Дискусії, які почалися після перемоги ОБАМИ, часто зводилися до оцінки зовнішніх атрибутів: війна в Іраку, риторика щодо Росії тощо. У деяких ЗМІ ці зовнішні прояви подавалися як кардинальний поворот американської політики. Чи справді це так? Очевидно, що політика Америки значно менш вразлива на зміну влади, ніж в авторитарних державах. Поза тим, ОБАМА, перемігши у виборах, не став незалежним ні від Демократичної партії, ні, тим більше, від Америки. А Америка – це інтереси. І коли змінюються президенти, то відбувається не зміна цих інтересів, а зміна підходів до вирішення американських інтересів. Свої підходи у демократів, свої у республіканців. БУШ, МакКЕЙН, як і всі республіканці, більш прямолінійні, рубають сплеча. Демократи добиваються тих же результатів більш завуальованими шляхами.
Залежність ОБАМИ від власної партії яскраво продемонструвало призначення Гіларі КЛИНТОН на посаду Держсекретаря. І якщо хтось хоче дізнатися, якою буде характер міжнародної політики США в найближче чотириліття – хай перегляне історію урядування її чоловіка, в більшості випадків способи прийняття рішень у складних ситуаціях будуть такими ж.
Для України повороти американської політики цікаві у розрізі “НАТО-неНАТО”, можливого визнання зони російських впливів, місця України в майбутній системі колективної безпеки. Чи змінилися американські інтереси у цій ділянці геополітики? Звичайно ж, ні, просто Америка піде до мети іншим шляхом, ніж вимальовував БУШ-молодший. Але відрубність України і Росії є аксіомою американської політики в регіоні, і якими б не були просторікування демагогів про поділ сфер впливу, Америка не зацікавлена у відтворенні нової версії СРСР. Америка скоріше зацікавлена відтягнути Росію від Китаю та зробити своїм союзником у геополітичному конфлікті майбутнього століття. Зауважмо, залежним союзником, який би потребував американської допомоги. Тому всякі спроби реставрації подобизни СРСР викликатимуть в американців спротив – бо справа не в інтересах адміністрації, а в інтересах Америки.
Інша річ, американці можуть поступитися в малому. У зв’язку з кризою затримати проект нової протиракетної оборони (і пояснити відсутність грошей на проект добрим жестом у бік Москви). Замінити негайне прийняття України і Грузії в НАТО особливими договорами (все одно Україні для вступу в Альянс потрібен за Конституцією референдум, а суспільної одностайності в питанні поки що немає). Способи заміни шила на мило в американській дипломатії давно і добре відпрацьовані, головне, щоб суть: американські інтереси залишалися непорушними. В цьому контексті цікаво було оцінити виступ віце-президента БАЙДЕНА в Мюнхені, що він говорив про американські інтереси та поступки. Наприклад, чим відрізняються його слова “суверенні держави мають право приймати свої власні рішення і вибирати свої власні союзи” від того, що говорив Буш із приводу останньої війни на Кавказі? А обіцянка “ми будемо продовжувати розробку протиракетної оборони для боротьби зі зростаючими можливостями Ірану, за умови, що технології будуть випробувані та економічно ефективні” – це відмова від щита чи відкриті двері для його дальшої розробки? Ззовні привабливою, але неясною залишається пропозиція Москві “давайте натиснемо кнопку «скинути»” – бо потрібно витлумачити, який стан є нульовим для “скидання”. Мабуть, все-таки, не 1991 рік.
Протиракетна оборона – це частина конфлікту, який відбувається на Близькому Сході. Війна Ізраїлю з Гамазом – це неявна війна з Іраном, оскільки Гамаз так чи інакше існує завдяки іранській підтримці. Росія виразно починає схилятися на бік Ірану, дипломатичні жести та економічні дії достатньо красномовні. Америка давно і явно стоїть на боці Ізраїлю. Іран уже достатньо продемонстрував свої можливості створювати носії боєголовок, запустив власний супутник. Ну і головне, це не ракети, а експансія ідей. Чи в інтересах Америки щось здати у цій війні на користь Росії? Адже днями вона й так отримала дошкульного ляпаса з боку Москви: парламент Киргизії проголосував за закриття американської бази в Бішкеку і отримав від Москви пільговий кредит на 2 мільярди доларів. Окрім втрати важливої бази для постачання військ НАТО в Афганістані, Америка втратила (що, може, й важливіше) стратегічний опорний пункт поблизу західних кордонів Китаю. У цьому конфлікті Вашингтона і Тегерану Україні доведеться займати якусь позицію. Імовірно – близьку до нейтральної. Але точно – не тотожну з Росією.
Якщо вже говорити про тенденції у змінах в американській політиці, то слід відзначити появу в першому ешелоні американської дипломатії Генрі КІСІНДЖЕРА. “Вічний суперник” БЖЕЗІНСЬКОГО, ідеї якого в період холодної війни мали не менший вплив на американську політику, ніж Збіґа, і який має глибоке та специфічне розуміння Китаю. В адміністрації Обами він уже відзначився поїздкою до Москви та зустріччю з президентом МЕДВЄДЄВИМ (якраз тоді, коли ПУТІН був відсутній). Вдруге у вищих сферах дипломатії він відзначився на мюнхенській конференції з питань безпеки. Для України КІСІНДЖЕР є ні добрим, ні поганим знаком: він ніколи не переймався специфічно українськими проблемами, його мобілізація в армію Обами викликана, скоріш за все, вмінням знайти підходи до проблем Сходу, Близького і Далекого.
Америка потребує розірвати зв’язки Москви з Пекіном, і під приводом цивілізаційної близькости Росії з Європою зробити її своїм союзником у глобальному протистоянні. Так укладає фігури на світовій шахівниці БЖЕЗІНСЬКИЙ, і так само дивиться на проблему домінування Америки у світі КІСІНДЖЕР. Тут знову в політичних розрахунках з’являється Україна. Віддати її колишній метрополії означає зробити Росію занадто самостійною, набагато вільнішою в маневрах на світовій шахівниці, ніж Москва є зараз. Можливо, саме так варто розуміти той дипломатичний жест, коли Україна, в особі прем’єра, на мюнхенській конференції опинилася у першому ряду, поруч із МЕРКЕЛЬ і САРКОЗІ, а Росія – позаду. Проте одних жестів мало. Потрібна виразна українська політика, причому одностайна. І тут ми знову повертаємося до головної проблеми української зовнішньої політики. Вона не в тому, що Росія – “погана”, Німеччина – “зрадлива”, а США – “недостатньо рішучі”. Це зовнішні фактори, які існуватимуть завжди, як дощ і сніг міжнародної погоди. Проблема в тому, що сама Україна не має доброї парасольки – консолідованої ідеї зовнішньої політики, яка б опиралася на знову ж таки, консолідовані внутрішні інтереси. Коли відбудеться цей процес національного самоусвідомлення – стане набагато легше не лише у простих, але й у кризових міжнародних ситуаціях. Та й до України ставитимуться серйозніше.
Автор: Ярослав СВАТКО
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|