Чи отримає Польща дешеву українську електроенергію? Це залежатиме від того чи буде запущений в дію високовольтний кабель, який прокладений ще за радянських часів між Хмельницькою АЕС та електростанцією поблизу міста Жешув у Польщі, але він знеструмлений ще з 1993 року.
Польща чимраз сильніше відчуває дефіцит електроенергії, водночас в України у зв’язку з економічною кризою та падінням виробництва з’явилися серйозні надлишки електроенергії, які можна продавати полякам. Бізнес групи обидвох країн обома руками за запуск лінії Хмельницький – Жешув. Однак український уряд має свої застереження до згаданого проекту. Які? Про це ми говоритимемо з експертом з енергетичних питань, професором Кшиштофом Змєєвським.
Пане професоре, в польських експертних колах вже довгий час ведеться мова про імпорт дешевої української електроенергії. Однак справа роками стоїть на місці. Чи взагалі існує перспектива більш плідної співпраці між Польщею та Україною в сфері торгівлі електроенергією? І як Ви оціните проект запуску енергетичного кабелю між Хмельницькою АЕС та польською електростанцією під Жешувом?
Здається, що в такій торгівлі як торгівля електроенергією, про започаткування справи вирішує попит, а не пропозиція. До сьогоднішнього дня було так: Польща мала надвиробництво електроенергії, яку експортувала. Звичайно можна собі уявити таке вирішення, що ми купуємо електрику в України, однак більше експортуємо. Проте як показав досвід, особливих можливостей для збільшення експорту не було, бо що звучить може й дивно, але правдиво – наші південні та західні сусіди не дуже хотіли нашу електрику. Між іншим тому, що наприклад польська електроенергія була б для Німеччини дешевшою і знижувала б ціни електрики, а німецькі енергетичні компанії абсолютно цього не хотіли.
Таким чином ми не мали змоги продавати на Захід і заблоковано можливість купувати на Сході. Сьогодні ситуація починає змінюватися, в основному тому, що час минає, а наші електростанції старіють. Ми будуємо дуже мало. Всіх інвестицій за останні роки і на кілька наступних років вистачає на 1500 МегаВатт – це дуже мало, а майже 40% польських електростанцій мають понад 40 років. Тобто вони припинятимуть виробництво, або будуть неефективні і небезпечні. Це призводить до появи дефіциту в енергетичному балансі Польщі. Це може звучати дивно, але ще донедавна в Польщі панувало переконання про неможливість того, що ми будемо більше імпортувати вугілля ніж експортувати. Проте вже незабаром це стане реальністю.
Отож, з точки зору Польщі такий попит на електроенергію у нас може з’явитися і якщо так станеться, то ми будемо шукати дешевшу енергію.
Чи Україна є для Польщі тим місцем, де варто шукати дешевої електрики?
Ми маємо надію, що енергія в Україні буде дешевшою ніж в Німеччині, Чехії чи Словаччині. Це звичайно буде залежати від коштів, які понесе українська енергетика. Ніхто зі здоровим глуздом не може очікувати, що електроенергія буде продаватися нижче від її собівартості – це має бути вигідною справою для продавця. Таким джерелом енергії може бути Хмельницька АЕС, оскільки вона поєднана безпосередньою лінією зі станцією Віделка під Жешувом у Польщі. Можна це питання вирішити так, що ця АЕС одразу б працювала на польську мережу, а якби це виявилося б неможливим, то потрібно було б вставити в цю лінію, а це надвисоковольтна лінія 750 тис. Вольт, спеціальну вставку – перехідник .Цей перехідник трансформуватиме український змінний струм у постійний струм, а потім знову постійний струм на змінний. Радіослухачі можуть не знати, але Польща і Європа загалом, працюють в іншій системі.
Власне ця справа з європейською енергетичною системою UCTE є каменем спотикання у реалізації проекту високовольтної лінії Хмельницький – Жешув. Київ за неофіційною інформацією побоюється, що побудова цієї вставки – перехідника, знеохотить Варшаву підтримувати намір України у приєднанні до системи UCTE. Ця справа з точки зору українських національних інтересі в сфері енергетики є дуже важливою, бо дозволить від’єднатися від російської мережі.
Це мені здається цілковито абсурдним твердженням – треба було б спробувати чимось підтвердити цю тезу – чому нам повинно було б перешкоджати те, що Україна приєднається до європейської системи
UCTE?
Я не бачу чому ця лінія 750 тис. Вольт мала б перешкодити. В разі потреби ми б могли демонтувати цю вставку, і поставили б її десь між Україною і Росією. Адже ці лінії в разі приєднання України до
UCTE не були б висаджені в повітря – вони б далі працювали, і потрібен був би лише так би мовити перехідник.
Тобто аргументи українських урядовців суто політична справа?
Так, це якби хтось ствердити, що Польща перешкоджає в тому, щоб Україна стала членом ЄС. Адже всі знають, що це очевидна неправда і що це Польща є адвокатом України в ЄС. Нам залежить на тому, щоб ви були членом ЄС, навіть якщо спочатку Польща змушена буде рахуватися з певними витратами – і так буде. Проте в довготривалій перспективі – це стратегічно важливо для Польщі. Маю на увазі не лише енергетику, я кажу про всю економіку, про політику і безпеку – і енергетичну і політичну – все вказує на те, що було добре, якби Україна стала членом ЄС.
А отже, якщо це так, то не можна говорити, що поляки бачать Україну членом ЄС, але разом з тим не хочуть, щоб вона приєдналася до європейської енергетичної системи. Це цілковитий абсурд і не має нічого спільного з польськими національними інтересами.
Чи на Вашу думку варто інвестувати в цей проект навіть ті прогнозовані 100 мільйони євро? Це значно менше ніж 1 мільярд євро потрібних для побудови нової електростанції у Польщі, але зважаючи на політичну нестабільність в Україні існують серйозні ризики невдачі цього проекту. Адже цей проект лобіює Донецька паливно енергетична компанія, що є власністю Рената Ахмєтова, і це не до вподоби уряду Тимошенко…
Знову ж таки це таке саме питання, як питання чи варто підтримувати вступ України до ЄС. В довготривалій перспективі звичайно варто аби Україна була разом з ЄС і це важливо для Польщі. А те, що у вас немає спокою, порядку і співпраці - то я б не хотів цього коментувати і входити в політичні деталі. Проте без сумніву це перешкоджає у веденні всіх справ, в тому числі, що стосується електроенергії. Загалом польські інвестори часто нарікають на те, що все далеко є не так як обіцяно на самому початку.
Натомість це не може бути аргументом, щоб не реалізовувати проект енергетичної лінії з Хмельницької АЕС до Жешува. Польський енергетичний баланс потребуватиме підтримки, звичайно вона може бути здійснена різними способами. Це може бути електроенергія з України, але це теж може бути енергія з Білорусії , з Калінінграду чи Словаччини. Однак можна теж піти іншим шляхом й імпортувати газ для своїх електростанцій, які працюють на газі. Серед цих вирішень слід шукати такі, котрі будуть найдешевшими, надійними та безпечними, а також не шкодитимуть довкіллю, оскільки ЄС не відступить від політики захисту довкілля та боротьби з глобальним потеплінням.
Автор: Назар ОЛІЙНИК, Польське радіо
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|