У Верховній раді зареєстровано законопроект “Про державну мову і мови національних меншин”, закликаний врегулювати мовні відносини в Україні. Згідно з ним, єдиною державною мовою на території України є українська. Документ передбачає перехід на українську мову друкованих та електронних ЗМІ.
Обгрунтовуючи необхідність прийняття документа, його автор, бютівець Юрій ГНАТКЕВИЧ відзначив, що до цих пір немає окремого закону, що регламентує мовні відносини. Він також вказав, що мовне законодавство складається з Конституції (ст. 10), закону “Про мови в Українській РСР” від 28 жовтня 1989 року, а також рішення Конституційного суду про офіційне тлумачення ст. 10 Конституцій України. На думку автора, документ повинен пристосувати закон 1989 року до нового статусу України як незалежної унітарної держави.
Як повідомив Юрій ГНАТКЕВИЧ, документ “передбачає важелі” для того, щоб громадяни говорили українською мовою. “Наприклад, відносно офіцерів, які під час виконання службових обов’язків ігнорують державну мову, командування зобов’язане застосовувати дисциплінарні заходи. А при Кабінеті міністрів необхідно створити управління з питань мовної політики”, - заявив ГНАТКЕВИЧ. За його словами, це відомство повинне узагальнити досвід у сфері мовного законодавства, а також реагувати на різні порушення закону про мову.
Проте головна новина законопроекту стосується засобів масової інформації. Документ зобов’язав усі друковані та електронні ЗМІ – як державні, так і приватні – перейти на українську мову. Виняток становлять лише ті ЗМІ, які “обслуговують потреби національних меншин”. “Ми повинні змусити українців поважати рідну мову і говорити нею. І величезну виховну роль у цьому відіграють засоби масової інформації. Тим часом 90% ЗМІ видаються російською мовою”, - сказав пан ГНАТКЕВИЧ.
Голова Національної спілки журналістів Ігор ЛУБЧЕНКО не підтримав ідею переходу ЗМІ на українську мову. “З економічної точки зору це виллється в додаткові витрати для видання”, - пояснив він, зазначивши, що замість того, щоб заставляти людей читати українською мовою, необхідно забезпечити її підтримку на державному рівні.
Нагадаємо, 28 жовтня 1989 року Верховна рада УРСР ухвалила закон “Про мови в Українській РСР”. Після цього народні депутати неодноразово вдавалися до спроб внести до нього зміни або проголосувати за альтернативні законопроекти. Всього з 1991 року до теперішнього часу у Верховній раді побувало 212 проектів законів і постанов, пов’язаних з питаннями використання державної мови і мов національних меншин ,
повідомляє ТСН.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|