Колишній міський голова Коломиї, а нині – представник МЗС у Львові І.Довганюк розповідає як про газовий конфлікт між Україною і Росією, так і про реальні можливості євроінтеґрації.
- Пане Довганюк, які завдання покладено на ваше Представництво?
- Є кілька основних напрямків: сприяння розвитку економічних, культурних, гуманітарних зв’язків, туризму України з іноземними державами, надання допомоги іноземним консульським установам, співпраця з органами місцевої влади в сфері міжнародних зв’язків.
- Під час закордонних відряджень до Грузії й Марокко ви працювали в економічних відділах диппредставництв. Яка роль цієї сфери дипломатичної служби в контексті теперішньої економічної кризи?
- Одразу ж наведу вам приклад. Тепер ми можемо спостерігати коливання курсу гривні стосовно долара. Однією з причин цього є негативне сальдо зовнішньої торгівлі України. Ми отримуємо з Росії газ, за який треба платити доларами. У торгівлі з Росією, на жаль, Україна має негативне сальдо. Чим його покривати? Коли я прибув до Королівства Марокко як керівник торгово-економічної місії, зовнішньоторговельний обіг Марокко з Україною становив 113 млн. дол. За результатами трирічної діяльності він уже становив близько 270 млн. дол. У той же час сальдо торгівлі було позитивним для України – імпорт Марокко в Україну становив приблизно 2 млн. дол., а решту 268млн. – це експорт України в Марокко. Отже, підприємці нашої держави заробляли валюту, продаючи африканській країні свою продукцію – сталь, зерно, продукти хімічної промисловості тощо. Тому наша держава має можливість розраховуватися за газ з Росією і за рахунок торгівлі з такими країнами, як Марокко.
- Часто доводиться чути, що минулий рік для нашої закордонної політики був провальним. Чи погоджуєтеся ви з цим?
- Я б так не сказав. Тільки вступ у СОТ має дуже велике значення для розвитку торговельно-економічних відносин України із зарубіжжям. Завершився процес, що тривав роками, і торік ми нарешті стали повноправним членом СОТ. Дорога туди була непростою, адже перемовини тривали одночасно з десятками країн. Вступ до Світової Організації Торгівлі слід віднести до першого позитиву української торговельної дипломатії в 2008-у. По-друге, ми отримали чіткий сигнал про майбутнє асоційоване членство України в Європейському Союзі. Це прогрес у вирішенні проблеми євроінтеграції. Також почались інтенсивні перемовини про створення зони вільної торгівлі нашої країни з ЄС. Тепер стосовно НАТО. Кажуть, що відносини стали провальними через неотримання ПДЧ. Але ж члени НАТО заявили, що Україна буде в альянсі. Ми отримали декілька позитивних сигналів від НАТО. Вони полягають у тому, що: національні річні плани з підготовки до вступу в альянс фактично є аналогом Плану дій щодо членства; приєднання України до НАТО не відкладено; НАТО допоможе Україні здійснити реформи, необхідні для членства в організації.
Можливо, фініш минулого року показав існування проблем з нашим східним сусідом, Росією. Зокрема з поставками газу і його транзиту в Європу. Приємно, що президент, прем’єр-міністр, інші відповідні структури держави об’єднали зусилля, щоб терміново погасити конфлікт і вийти на вищий, вигідний для обох сторін етап газозабезпечення не лише України, але й Західної і Східної Європи. Отож нашу закордонну політику цілком можна назвати успішною.
- Уповноважений президента із закордонної політики Богдан Соколовський сказав під час газового конфлікту, що цього разу Європа вперше стала на однозначно українські позиції. Ви згодні з цим?
- Якщо брати в цілому, то ЄС прихильно ставиться до нас, адже ми їхні сусіди. Можемо бачити це доброзичливе ставлення хоча б у розвитку інфраструктури прикордонної смуги, в укладанні угоди про спрощений візовий режим між Україною і ЄС, у започаткуванні перемовин щодо запровадження безвізового режиму між Україною і ЄС. Але в ЄС входять різні країни. Там є Німеччина, яка має певний інтерес щодо поглиблення зв’язків з Росією в газовій сфері. ЗМІ не раз повідомляли, що колишній канцлер Герхард Шредер працює в газових структурах і цілком можливо, що має якийсь вплив на німецький уряд стосовно диверсифікації поставок російського газу в Західну Європу. Певні сентименти має до Росії й Франція. Тому не завжди доводиться користуватися прихильністю якоїсь окремо взятої країни у вирішенні тих чи інших міжнародних проблем. А взяти країни Балтії, Польщу, Угорщину, Чехію, Словаччину, тобто більшість країн колишнього т.зв. соцтабору, - вони однозначно підтримують Україну на шляху до ЄС і НАТО.
- Наскільки впливає на якість нашої закордонної політики політична нестабільність в Україні?
- Ви прекрасно розумієте – якщо є політична стабільність, то є й чітко виважена зовнішня політика. В Україні діє Закон “Про основні засади внутрішньої і зовнішньої політики”, на основі якого повинні діяти й МЗС, і дипломати, і всі інші гілки влади. Це дещо полегшує ситуацію для влади – оскільки є закон, то ми маємо діяти в межах закону. У той же час, коли один керівник держави виступає з однією позицією, а інший публічно з нею не погоджується, це негативно впливає на зовнішню діяльність України. Дипломат має чітко знати, яку позицію йому слід займати в тій чи іншій ситуації.
- Наскільки велика потреба української дипломатії у “свіжій крові”?
- Я вже не така й молода людина, борода, як бачите, посивіла, тому хотів би особливо наголосити – молодим людям потрібно йти на дипломатичну службу. Незважаючи на те, що зарплати наших дипломатів порівняно з іншими країнами не надто високі. Боюся, що кваліфіковані спеціалісти-міжнародники можуть піти в бізнес, оскільки бізнесмени в Україні чи за кордоном заплатять їм більше. Наші парламентарі повинні зрозуміти, що на дипломатичну службу треба виділяти значно більші кошти.
Автор: Іван Городиський
Джерело: “Коломийська правда” для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|