2015 © Коломия ВЕБ Портал / info@kolomyya.org


повернутися на головну


Пошук:

 
  Форум
  Єпархія УГКЦ
  Бізнес каталог
  Інвестиції
  Історія
  Видатні особи
  Освіта
  Культура
  Медицина
  Коломийське МБТІ
  Місто. Влада
  Фотогалерея
  Відео
  Оголошення
  Туризм
  Горящі путівки
  Готелі
  Ресторани, кафе
  Дозвілля


переглянути каталог


Новини партнерів

Завантаження ...



 Ю.Молодій © 2000-2015

Google та майбутнє книг

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-02-27 02:59:29

Як ми можемо пересуватися інформаційним ландшафтом, який лише почав з’являтися на обрії? Це запитання стало актуальнішим, ніж будь-коли, після укладення мирової угоди між Google та группою видавців і авторів, які подали колективний позов до компанії, звинувативши її у порушенні їхніх авторських прав та прав інших авторів. Впродовж останніх чотирьох років Google оцифрувала мільйони книг, чимало з яких були захищені авторськими правами, з колекцій провідних наукових бібліотек світу та зробила ці тексти доступними для пошуку в інтернеті. Автори та видавці стверджували, що оцифровування книг становить порушення їхніх авторських прав. Після тривалих переговорів позивачі та Google погодилися укласти мирову угоду, яка у прогнозованому майбутньому матиме значний вплив на те, яким чином книги доходимуть до своїх читачів. Яким буде це майбутнє?

Ніхто цього не знає, тому що мирова угода є настільки складною, що важко побачити, якими будуть правові чи економічні аспекти доступу до книг у новій ситуації. Але ті з нас, хто відповідає за наукові бібліотеки, мають чітке бачення спільної мети: ми хочемо відкрити наші збірки і зробити їх доступними для читачів у цілому світі. Як досягти цієї мети? Єдиним реалістичним способом її досягнення, можливо, є пильність: дивіться уперед якомога далі, і, не відриваючи очей від дороги, не забувайте заглядати у дзеркало заднього огляду.

Коли я дивлюся назад, я зупиняю свій пильний погляд на XVIII столітті, Просвітництві, його вірі у владу знань, та світі ідей, у якому вони існували, у тому що просвітники назвали “Республікою листів”.

У XVIII столітті “Республіку листів” уявляли як державу без поліції, без жодних кордонів та жодної нерівності, окрім тих, що визначені талантом кожної людини. Будь-хто міг увійти до цього світу, якщо володів двома головними ознаками її громадянина: міг писати та читати. Автори формулювали ідеї, а читачі оцінювали їх. Завдяки силі друкованого слова твори оцінювали у дедалі ширших колах і перемагали найсильніші аргументи.

Слово поширювалося також і в рукописних листах, оскільки XVIII століття було часом великого епістолярного обміну думками. Прочитайте кореспонденцію Вольтера, Руссо, Франкліна та Джеферсона, в кожного з них листування становить близько п’ятдесяти томів, і так ви зможете зрозуміти, як працювала “Республіку листів”. Усі чотири автори обговорювали всі проблеми свого часу у постійному потоці листів, який поєднав Європу та Америку у трансатлантичну інформаційну мережу.

Я особливо насолоджуюся обміном листів між Джеферсоном та Медісоном. Вони обговорювали все, зокрема Конституцію США, яку Медісон допомагав писати у Філадельфії, поки Джеферсон представляв молоду республіку у Парижі. Вони часто писали про книги, тому що Джеферсон полюбляв часто відвідувати книгарні у столиці “Республіки листів” [у Парижі. – Z] та часто купував книги для свого друга. Серед придбань для Медісона була “Енциклопедія” Дідро, про яку Джеферсон думав, що купив її перше видання за дуже вигідною ціною, хоча й помилявся, оскільки прийняв репринтне видання за перше.

Два майбутні президенти, що обговорюють книги через інформаційну мережу Просвітництва – ось це захоплююча сцена. Але до того, як ця сцена зникне у тумані минулого, я повинен додати, що “Республіка листів” була демократичною лише в принципі. На практиці у ній переважали вихідці з відомих родин та багаті люди. Автори не могли жити лише з доходів від продажу книг і їм доводилося завойовувати прихильність патронів, випрошувати грошовиті фіктивні посади, просити про призначення редакторами фінансованих державою журналів, ухилятися від цензорів та хитрістю прокладати собі шлях до салонів та академій, де можна було зробити собі репутацію. Хоча й вони терпіли зневагу з боку тих, хто перебував на вищих щаблях суспільства, самі вони часто обливали один одного брудом. Сварка між Вольтером і Руссо яскраво свідчить про їхній складний характер. Вольтер, після того як прочитав трактат Руссо “Міркування про походження та причини нерівності” у 1755 році, написав йому: “Я отримав Вашу нову книгу, яка спрямована проти людства… Вона викликає бажання стати навкарачки”. Через п’ять років Руссо написав Вольтеру: “Я ненавиджу Вас”.

Соціальні відмінності поглиблювали особисті конфлікти. “Республіці листів” було далеко до “егалітарної агори”, вона страждала від тої самої хвороби, яка точила всі суспільства у XVIII столітті: привілеїв. Привілеї не були обмежені аристократією. У Франції вони стосувалися усього, пов’язаного із засновниками “Республіки листів”, у тому числі друку і торгівлі книгами, які були здоміновані гільдіями, та й безпосередньо книг, які не могли вийти законним чином без королівського привілею та санкції цензора, про надання яких могли прочитати читачі у самій книзі.

Одним зі способів того, як зрозуміти цю систему, є спроба опертися на соціологію знань, зокрема тезу П’єра Бурдьє про літературу як поле, що складається із конкуруючих у межах правил гри позицій, які самі підпорядковані пануючим силам суспільства. Але не треба й вивчати соціологічне вчення Бурдьє для того, щоб визнати існування зв’язку між літературою і владою. З перспективи самих авторів дійсність літературного життя суперечила високим ідеалам Просвітництва. Попри свої принципи, “Республіка листів” фактично була закритим світом, недоступним для позбавлених привілеїв. І все ж таки я хочу послатися на Просвітництво як аргумент на користь відкритості загалом та відкритого доступу до знань зокрема.

Якщо ми повернемося з XVIII століття до нашого часу наявності, чи відкриємо ми подібну суперечність між принципами та практикою – у світі наукових бібліотек? Одна з моїх колег – спокійна, мініатюрна пані, яка, можливо, відповідає образу “бібліотекарки Маріон” [походить від персонажу кінофільму-м’юзиклу 1962 року – The Music Man. – Z]. Коли вона знайомиться з людьми на прийомах, вони інколи кажуть, ніби зглянувшись над нею: “Бібліотекарка, як добре… Скажіть мені, на що ще схожа ця професія?”. Вона відповідає: “По суті, в ній найбільше йдеться про гроші та владу”.

З цим ми повертаємося до П’єра Бурдьє. Проте більшість із нас визнають принципи, написані на помітних місцях у наших публічних бібліотеках. “Вільні для всіх” – так говорить про знання напис над головним входом до Бостонської публічної бібліотеки. На стіні в Опікунчій залі Нью-Йоркської публічної бібліотеки вирізано золотими літерами слова Томаса Джеферсона: “Я ставлюся до поширення світла та освіти як до засобу, на який найбільше треба покладатися, щоб створити умови, які сприятимуть розвитку доброчесності та досягненню щастя людини”. Знову ж повертаємося до Просвітництва.

Наша республіка [США. – Z] була заснована на вірі у центральний принцип “Республіки листів” XVIII століття: поширення світла. Для Джеферсона Просвітництво реалізовувалося за допомогою авторів і читачів, книг та бібліотек, особливо бібліотек у Монтічелло, тобто бібліотеки Університету Вірджинії [який він сам і заснував 1819 року. – Z] та Бібліотеки Конгресу. Ця віра втілена у Конституції Сполучених Штатів. Стаття 1, параграф 8 передбачає існування авторських прав і патентів “лише на обмежений час” і лише з вищою метою сприяння “поступу науки та корисних мистецтв”. Батьки-засновники визнавали права авторів на справедливий дохід за їхню інтелектуальну працю, але ставили інтереси суспільства вище прибутку приватних осіб.

Як обчислити відносну важливість цих двох цінностей? Як автори Конституції знали, авторське право запровадив у Великобританії Статут Анни у 1710 р. з метою обмеження монополістичної практики Stationers’ Company, а також з метою “заохочення навчання”. У той час британський парламент встановив тривалість дії авторського права на чотирнадцять років, яку можна було поновити лише раз – теж на такий самий період. Stationers’ Company намагалася захистити свою монополію на друк книг та торгівлю ними, претендуючи на вічні права на книги, які вона мала право друкувати раніше, у цілій низці довгих судових процесів. Проте вона програла після остаточного рішення суду у справі “Доналдсон проти Беккета” [Donaldson v. Becket] у 1774 році.

Коли американці зібралися, щоб написати Конституцію тринадцятьма роками пізніше, вони загалом поділяли думку, яка переважала у Британії. Двадцять вісім років здавалися достатніми, щоб захистити інтереси авторів і видавців. За цією межею мали би переважати інтереси суспільства. У 1790 році перший американський акт про авторські права – теж присвячений “заохоченню навчання” – брав за приклад британську практику, встановлюючи термін дії авторських прав у чотирнадцять років, яку можна було продовжити ще на чотирнадцять.

Як довго діє тепер авторське право? Згідно з Актом Сонні Боно [названий за ім’ям та прізвищем одного з ініціаторів змін до законодавства – конгресменом Сонні Боно, в минулому продюсером та співаком. – Z] про продовження терміну дії авторських прав 1998 року (цей акт відомий ще як “Акт захисту Міккі Мауса”, тому що Міккі Маус міг стати суспільним надбанням) термін дії авторських прав закінчується через 75 років після смерті автора. На практиці це, зазвичай, означає, що авторські права чинні більше століття. Більшість книг, виданих у ХХ столітті, ще не стали суспільним надбанням. Якщо йдеться про оцифровування книг, то доступ до нашої культурної спадщини загалом закінчується 1 січня 1923 року. Це та дата, з якої численна маса книг перебуває під дією законів про авторські права. Вони залишатимуться там, якщо приватні інтереси переважатимуть над переведенням їх у цифрову форму, створенням із них продукту для споживачів, підписанням угод щодо продажу та продажем на користь акціонерів. Ситуація, що склалася, дивує, оскільки, наприклад, роман “Бебітт” [Babbitt] Сінклера Льюїса (перший американець – лауреат Нобелівської премії в галузі літератури), опублікований у 1922 році, є суспільним надбанням, а “Елмер Ґентрі” [Elmer Gantry] того ж автора, опублікований у 1927 році, стане суспільним надбанням лише у 2022 році. [Акт про продовження терміну дії авторських прав 1998 року пролонгував термін дії авторських прав для захищених авторськими правами книг, виданих після 1 січня 1923 року. На жаль, статус захисту авторськими правами книг, виданих у ХХ столітті, ускладнений законодавчими актами, які розширювали дію авторських прав одинадцять разів упродовж останніх п’ятдесяти років. До акту 1992 року, ухваленого Конгресом, власники авторських прав мали поновлювати їх дію. Останнім актом власників авторських прав на книги, видані у 1964-1977 рр., позбавили цієї необхідності. Натомість Актом про захист авторських прав 1976 року, термін дії захисту власників прав на ці книги становив термін життя автора та п’ятдесять років після його смерті. Актом 1998 року захист їхніх прав розширили до терміну життя автора та сімдесяти років після його смерті. Тому, усі книги опубліковані після 1963 року залишаються захищеними авторськими правами, і величезна невідома кількість книг, невідома внаслідок неповної інформації про смерть авторів та власників прав, опублікованих у 1923-1964 рр. також є захищеною авторськими правами. Див. Paul A. David and Jared Rubin, “Restricting Access to Books on the Internet: Some Unanticipated Effects of U.S. Copyright Legislation,” Review of Economic Research on Copyright Issues, Vol. 5, No. 1 (2008) – R.D.]

Аби спуститися донизу від високих принципів Батьків-засновників до практики сучасної культурної індустрії, слід залишити світ Просвітництва та вирушити до хаотичного світу корпоративного капіталізму. Якщо застосувати соціологію знань до сучасного світу, що й зробив Бурдьє, ми дійдемо висновку, що живемо у світі дикого капіталізму, спроектованому Міккі Маусом.

Чи це наше зіткнення з дійсністю робить із принципів Просвітництва історичну фантазію? Давайте переосмислимо історію. Коли Просвітництво потрохи стало зникати на початку XIX століття, надійшов час професіоналізації. Цей процес можна відслідкувати, порівнявши “Енциклопедію” Дідро, який об’єднував знання в одне органічне ціле [статті були розташовані в алфавітному порядку], в якому домінував розум людини [інші дві важливі царини у системі людських знань за Дідро – пам’ять та уява. – Z], із її наступницею з кінця XVIII століття – “Методичною енциклопедією” [Encyclopédie méthodique], яка поділила знання на галузі, які ми визнаємо і тепер: хімію, фізику, історію, математику та решту. У ХІХ столітті ці галузі знань перетворилися на професії, кваліфікацію фахівців стали засвідчувати окремими науковими ступенями, виникли професійні асоціації. Вони, своєю чергою, перетворилися на кафедри чи факультети університетів, і до початку ХХ століття вже встигли залишити свій слід у кампусах – хіміки вчилися та працювали в одній будівлі, фізики в іншій, історики тут, математики там, а в центрі усього цього була бібліотека, зазвичай спроектована так, аби виглядати як храм навчання.

Тим часом професійні журнали пустили свої паростки в усіх галузях, підгалузях і окремих течіях науки. Наукові товариства випускали їх, а бібліотеки, у свою чергу, купували. Ця система працювала добре близько сотні років. Потім комерційні видавці з’ясували, що вони можуть збагатитися на продажі передплати на журнали. Якщо університетська бібліотека передплачувала видання, студенти та викладачі розраховували на безперебійний потік номерів. Ціну на передплату можна було підняти без ризику втратити передплатника, тому що бібліотеки, а не викладачі, платили за неї. Що добре, то це те, що викладачі виконували роботу безкоштовно або майже безкоштовно. Вони писали статті, оцінювали їхню наукову цінність та були членами редакційних колегій, аби частково поширювати знання, як заповіли просвітники, але переважно для того, щоб будувати власні кар’єри.

Результатом є вплив на кошторис закупівель будь-якої наукової бібліотеки: передплата на “Журнал порівняльної неврології” [Journal of Comparative Neurology] зараз коштує $25910 на рік; “Тетраедр” [Tetrahedron, провідний науковий журнал у галузі органічної хімії] коштує на рік $17969 (або $39739, якщо передплачувати усі пов’язані з “Тетраедром” видання); середня вартість передплати одного номера наукового журналу у галузі хімії складає $3490. Наслідки завдали шкоди інтелектуальному життю у всьому науковому світі. Внаслідок дедалі вищої вартості періодичних видань, бібліотеки, які звикли витрачати 50% свого бюджету закупівель на монографії, зараз витрачають на них 25%, а то й менше. Університетські видавництва, які залежать від продажу своїх книг бібліотекам, не можуть покрити свої витрати на видання монографій. Своєю чергою, молоді науковці, яким необхідне видання монографій для того, щоб робити кар’єру, перебувають зараз на межі зникнення.

На щастя, це уявлення про важке життя у світі науки вже застаріває. Біологи, хіміки і фізики більше не живуть в окремих світах; це ж стосується істориків, антропологів, літературних критиків та істориків. Стара карта університетського кампусу більше не відповідає потребам викладачів та студентів. Її перемальовують скрізь, і в багатьох місцях міждисциплінарні проекти перетворюються на структури, якими були факультети та кафедри. Бібліотека залишається у серці цих речей, але вона живить знаннями весь університет, а часто і віддалені закутки світу, за допомогою електронних мереж.

“Республіку листів” XVIII століття перетворили на професійну “Республіку навчання”, і зараз вона відкрита для аматорів – аматорів у кращому значенні цього слова, тої частини суспільства, яка любить вчитися. Відкритість діє скрізь, завдяки сховищам із “відкритим доступом”, які містять оцифровані статті, доступні цілком безкоштовно. Можна згадати Open Content Alliance, Open Knowledge Commons, OpenCourseWare, Internet Archive та відверто аматорські проекти, яким, зокрема, є Вікіпедія. Демократизація знання тепер, здається, перебуває у межах досяжності наших рук. Ми можемо фактично втілити в життя ідеали Просвітництва.

У цей момент ви, мабуть, підозрюєте, що я коливаюся від одного американського жанру – єреміади [від імені біблейського пророка Єремії – довгий літературний твір, в якому автор оплакує низький моральний стан суспільства; звісно, це не суто американський жанр, автор тут іронізує. – Z], до іншого – утопічного ентузіазму. Можливо, обидва могли б працювати за законами діалектики, якби не було ризику комерціалізації. Коли бізнес, такий як Google, дивиться на бібліотеки, він бачить їх не лише храмами науки. Він бачить потенційні активи або те, що ще називають “контентом”, готовим до обробки. Зібрані за століття ціною величезних витрат грошей та праці бібліотечні колекції можна швидко оцифрувати відносно невеликими коштами – звичайно, мільйонами доларів, але цього мало, порівняно з інвестиціями, які пішли на їх створення.

Бібліотеки існують заради добробуту суспільства, зокрема, “заохочення навчання”, для того, щоб знання були “вільними для всіх”. Бізнес існує для того, щоб заробляти гроші для своїх акціонерів чи власників, а це теж добра річ, оскільки добробут суспільства залежить від успішної економіки. Все ж, якщо ми погоджуємося на комерціалізацію контенту наших бібліотек, нам знову не уникнути серйозної суперечності. Оцифровування колекцій бібліотек та продаж створеного продукту у спосіб, який не зможе гарантувати широкий до нього доступ, буде повторенням помилки, якої припустилися, коли видавцям дозволили експлуатувати ринок академічних журналів, але у набагато більших масштабах, оскільки він перетворить інтернет на інструмент приватизації знань, які є суспільним надбанням. Жодна невидима рука ринку не зможе втрутитися, аби виправити дисбаланс між приватними і суспільними інтересами. Лише суспільство зможе зробити це, але хто говорить від його імені? Явно не законодавці, які голосували за “Акт захисту Міккі Мауса”.

Неможливо прийняти такі закони, які б дослівно втілювали ідеали Просвітництва, але можна встановити правила гри, щоб захистити інтереси суспільства. Бібліотеки є суспільним благом. Це не бізнес, але вони повинні самі покривати свої витрати. Їм потрібен бізнес-план. Згадайте про старе гасло енергетичної компанії Consolidated Edison [Con Edison], якій доводилося переривати вулиці Нью-Йорка для того, щоб відбудувати інфраструктурні мережі під ними – “Dig we must” [“Копати ми мусимо”], яке вона розміщувала на попереджувальних знаках про проведення земляних робіт. Бібліотеки натомість говорять – “Digitize we must” [“Оцифрувати ми мусимо”]. Але ж не на будь-яких умовах. Ми повинні робити це в інтересах суспільства, що означає те, що ми повинні змусити тих, хто оцифровує колекції, бути відповідальними перед громадськістю.

Було б наївно ототожнювати інтернет із реалізацією ідеалів Просвітництва. Так, він має потенціал, аби поширювати знання, набагато більший від того, який міг уявити Джеферсон, але поки його будували, гіперлінк за гіперлінком, ділові інтереси не витрачали цей час марно. Вони хочуть контролювати весь процес, перебрати його на себе, володіти інтернетом. Звичайно, вони конкурують між собою, але настільки жорстоко, що позбавляються один одного назавжди. Їх боротьба на виживання веде у напрямі олігополії; і хто б, можливо, не переміг, їхня перемога означатиме поразку для суспільства в цілому.

Зрозумійте мене правильно. Я знаю, що бізнес повинен відповідати перед своїми акціонерами чи власниками. Я вважаю, що автори мають право на оплату за їхню творчу працю, і що видавці заслуговують на те, аби заробити гроші з тої вартості, яку вони додають до текстів, які їм надають автори. Я захоплююся магією техніки, програмного забезпечення, пошукових систем, оцифровування та рангуванням веб-сайтів на підставі алгоритму релевантності. Я визнаю важливість існування авторського права, хоча й думаю, що Конгрес 1790 року захистив його краще, ніж у 1998 р.

Проте ми теж не можемо марнувати часу і вірити у те, нібито сили ринку можуть діяти в інтересах суспільства. Ми повинні брати участь у цьому процесі, розплутати все, аби відвоювати те, що є суспільним надбанням. Коли я кажу “ми”, я маю на увазі нас, людей, які написали Конституцію і які повинні змусити принципи Просвітництва, що стоять за нею, закріпитися у щоденній реальності інформаційного суспільства. Так, ми повинні оцифровувати збірки бібліотек. Проте, що важливіше, ми повинні демократизуватися. Ми повинні відкрити доступ до нашої культурної спадщини. Переписуючи правила гри, підпорядковуючи приватні інтереси суспільним і надихаючись періодом ранньої республіки для того, щоб створити “Цифрову республіку навчання”.

Що спровокувало ці єремічно-утопічні рефлексії? Google. Чотири роки тому Google розпочала оцифровувати книги з наукових бібліотек, даючи можливість повнотекстового пошуку та повного доступу в інтернеті до книг, що є суспільним надбанням, цілком безкоштовно для користувача інтернету. Наприклад, будь-хто, де б він не був може переглянути та завантажити цифрову копію першого видання роману Міддлмарч [Middlemarch, автор – англійська письменниця Мері Енн Еванс, творчий псевдонім – Джордж Еліот. – Z] 1871 року, яка знаходиться у збірках Бодлеянської бібліотеки [Bodleian Library] в Оксфорді. Усі сторони заробили на цьому, в тому числі Google, яка отримує дохід від дискретних показів реклами, якими супроводжується сервіс – Пошук книг Google. Google також оцифрувала великий обсяг книг із бібліотечних колекцій, які захищені авторським правом, для того, щоб надавати послуги з пошуку ними, показуючи маленькі фрагменти тексту. У вересні та жовтні 2005 року група авторів та видавців звернулася до суду з колективним позовом проти Google, звинувативши її у порушенні авторських прав. 28 жовтня 2008 року, після тривалих переговорів, сторони оголосили про укладення мирової угоди, яка підлягає затвердженню окружним судом Південного округу Нью-Йорка. [Повний текст мирової угоди можна знайти за адресою: www.googlebooksettlement.com/agreement.html – R.D.]

Згідно з угодою створять підприємство [в даному випадку зі статусом некомерційної організації. – Z] під назвою Book Rights Registry, яка представлятиме інтереси власників авторських прав. Google продаватиме доступ до гігантського банку даних, що складатиметься насамперед із оцифрованих із колекцій наукових бібліотек усе ще захищених авторським правом книг, яких вже немає у продажу. Коледжі, університети та інші організації зможуть передплатити доступ до бази, сплативши їй за так звану “інституційну ліцензію”. “Ліцензію для публічного доступу” зможуть отримати публічні бібліотеки, і, згідно з її умовами, Google забезпечить безкоштовний доступ до оцифрованих книг на одному комп’ютерному терміналі. Окремі особи зможуть також переглядати та видруковувати оцифровані книги, купуючи в Google “ліцензію споживача”. Google співпрацюватиме з Book Rights Registry у справі розподілу доходів між власниками авторських прав. Компанія залишатиме собі 37% доходів, а решту 63% Book Rights Registry ділитиме між власниками прав.

Водночас Google і надалі надаватиме безкоштовно повний доступ до книг, що є суспільним надбанням, тобто користувачі матимуть змогу переглядати їх, завантажувати та видруковувати. З семи мільйонів книг, які Google начебто оцифрувала до листопада 2008 року, лише один мільйон – це книги, що є суспільним надбанням, ще один мільйон книг захищений авторським правом та водночас вони є у продажу, і п’ять мільйонів книг захищені авторським правом, але вже розпродані. Книги з цієї останньої категорії будуть переважно доступні через інституційну ліцензію.

Багато книг, захищених авторським правом та досі доступних у книгарнях, не будуть включені до банку даних, якщо власники авторських прав не вирішать зробити це. Їх і надалі продаватимуть у друкованій звичній формі, хоча й окремі клієнти зможуть отримати оцифровану копію, придбавши ліцензію споживача для завантаження і читання, можливо, невдовзі на таких пристроях для читання електронних книг як Kindle від Amazon.

Після прочитання мирової угоди та зрозуміння усіх її умов – що саме по собі не є легким завданням, оскільки вона містить 134 сторінки і 15 додатків, написаних на юридичному жаргоні, кожен, мабуть, буде приголомшеним: це проект найбільшої бібліотеки у світі. Це, звичайно, буде цифрова бібліотека, але вона зробить карликами Бібліотеку Конгресу і всі національні бібліотеки в Європі. Окрім того, якщо Google реалізовуватиме умови мирової угоди з авторами та видавцями, вона зможе також стати найбільшим у світі продавцем книг – не мережею книгарень, а власне системою продажу електронних книг, яка може перевершити Amazon.

Бізнес, який працюватиме у таких масштабах, неминуче викличе реакції двох видів, про які я вже згадав: з одного боку, утопічний ентузіазм, а з іншого – єреміади про небезпечну концентрацію контролю над доступом до інформації.

Кого не може зворушити перспектива забезпечення легкого доступу усім американцям до фактично усіх книг із найбільших американських наукових бібліотек, а, можливо, врешті-решті і кожній людині у світі, яка має доступ до інтернету? Технологічна магія Google не лише зробить книги ближчими читачам, а й також відкриє надзвичайні можливості для досліджень, цілу гамму можливостей від простого пошуку за словами до складної обробки текстів. За певних умов бібліотеки, що беруть участь у проекті, зможуть використати оцифровані копії своїх книг для заміни тих книг, які були пошкоджені або втрачені. Google надаватиме тексти у такий спосіб, який буде зручний для неповносправних читачів.

На жаль, зобов’язання Google надати безкоштовний доступ до своєї бази даних на одному терміналі у кожній публічній бібліотеці передбачає значні обмеження: читачі не зможуть видрукувати жоден захищений авторським правом текст без сплати збору власникам авторського права (хоча й Google пропонувала платити їм сама), і одного терміналу буде навряд чи достатньо, щоб задовольнити попит у великих бібліотеках. Але щедрість Google буде благом для читачів у бібліотеках з малих міст, які матимуть доступ до більшої кількості книг, ніж та, що зберігається у нью-йоркській публічній бібліотеці. Так Google може здійснити мрію Просвітництва.

Але чи буде це дійсно так? Філософи XVIII століття вважали монополію головною перешкодою для поширення знань – не монополію взагалі, яка душила торгівлю, за твердженнями Адама Сміта та філософів-фізіократів, а конкретні монополії, наприклад Stationers’ Company у Лондоні чи гільдію книготорговців у Парижі, які душили вільну торгівлю книгами.

Google – не гільдія, і вона не має наміру стати монополією. Навпаки, вона переслідувала похвальну мету: розширення доступу до інформації. Але характер мирової угоди за колективним позовом робить Google невразливим до конкуренції. Мирова угода автоматично поширюється на більшість авторів книг та видавців, права яких захищені законодавством США. Вони теоретично можуть вирішити, що дія угоди не поширюється на них, але що б вони не робили, жоден новий бізнес із оцифровування книг не зможе легалізуватися без здобуття згоди кожного з них, що практично неможливо, або через досягнення мирової угоди після чергового колективного позову. Якщо угоду схвалить суд, а цей процес може зайняти до двох років, вона автоматично надасть Google контроль над оцифровуванням фактично всіх книг, захищених авторським правом у Сполучених Штатах.

Таких наслідків не передбачали на початку процесу оцифровування. Якщо озирнутися назад у 1990-і роки на початки оцифровування книг, ми зараз можемо побачити, що втратили великий шанс. Спільними зусиллями Конгресу та Бібліотеки Конгресу або великого альянсу наукових бібліотек, підтриманих коаліцією фундацій, цю роботу можна було виконати невеликими коштами та у спосіб, який би в першу чергу врахував суспільний інтерес. Розкидаючи витрати на оцифровування у різний спосіб, наприклад, через стягування абонплати, розмір якої залежав би від частоти використання бази даних, або через впровадження окремих призначень у бюджет Національного фонду гуманітарних наук або в бюджет Бібліотеки Конгресу, ми могли забезпечити авторам та видавцям справедливу винагороду і водночас утримувати сховище книг із відкритим або заснованим на розумній оплаті доступом. Ми могли створити Національну цифрову бібліотеку – еквівалент Олександрійської бібліотеки у ХХІ столітті. Тепер вже надто пізно. Ми не лише не змогли реалізувати таку можливість, але й, навіть гірше, ми дозволяємо питанню національної ваги – контролю над доступом до інформації – бути врегульованим приватним судовим процесом.

Поки влада спала, Google взяла ініціативу на себе. Вона не прагнула врегулювати цю справу у суді. Вона робила свою справу, скануючи книги у бібліотеках, і робила це настільки ефективно, що змогла розбудити апетит в інших, бажаючих своєї частки у потенційних доходах. Нікому не слід ставити під сумнів права авторів і видавців на прибуток від авторських прав, які належать їм, і водночас нікому не слід приймати передчасного рішення щодо сторін судового процесу. Суддя окружного суду висловить свою думку про відповідність праву мирової угоди, але це насамперед справа поділу доходів, а не захисту інтересів суспільства.

Неумисним наслідком дій Google буде лише те, що можна назвати монополією – монополією нового виду, монополією на продаж доступу до інформації. В Google немає жодних поважних конкурентів. Microsoft закрила свою програму з оцифровування книг кілька місяців тому, а інші ініціативи, зокрема Open Knowledge Commons (колишній Open Content Alliance) та Internet Archive є надто малими та неефективними у порівнянні з планами Google. Лише Google має бюджет, який дає їй змогу оцифровувати книги у значних масштабах. Уклавши мир із авторами та видавцями, компанія може скористатися своєю фінансовою перевагою, прикриваючись захисним юридичним бар’єром, оскільки колективний позов захищає інтереси цілого класу авторів та видавців. Жоден новий підприємець не зможе зайнятися оцифровуванням книг, захищених авторським правом, навіть якщо на це вистачатиме грошей, тому що йому доведеться самому пройти усі судові битви через звинувачення у порушенні авторських прав. Якщо ж мирову угоду схвалить суд, лише Google буде захищена від відповідальності за порушення авторських прав.

Поведінка Google свідчить, що вона не зловживатиме своєю дворівневою фінансово-юридичною владою. Але що станеться, якщо її нинішнє керівництво продасть компанію або відійде від справ? Суспільство відразу дізнається про зміни у компанії через підвищення вартості ліцензій та інших оплат, зокрема вартості інституційних ліцензій. Мирова угода залишає за Google право вільно укладати договори з клієнтами майбутнього сервісу, хоча й зобов’язує її дотримуватися двох принципів, зокрема: “(1) отримання доходу в межах ринкових цін із продажу доступу до кожної книги та продажу ліцензії від імені власників авторських прав і (2) гарантування суспільству, в тому числі вищим школам, широкого доступу до книг”.

Що станеться, якщо Google надасть перевагу вищим прибуткам над гарантуванням широкого доступу до книг? Ніщо, якщо я правильно розумію мирову угоду. Лише Book Rights Registry, діючи від імені власників авторських прав, має повноваження вимагати змін вартості ліцензій та інших оплат, встановлених Google, і немає підстав чекати від цієї організації заперечень, якщо вартість ліцензій буде зависокою. Google, можливо, захоче бути щедрою в цьому, встановлюючи низьку вартість ліцензій, і я маю підстави сподіватися, що, можливо, так і буде. Проте компанія може й обрати стратегію, схожу на ту, яку ефективно застосовують видавці наукових журналів: спершу передплатників спокушають низькими цінами, а потім, щойно вони сядуть на гачок, ціни можуть підняти вище розумної межі, наскільки вистачатиме бюджету бібліотек.

Захисники вільного ринку, можливо, переконуватимуть, що ринок сам відрегулює себе. Якщо Google захоче забагато за ліцензії на доступ до бази даних, клієнти відмовляться від них, і вартість ліцензій впаде. Проте мирова угода не передбачає існування прямого зв’язку між пропозицією та попитом у механізмі розподілу інституційних ліцензій. Студенти, викладачі та постійні відвідувачі публічних бібліотек не платитимуть за ліцензії. Гроші повинні будуть платити бібліотеки, і якщо вони не будуть в стані знайти достатньо коштів для поновлення ліцензії, мабуть, виникнуть бурхливі протести з боку читачів, які призвичаяться до сервісу Google. Побоюючись протестів, бібліотеки, ймовірно, скоротять фінансування інших своїх послуг, наприклад, закупівлю книг, так само як вони вчинили, коли видавці підняли ціни на передплату наукової періодики.

Ніхто не може передбачити того, що станеться. Ми можемо лише читати мирову угоду та здогадуватися про майбутнє. Якщо Google зробить доступним, за розумною ціною, усі книгосховища найбільших бібліотек США, хто цьому не аплодуватиме? Хіба ми не віддамо перевагу світові, у якому цей величезний обсяг оцифрованих книг доступний усім, навіть за високою ціною, над світом, у якому такої бази даних не існує?

Можливо й так, але мирова угода спричиняє фундаментальні зміни у цифровому світі, зміцнюючи владу в руках однієї компанії. Якщо не враховувати “Вікіпедію”, Google для більшості американців вже контролює засоби доступу до інформації в інтернеті, в тому числі пошук інформації про людей, товари, цікаві місця або майже все. Окрім “Великого Google Search”, існує Google Earth, Google Maps, Google Images, Google Labs, Google Finance, Google Arts, Google Food, Google Sports, Google Health, Google Checkout, Google Alert і ще багато проектів Google має з’явитися незабаром. Зараз Google Book Search обіцяє стати найбільшою бібліотекою та найбільшим бізнесом із продажу книг, який коли-небудь існував.

Зрозумів я правильно чи ні текст мирової угоди, але її положення пов’язані між собою так міцно, що її не можна так просто розламати. У цей момент ані Google, ані автори, ані видавці, і навіть окружний суд навряд чи здатні суттєво змінити положення угоди. Все ж таки це переломний момент у розвитку того, що ми називаємо інформаційним суспільством. Якщо ми неправильно у цей момент встановимо рівновагу між суспільними та приватними інтересами, то, можливо, останні переважатимуть впродовж усього найближчого майбутнього, і мрія Просвітництва може стати далекою, як ніколи раніше.

Автор: Robert DARNTON
Назва оригіналу: Google & the Future of Books
Джерело: The New York Review of Books, Volume 56, Number 2, 12.02.2009
Переклад: Омелян НАДИМСЬКИЙ, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
При використанні матеріалів обов'язкове посилання на Коломия ВЕБ Портал

 

Tweet

архів розділу "Публіцистика та Аналіз"

2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910 1909 1908 1907 1906 1905 1904 1903 1902 1901 1900 1899 1898 1897 1896 1895 1894 1893 1892 1891 1890 1889 1888 1887 1886 1885 1884 1883 1882 1881 1880 1879 1878 1877 1876 1875 1874 1873 1872 1871 1870 1869 1868 1867 1866 1865 1864 1863 1862 1861 1860 1859 1858 1857 1856 1855 1854 1853 1852 1851 1850 1849 1848 1847 1846 1845 1844 1843 1842 1841 1840 1839 1838 1837 1836 1835 1834 1833 1832 1831 1830 1829 1828 1827 1826 1825 1824 1823 1822 1821 1820 1819 1818 1817 1816 1815 1814 1813 1812 1811 1810 1809 1808 1807 1806 1805 1804 1803 1802 1801 1800 1799 1798 1797 1796 1795 1794 1793 1792 1791 1790 1789 1788 1787 1786 1785 1784 1783 1782 1781 1780 1779 1778 1777 1776 1775 1774 1773 1772 1771 1770 1769 1768 1767 1766 1765 1764 1763 1762 1761 1760 1759 1758 1757 1756 1755 1754 1753 1752 1751 1750 1749 1748 1747 1746 1745 1744 1743 1742 1741 1740 1739 1738 1737 1736 1735 1734 1733 1732 1731 1730 1729 1728 1727 1726 1725 1724 1723 1722 1721 1720 1719 1718 1717 1716 1715 1714 1713 1712 1711 1710 1709 1708 1707 1706 1705 1704 1703 1702 1701 1700 1699 1698 1697 1696 1695 1694 1693 1692 1691 1690 1689 1688 1687 1686 1685 1684 1683 1682 1681 1680 1679 1678 1677 1676 1675 1674 1673 1672 1671 1670 1669 1668 1667 1666 1665 1664 1663 1662 1661 1660 1659 1658 1657 1656 1655 1654 1653 1652 1651 1650 1649 1648 1647 1646 1645 1644 1643 1642 1641 1640 1639 1638 1637 1636 1635 1634 1633 1632 1631 1630 1629 1628 1627 1626 1625 1624 1623 1622 1621 1620 1619 1618 1617 1616 1615 1614 1613 1612 1611 1610 1609 1608 1607 1606 1605 1604 1603 1602 1601 1600 1599 1598 1597 1596 1595 1594 1593 1592 1591 1590 1589 1588 1587 1586 1585 1584 1583 1582 1581 1580 1579 1578 1577 1576 1575 1574 1573 1572 1571 1570 1569 1568 1567 1566 1565 1564 1563 1562 1561 1560 1559 1558 1557 1556 1555 1554 1553 1552 1551 1550 1549 1548 1547 1546 1545 1544 1543 1542 1541 1540 1539 1538 1537 1536 1535 1534 1533 1532 1531 1530 1529 1528 1527 1526 1525 1524 1523 1522 1521 1520 1519 1518 1517 1516 1515 1514 1513 1512 1511 1510 1509 1508 1507 1506 1505 1504 1503 1502 1501 1500 1499 1498 1497 1496 1495 1494 1493 1492 1491 1490 1489 1488 1487 1486 1485 1484 1483 1482 1481 1480 1479 1478 1477 1476 1475 1474 1473 1472 1471 1470 1469 1468 1467 1466 1465 1464 1463 1462 1461 1460 1459 1458 1457 1456 1455 1454 1453 1452 1451 1450 1449 1448 1447 1446 1445 1444 1443 1442 1441 1440 1439 1438 1437 1436 1435 1434 1433 1432 1431 1430 1429 1428 1427 1426 1425 1424 1423 1422 1421 1420 1419 1418 1417 1416 1415 1414 1413 1412 1411 1410 1409 1408 1407 1406 1405 1404 1403 1402 1401 1400 1399 1398 1397 1396 1395 1394 1393 1392 1391 1390 1389 1388 1387 1386 1385 1384 1383 1382 1381 1380 1379 1378 1377 1376 1375 1374 1373 1372 1371 1370 1369 1368 1367 1366 1365 1364 1363 1362 1361 1360 1359 1358 1357 1356 1355 1354 1353 1352 1351 1350 1349 1348 1347 1346 1345 1344 1343 1342 1341 1340 1339 1338 1337 1336 1335 1334 1333 1332 1331 1330 1329 1328 1327 1326 1325 1324 1323 1322 1321 1320 1319 1318 1317 1316 1315 1314 1313 1312 1311 1310 1309 1308 1307 1306 1305 1304 1303 1302 1301 1300 1299 1298 1297 1296 1295 1294 1293 1292 1291 1290 1289 1288 1287 1286 1285 1284 1283 1282 1281 1280 1279 1278 1277 1276 1275 1274 1273 1272 1271 1270 1269 1268 1267 1266 1265 1264 1263 1262 1261 1260 1259 1258 1257 1256 1255 1254 1253 1252 1251 1250 1249 1248 1247 1246 1245 1244 1243 1242 1241 1240 1239 1238 1237 1236 1235 1234 1233 1232 1231 1230 1229 1228 1227 1226 1225 1224 1223 1222 1221 1220 1219 1218 1217 1216 1215 1214 1213 1212 1211 1210 1209 1208 1207 1206 1205 1204 1203 1202 1201 1200 1199 1198 1197 1196 1195 1194 1193 1192 1191 1190 1189 1188 1187 1186 1185 1184 1183 1182 1181 1180 1179 1178 1177 1176 1175 1174 1173 1172 1171 1170 1169 1168 1167 1166 1165 1164 1163 1162 1161 1160 1159 1158 1157 1156 1155 1154 1153 1152 1151 1150 1149 1148 1147 1146 1145 1144 1143 1142 1141 1140 1139 1138 1137 1136 1135 1134 1133 1132 1131 1130 1129 1128 1127 1126 1125 1124 1123 1122 1121 1120 1119 1118 1117 1116 1115 1114 1113 1112 1111 1110 1109 1108 1107 1106 1105 1104 1103 1102 1101 1100 1099 1098 1097 1096 1095 1094 1093 1092 1091 1090 1089 1088 1087 1086 1085 1084 1083 1082 1081 1080 1079 1078 1077 1076 1075 1074 1073 1072 1071 1070 1069 1068 1067 1066 1065 1064 1063 1062 1061 1060 1059 1058 1057 1056 1055 1054 1053 1052 1051 1050 1049 1048 1047 1046 1045 1044 1043 1042 1041 1040 1039 1038 1037 1036 1035 1034 1033 1032 1031 1030 1029 1028 1027 1026 1025 1024 1023 1022 1021 1020 1019 1018 1017 1016 1015 1014 1013 1012 1011 1010 1009 1008 1007 1006 1005 1004 1003 1002 1001 1000 999 998 997 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 951 950 949 948 947 946 945 944 943 942 941 940 939 938 937 936 935 934 933 932 931 930 929 928 927 926 925 924 923 922 921 920 919 918 917 916 915 914 913 912 911 910 909 908 907 906 905 904 903 902 901 900 899 898 897 896 895 894 893 892 891 890 889 888 887 886 885 884 883 882 881 880 879 878 877 876 875 874 873 872 871 870 869 868 867 866 865 864 863 862 861 860 859 858 857 856 855 854 853 852 851 850 849 848 847 846 845 844 843 842 841 840 839 838 837 836 835 834 833 832 831 830 829 828 827 826 825 824 823 822 821 820 819 818 817 816 815 814 813 812 811 810 809 808 807 806 805 804 803 802 801 800 799 798 797 796 795 794 793 792 791 790 789 788 787 786 785 784 783 782 781 780 779 778 777 776 775 774 773 772 771 770 769 768 767 766 765 764 763 762 761 760 759 758 757 756 755 754 753 752 751 750 749 748 747 746 745 744 743 742 741 740 739 738 737 736 735 734 733 732 731 730 729 728 727 726 725 724 723 722 721 720 719 718 717 716 715 714 713 712 711 710 709 708 707 706 705 704 703 702 701 700 699 698 697 696 695 694 693 692 691 690 689 688 687 686 685 684 683 682 681 680 679 678 677 676 675 674 673 672 671 670 669 668 667 666 665 664 663 662 661 660 659 658 657 656 655 654 653 652 651 650 649 648 647 646 645 644 643 642 641 640 639 638 637 636 635 634 633 632 631 630 629 628 627 626 625 624 623 622 621 620 619 618 617 616 615 614 613 612 611 610 609 608 607 606 605 604 603 602 601 600 599 598 597 596 595 594 593 592 591 590 589 588 587 586 585 584 583 582 581 580 579 578 577 576 575 574 573 572 571 570 569 568 567 566 565 564 563 562 561 560 559 558 557 556 555 554 553 552 551 550 549 548 547 546 545 544 543 542 541 540 539 538 537 536 535 534 533 532 531 530 529 528 527 526 525 524 523 522 521 520 519 518 517 516 515 514 513 512 511 510 509 508 507 506 505 504 503 502 501 500 499 498 497 496 495 494 493 492 491 490 489 488 487 486 485 484 483 482 481 480 479 478 477 476 475 474 473 472 471 470 469 468 467 466 465 464 463 462 461 460 459 458 457 456 455 454 453 452 451 450 449 448 447 446 445 444 443 442 441 440 439 438 437 436 435 434 433 432 431 430 429 428 427 426 425 424 423 422 421 420 419 418 417 416 415 414 413 412 411 410 409 408 407 406 405 404 403 402 401 400 399 398 397 396 395 394 393 392 391 390 389 388 387 386 385 384 383 382 381 380 379 378 377 376 375 374 373 372 371 370 369 368 367 366 365 364 363 362 361 360 359 358 357 356 355 354 353 352 351 350 349 348 347 346 345 344 343 342 341 340 339 338 337 336 335 334 333 332 331 330 329 328 327 326 325 324 323 322 321 320 319 318 317 316 315 314 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
2005

Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…

"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…

ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…

Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.

Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої. Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.

Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах

Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік

У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.

За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).

ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.

 
товари для дітей товари для відпочинку - Kapitan.ua

Новини та Події

усі публікації  


Новини партнерів