Про кризу говорять нині всі. Проте для творчих людей вона навіть, як на диво, корисна, бо вона подає нові теми для написання, а отже поступ.
Роздумами про парадокси сучасності з Коломия ВЕБ Порталом ділиться івано-франківський письменник, лауреат літературної премії ім.Івана Франка 2008 року за роман “Фрондео”, Роман ЧЕРКОВСЬКИЙ.
- Як на мене, для письменника, який цікавиться людиною і людською психологією, будь-яка криза є насамперед добрим досвідом. Від стабільності завжди тхне нудьгою. Відчай, страждання, інші межові ситуації збурюють уяву, стимулюють до творчості. Саме під час криз відбувається найгостріша боротьба тваринного та янгольського начал в людині. Письменників цей процес особливо приваблює і ним треба користатися, бо кризи рано чи пізно зникають, а люди знову натягають маски. Що ж до тем, то навряд чи після всього написаного вдасться знайти щось дуже свіже, а от подати вже відоме під несподіваним кутом цілком імовірно.
- Тобто ти вважаєш, що криза більше допомагає, аніж перешкоджає творчості?
- Гадаю, що так. Письменник, який цілком задоволений життям не здатен змінити світ. Він втрачає потребу в пошуках. Але не слід забувати, що творчість і шлях до читача – це різні речі. Отут автори направду стикаються з перешкодами, створеними економічною кризою. Видати новий твір і успішно його реалізувати в умовах фінансової скрути важко. Хоча тут доречно зауважити, що книгодрукування українською мовою і до цього не було надто прибутковою справою.
Для добрих прибутків повинен існувати хороший збут. А проблема в тому, що українська нація в ХХІ ст. виявилася, на жаль, мало читаючою. Тираж книжки українською мовою, навіть перекладних авторів з відомим ім’ям рідко перевищував три тисячі. Звідки, скажіть, було взятися надприбуткам? Все трималося на спонсорах, грантах чи паралельному видруку дитячої або навчальної літератури. Коли це все пропало, українська книжка опинилася в становищі початку дев’яностих, тобто мало кому потрібною.
На жаль, у нас, зрештою, ще не виробилася культура читання. А звідки їй взятися, якщо для шкільних вчителів української літератури суч. літ. закінчується зазвичай на Гончареві та Загребельному. Тому і не дивно, що протягом кількох місяців закрилися два книжкових супермаркети в такому, здається, літературному місті як Івано-Франківськ.
- А Тебе особисто торкнулися фінансові негаразди?
- Ну звісно. Я став пити гірший коньяк і більше не користуюся вкрай дорогими презервативами. А ще готовий за вдвічі нижчими цінами аніж торік продати хорошому видавництву свою нову книгу під дещо претензійною назвою “Мізантроп, що грається”.
- Про які письменницькі винаходи в сфері заробляння грошей в цей час можеш повідати?
- Класичний винахід – організація гарно пропіареного літературного конкурсу, під який ще можливо знайти пристойного спонсора. Лохи присилають рукописи, а перемагає хтось з наближених до організаторів. Він отримує премію та книжку, видавництво за рахунок мецената робить друк, а збут, таким чином, стає чистим прибутком. Всі задоволені. Або класичний винахід №2 : видавництво роздмухує довкола літературного твору великий “шкандаль”. Автор звинувачується в усіх смертних гріхах, а твір піддається анафемі або хоча б забороняється. Навіть у часи кризи цікавість до такого твору та автора загалом збільшується в десятки разів. Вигідно всім: і видавництву, і письменнику.
- Чи маєш рецепт виходу з кризи?
- Як казав професор Преображенський, криза в головах. Нам потрібно насамперед подолати корупцію, бо вона всюди, навіть в літературі. Це довгий процес і можливий лише при добрій волі влади та контролю із зовні, скажімо, з боку Євросоюзу. Що ж до кризи літературної, вона, вірю, швидко мине. Головне, щоб нація багато читала, виробляла добрий смак і активніше вимагала високого рівня текстів. Письменники ж, як на мене, сприяли б подоланню кризи позбувшись клановості та провінційності.
Розмовляла Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|