які подається вода з артезіанських свердловин. Іноді в бюветах відзначають підвищений рівень бактерій та вміст заліза, але загалом у цій воді набагато менше небезпечних забрудників, ніж у водогоні.
Із цим погоджується директор Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем, академік Анатолій ЯЦИК.
“Оптимальний варіант – бювети! Всі, хто не ледачий, давно набирають воду в них. Вода, набрана з глибини, більшої за 100 метрів, містить набагато менше шкідливих сполук”, – зазначає академік.
Проте останнім часом українці середнього достатку відмовляються від бюветів і купують воду у пляшках. Але, за словами Анатолія ЯЦИКА, левова частка такої води виготовляється з доочищеної водопровідної. Більше того, якість води з крана та з пляшки перевіряють за одними й тими ж, іще радянськими нормами!
Ситуація з питною водою у Дніпропетровську, Запоріжжі та на Донбасі ще гірша. Адже там додають проблем стічні води столиці, що йдуть у Дніпро, вода з шахт, а також стоки підприємств.
Вихід академік Анатолій ЯЦИК бачить не стільки у запровадженні дорожчих засобів очищення води, скільки в оздоровленні екології країни. Адже 75 % питної води в Україні надходить із річок, які у першу чергу потерпають від забруднення довкілля.
Але поки екологічні проблеми в Україні не вирішені, варто використовувати якісні побутові фільтри, радить старший науковий співробітник Інституту токсикології НАН України Володимир ШУМЕЙКО.
“Альтернатива – це побутові фільтри. На жаль, у нашого народу ще дуже низька культура водоспоживання. Наприклад, я маю вдома фільтр і регулярно його замінюю. Але чи всі готові це робити?”, – зазначає науковець.
Володимир ШУМЕЙКО переконаний, що понад 80% хвороб українців викликані забрудненням питної води, тому краще купити фільтр, ніж витрачати кошти на лікування,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|