Прикарпатські краєзнавці стверджують, що віддалене бойківське село Ілемня колись було столицею забутого Карпатського князівства.
…Розбита численними лісовозами дорога, на якій можна витрясти душу, вкриті густим лісом Горгани, де легко заблукати - ось це і вся “столиця”. Принаймні, таке перше враження від поїздки до гори Гулянка, що в селі Ілемня Рожнятівського району.
Натомість автор версії про бойківську столицю, краєзнавець з міста Долина Ігор Сеньків та з десяток ілемнянців, які супроводжували мене до колишнього князівського осідку, мали іншу думку. “Згідно переказів, колись Ілемня була центром Карпатського князівства білих хорватів, племені, що утворилося у ІІІ-V столітті внаслідок змішування етнічних груп слов’ян і даків, - розповідає пан Сеньків. - Набіги іншого давнього племені - аварів - змусили частину хорватів кочувати на південь, проте багато з них залишилися у Карпатах і на Дністрі, тобто на батьківщині.
У Х столітті хорвати уже перебували у складі окремих племінних князівств, яких було щонайменше чотири: присяни, теребовляни, поборяни, дядошани. Князівство останніх займало територію теперішніх Долинського і Рожнтівського районів Івано-Франківщини та Сколівського і Стрийського районів Львівщини. Центр князівства знаходився в районі Дідушичів (тепер Стрийський район), а пізніше з невідомих причин столицю було перенесено в Ілемню”.
На правому березі річки Ілемки, під горою Гулянка, височів колись князівський замок. Це місце було вибрано не випадково. Висока гора, обнесена природною кам’яною стіною, робила замок при нападах важкодоступним. У західній підвищеній і звуженій до 6 метрів частині знаходилося капище, на місці якого, після прийняття християнства, було побудовано церкву. Ще донедавна можна було бачити її залишки. В іншій частині села знаходився інший замок, про що свідчить сучасна назва кутка “Хоромище” (на честь того, що там стояли князівські палати, хороми)”.
Вкрита густим лісом гора, до якої через недавні дощі неможливо навіть підійти, таємничо манила свіжою зеленню і невідомістю. “Діти завжди тут знаходили багато залишків якогось давнього посуду, якісь монети та ще багато чого, - каже ілемнянка Христина Дмитрук. - Проте хто в селі на таке увагу звертає? Принесли до школи, а там воно десь через кілька років пропало. А науковці до нас взагалі не їдуть, хоча всі ми переконані, що тут їм було би багато роботи”.
Наразі, за словами пана Сеньківа, більше відновити історію виникнення, існування та занепаду Карпатського князівства з осідком в Ілемні можна було би тільки за допомогою Вознесенського літопису, який був написаний монахами однойменного монастиря, що знаходився в місті Долина (Івано-Франківська область). На жаль, літопис пропав ще в часи Першої світової війни. Є свідчення, що його спалили солдати російської армії, які в 1914 році захопили Долину.
Ігор Пилипів, кандидат історичних наук та уродженець Ілемні говорить, що припущення про те, що Ілемня колись була столицею Карпатського князівства має право на існування. Але тільки як версія, або як одна з легенд. Якщо будуть знайдені чіткі наукові докази у письмовому вигляді (а таке цілком можливо), тільки тоді можна з упевненістю говорити про бойківську столицю.
Працюючи над дисертацією у польських архівах, пан Пилипів натрапляв на документи, в яких сказано тільки, що приблизно в другій половині ХVІ століття в Ілемні проживало понад 12 тисяч людей. За тодішніми оцінками, це прирівнювалося до статусу великого міста, в якому, до речі, була розвинена промисловість. Адже на території нашого села діяло дві гамарні, в яких виплавляли залізо, дві склоплавильні печі та три вугільні шахти. Після численних татарських набігів село із гір перенеслося на в долини. Тому, якщо проводити археологічні розкопки, то треба це робити в горах за Ілемнею. Можливо, у такому випадку відкриється таємниця ще одного стольного граду Прикарпаття.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Фото Галини Плугатор: “Ось за тією горою вирувало княже життя”, - показують ілемнянці
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|