Процес розсекречення архівів СБУ зараз проходить підготовчий період. Як повідомив керівник Галузевого державного архіву СБУ Володимир В’ЯТРОВИЧ, наразі співробітники архіву підбирають для розсекречення документи, що стосуються репресій у повоєнний період. Така робота вимагає багато зусиль і часу, адже архіви спецслужб не призначалися для досліджень. Це підтверджують і професійні історики.
Насправді немає такої людини, яка б достеменно знала все про архів радянських спецслужб, про те, яка саме інформація, про кого і в яких папках зберігається. І не тільки тому, що різні працівники у різні часи складали папірці з “осколками” людських доль до різних папок, інші приймали їх під розписку, перевіряли, а ще інші розкладали у сховищах на полицях, – а головне, тому, що репресивна система пропустила через себе таку кількість людей, що це не може вмістити у своїй пам’яті та свідомості будь-яка, навіть найгеніальніша, голова.
Через це, зокрема, співробітники архіву, виконуючи указ Президента про розсекречення всіх документів НКВС-КДБ, зараз зайняті підготовчою роботою. Вони розшукують і розбирають за темами великі блоки документів, готуючи їх до розсекречення й вивчення науковцями.
“Цей архів творився для віднайдення, компрометації й ліквідації певних людей. Первинна структура цього архіву відображає рівень діловодства НКВС-КДБ і потреби цих структур. Тому зараз ведеться фронтальна перевірка всіх матеріалів, їх тематизують і структурують з тим, щоб документи можна було розсекречувати й робити доступними для дослідників та громадян”, – розповідає керівник Галузевого державного архіву СБУ Володимир В’ЯТРОВИЧ.
Пошук “пазлів” історії
Необхідність такої роботи підтверджує і старший науковий співробітник Інституту історії НАНУ, викладач Києво-Могилянської Академії Олег БАЖАН. Він пояснює, що архів СБУ не має ні картотеки, ні путівників. Робота над структуруванням архіву лише розпочалася.
Бажан працює в архівах уже десятиліття. Саме він підготував збірник документів і матеріалів “Пам’ять Биківні”. Однак він жалкує, що поки не знайшов архівного документа, який прямо засвідчує, кого саме поховали в Биківні, є лише опосередковані документи.
Так само Олег БАЖАН усе ще сподівається знайти документальне пояснення того, чому Сталін вирішив виселити кримських татар. Такий документ дослідник довго, але безрезультатно шукав і в Україні, і в Росії, готуючи збірник документів про кримськотатарський рух із 1940 по 1980 роки. Зараз Олег БАЖАН досліджує в архівах так зване “мовне питання”.
На його думку, пошук в архівах схожий на риболовлю: можна просидіти день і навіть багато днів – і нічого не зловити.
“Це наполеглива й копітка праця. Треба “перелопачувати” сотні документів, щоб знайти “крихту істини”. Це як викладання мозаїки, мов складання “пазлів”. Тільки ці “пазли” ще потрібно знайти. Для цього треба мати велику наполегливість, певні знання й особливу інтуіцію”, – каже Олег БАЖАН.
Історики чекають можливості отримати доступ до підібраних та розсекречених документів архіву СБУ. Але співробітникам архіву “не вистачає рук” для забезпечення цього попиту.
Між тим на розгляд парламенту внесений законопроект, який передбачає скорочення удвічі бюджетного фінансування Служби безпеки України на 2009 рік.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|