Кабінет Міністрів обмежив імпорт продуктів з підвищеним вмістом генетично модифікованих організмів. Згідно з постановою, харчові продукти, а також косметика і ліки, що ввозяться в Україну, мають проходити екологічну експертизу на кордоні. Чи допоможе це врегулювати питання трансгенних продуктів в Україні? Скільки генетично модифікованих продуктів присутні на вітчизняному продовольчому ринку? Чи знають люди, які харчі вони купують на базарах і в супермаркетах?
30% продуктів із вмістом ГМО
На територію України не допускатимуться продукти, в яких вміст ГМО перевищує 0,9 %. Анатолій Подрушняк, заступник директора інституту екогігієни та токсикології говорить: “В усьому світі робиться так: якщо вміст ГМО більше за 0,9%, про це має бути написано. Споживач вибиратиме, чи купувати такі продукти, чи ні. Якщо менше за 0,9%, то вважається, що продукт без ГМО і таку продукцію не маркують”.
Купувати продукти з вмістом ГМО чи відмовитися від них - це справа кожного покупця. Але проблема у тому, зазначає Михайло МУХАРОВСЬКИЙ, генеральний директор Укрметртестстандарту, що український споживач часто не знає, що він їсть. Два роки тому уряд ухвалив постанову, яка запроваджувала обов’язкове маркування трансгенних продуктів, а потім скасував її, оскільки в Україні відсутній сам механізм цього маркування.
За останні 4 роки частка генетично модифікованих продуктів на українському ринку зросла до 30%, стверджує заступник голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. Найчастіше трансгени зустрічаються у м’ясних, молочних продуктах, кондитерських виробах. “Відсоток вмісту ГМО в продуктах коливається від 0,5% до 30%. Ц продукти і вітчизняного виробництва також. Бо українські виробники користуються сировиною, яку вони привозять з-за кордону, і вона містить ГМО. Також вони використовують генетично модифіковану сою, яку вирощують в Україні. До того ж, на територію країни ввозять такі продукти. На сьогодні Україна не контролює вміст ГМО ні в тих продуктах, які ввозяться до нас, ні в тих, які виробляються тут”.
Українці досі не знають, що насправді їдять
Генетично модифіковані продукти дешевші, ніж натуральні, до того ж, імпорт харчових продуктів на територію України практично безконтрольний, стверджує голова Союзу виробників харчової промисловості Олег ЮХНОВСЬКИЙ. На його думку, урядова постанова, яка обмежує ввезення трансгенів, ситуацію істотно не покращить. Починати треба зі створення єдиного державного органу, який би здійснював контроль за якістю та безпечністю харчових продуктів. У тому числі й генетично модифікованих. “Хто відповідає за цю сферу? Міністерство охорони здоров’я, Держспоживстандарт, Міністерство аграрної політики України. Але належної координації між цими органами немає. Зараз деякі підприємства є більшими патріотами, ніж держава, адже вони беруть самі на себе цю функцію: маркують свої продукти, вказуючи, що продукція не містить ГМО”.
Конкретних результатів, які б підтверджували шкоду генно-модифікованих продукт, немає. А якби вони були, здійнявся б великий ґвалт. Це зазначив заступник директора Інституту харчової біотехнології Академії Наук України Сергій ШУЛЬГА. “Американці з’їли ГМО-продуктів майже 500 мільйонів тонн, в Європі з’їли десь 150-180 мільйонів тонн. Немає прямої залежності між вживанням ГМО-продуктів і якимись хворобами”.
Однак, наприклад у Італії, упродовж багатьох років протидіяли появі модифікованих культур на офіційному рівні. Проте, як член євроспільноти, Італія змушена дотримуватися загальних нормативів ЄС. Тому римське керівництво завжди шукало проміжний варіант. Так, вирощувати трансгенні культури можна лише у науково-дослідних цілях, а їхнє масове виробництво забороняється. Водночас, для імпорту трансгенів завжди зелене світло, тож в італійських крамницях безліч продуктів з подібними організмами. Використовувати складники генетично модифікованого походження заборонено у продуктах дитячого харчування для малюків віком до 3 років. Загалом у продуктах харчування дозволений вміст ГМО до 0,9%. Якщо цей показник вищий, на товарі має бути етикетка, що продукт містить генетично модифіковані організми. Однак, такі етикетки не передбачені на молоці, м’ясі, яйцях і сирах, що виготовляють з тварин, годованих трансгенною кукурудзою чи соєю.
Закон України “Про захист прав споживачів” також передбачає маркування продуктів з генетично модифікованими організмами. Таку постанову у 2007 році ухвалив Кабінет міністрів, але згодом скасував її, оскільки і досі у державі не розробили сам механізм маркування. Відтак український споживач, на відміну від європейського, не має чітких відомостей про те, який насправді продукт він купує ,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|