Майстрині з Косова зберегли давню рецептуру виготовлення оригінальних їстівних іграшок із… сиру.
Кипить-булькоче вода, ніби хоче виштовхнути грудки сиру, що плавляться у великій каструлі. Молода ґаздинька Марічка Рибарук вправно витягає уже розплавлені шматочки. Кілька рухів - і ось є біленький карпатський олень з гіллястими рогами. Поряд стоїть дерев’яне відерце із сировицею, в яку жінка опускає виріб. Гуцульська іграшка з сиру готова. “Нічого складного, - усміхається майстриня з Брусторів, що на Косівщині, села, яке віддавна вважається центром виготовлення гуцульських іграшок із сиру.
Брустори вирізняються від інших гірських сіл. Кожна хата у цьому віддаленому куточку Карпат - справжній палац, одна за одну краща. Колись люди заробляли на ось таких сувенірах великі гроші, тому й будували великі хати. А тепер цю справу призабули. Хоча є ще кілька майстринь, які досі роблять іграшки із сиру - ще за дідівськими рецептами.
Молоденька майстриня зі своїм чоловіком Василем, приймають з усією гуцульською гостинністю. Кілька раз припрошують до столу, на якому красуються домашній будз, бринза, ковбаса і, звичайно ж, вогняний гуцульський самогон.
“Виготовляти фігурки із сиру почали здавна - ще пастухи на полонинах, - розповідають брусторчани після гарного обіду. - Коли господарі приходили подивитися на свою худібку, вони дарували їм маленьких коників, овечок - як знак того, що з їхнім добром усе гаразд. Та це було в давнину. Хоч ще й нині на деяких полонинах можна дістати такого гостинця. Тепер же “коників” роблять переважно жінки”.
Щоб зробити “коника”, треба покраяти на шматочки домашній будз, кинути його у киплячу воду. Та зліпити фігурку з гарячого сиру нелегко гаряча маса обпікає руки. Проте молоді майстрині роблять це легко і вправно. Працюють без рукавиць, аби “мати чуття в руках”. Згодом “коника” вкидають в сировицю для “загартування”. Чим більше насичений розчин, тим твердіший буде виріб та довше збережеться. Добре вимочену в сировиці фігурку можна з’їсти і через п’ять років. Треба тільки кинути її у гарячу воду, щоб розм’якла.
Вийнявши іграшку з сировиці, майстриня з іншого, також розплавленого шматка сиру витягає довгу “нитку”, якою обсотує фігурку, роблячи вуздечку та садовлячи вершника. І вже “осідланого коня” знову опускає в сировицю. До речі у Брусторах не тільки коні, але й вівці, олені, пташки та півники “осідлані”.
Загалом у майстринь чимало замовлень, бо “коників” подають на сільських весіллях до пива, роздають на поминках, кладуть у великодні кошики. Буває, що за кілька днів треба зробити понад 500 (!) фігурок. Тоді майстрині допомагають чоловік та батьки.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Брустори, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|