Для внутрішнього оздоблення туристичних садиб на Прикарпатті розпочали масово використовувати гірське каміння. Чого тільки не придумають підприємливі горяни, щоб до них їхали туристи.
Адже, окрім чудової природи Карпат та п’янкого повітря, люди милуються предметами старовини, мистецькими виробами, слухають автентичну музику, смакують гуцульськими стравами… Не останню роль для приваблення приїжджих відіграє й інтер’єр. Кожного сезону гуцули придумують у цій царині щось нове й незвичне. Але й про традиції не забувають.
“Гуцули добре вміють працювати з каменем, вони відчувають його холодну, проте красиву душу, - каже Ігор КРАВЧУК, архітектор і дизайнер з міста Надвірна. - Великі обтесані брили служили підмурівками гуцульських хат, камінням обкладали криниці, придорожні та лісові джерела, використовували для щоденної роботи у господарстві”.
Тепер камінь служить оздобою. Модним є викладення на стінах кам’яної мозаїки. За словами пана КРАВЧУКА, це доволі непроста справа. Спочатку треба намалювати узір. Переважно практикують традиційний геометричний карпатський орнамент. Та буває, що власники будинків відпочинку чи приватних садиб замовляють великі картини на гуцульську тематику.
Маючи перед собою ескіз, майстри починають підбирати відповідно до нього каміння. Матеріал для мозаїки шукають переважно улітку. Біля підніжжя гір, де є кам’яний розлом і порода виходить на поверхню, можна знайти чимало красивого каміння. Трапляються кремній та прозора біла слюда, яку колись використовували замість скла.
Але найкраще збирати річкове каміння. Після повеней бурхливі гірські потоки приносять справжні, створені природою шедеври. На берегах Прута і Черемошу каміння добре вишліфуване і з гострими краями, а на Бистриці чи Дністрі завжди знайдуться заокруглені камінчики. Вони, як правило потребують додаткової обробки.
Проте мало хто із оформлювачів робить це самостійно. Більшість купують каміння у тих, хто знає де його збирати. Серед карпатців побутує думка, що збирати і носити каміння може тільки дуже грішна людина. Колись за шахрайство та убивства священики давали покуту: набирати в маленьку торбинку каміння та з молитвою нести його з одного кінця села в інший. Проте нині це вже історія. Незважаючи на давні перестороги, багато гуцулів із високогірних сіл навіть заробляють збиранням чудернацького каміння на прожиття.
Звичайні, обточені водою пісковики коштують недорого: від двох до п’яти гривень за десять кілограм. Значно більшу вартість мають чорні сланці, шматочки слюди чи базальту. Їх можуть продавати навіть поштучно. Щоправда, більше двох гривень за камінчик ніхто не дасть.
Збираючи каміння, слід оминати “прокляті” ділянки річок: де нуртує вир, або де втопилося багато людей. За народними повір’ями, якщо узяти звідти хоча б малесенький камінчик, то в хаті не будуть вестися гроші, хворітимуть господарі, а можливо, навідуватимуться згублені душі. Тому забобонні горяни по кілька раз перепитують “постачальників”, де саме вони брали “товар”.
“Ретельно підібраний природний матеріал викладають на мокру штукатурку, - говорить Ігор КРАВЧУК. - Щоб мозаїка не була похмурою, додають шматочки кольорового скла, ракушки, биті іграшки. Словом все, що дозволяє фантазія. Буває, фарбують саме каміння. Та людям все ж більше подобаються природні кольори. Стіна кілька днів просихає - і диво для туристів готове”.
Щоб прикрасити одну стіну простим узором один майстер трудиться по чотири-п’ять годин упродовж трьох днів. Якщо викладають картину, то робота може затягнутися на кілька місяців. За це майстер отримує від 50 до 80 доларів за метр квадратний. Ціна залежить від складності малюнка
Мозаїки викладають в коридорах або великих гостинних з каміном. “Взимку, коли в хаті добре напалити, камінь довго тримає тепло, - каже пан архітектор, - а в літню спеку така кімната тішить прохолодою. Отож і газу, і дровець можна заощадити.”
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|