2015 © Коломия ВЕБ Портал / info@kolomyya.org


повернутися на головну


Пошук:

 
  Форум
  Єпархія УГКЦ
  Бізнес каталог
  Інвестиції
  Історія
  Видатні особи
  Освіта
  Культура
  Медицина
  Коломийське МБТІ
  Місто. Влада
  Фотогалерея
  Відео
  Оголошення
  Туризм
  Горящі путівки
  Готелі
  Ресторани, кафе
  Дозвілля


переглянути каталог


Новини партнерів

Завантаження ...



 Ю.Молодій © 2000-2015

І.Малкович: “Вона єврейка з Москви, але вона каже: “Ви не маєте гідності”

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-02-04 05:10:58

На прямій лінії Радіо Свобода був засновник і директор першого в Україні приватного дитячого видавництва “А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА”, уродженець села Березів на Косівщині, редактор і письменник Іван МАЛКОВИЧ.

– Пане Малкович, який у Вас настрій останнім часом? Тому що я Вас ніколи не бачив в поганому гуморі.

– Радий, що встиг на Вашу програму, тому що коли в Києві вирушаєш на вулицю Отто Шмідта, то треба брати якийсь ескорт знавців, які знають цю вулицю і приїжджають вчасно.

– Найперше, що я хотів би у Вас, пане МАЛКОВИЧ, запитати, життя, воно ж непросте, Ви це знаєте, багато пережили, як Вам нинішній стан? Тому що зараз у багатьох є паніка, насправді, паніка, пов’язана з кризою, у нас же перманентна політична криза, наклалася економічна. І люди просто зневірилися в усьому.

– Ви розумієте, я буду необ’єктивний сьогодні, принаймні першу частину програми, тому що я відчуваю задоволення, що я встиг, я думав, що я не встигну на програму. Я їхав якимсь такими вуличками. Тому я скажу, що почуваюся добре.

– Ви ж день у день дивитеся телевізор, можливо, читаєте новини. І воно не приносить натхнення.

– Не приносить натхнення. Зараз іде чемпіонат Австралії з тенісу, вчора був фантастичний матч між ВЕРДАСКО і НАДАЛЕМ – два іспанці, я вперше відкрив цього тенісиста Вердаско. Фантастичний матч – і новини можна не дивитися. І прекрасний канал “Метцо” французький, він крутить класичну музику, найкращі постановки оперні, балетні, симфонічної музики. Є зрештою український канал “Культура”, де вряди-годи можна натрапити на дуже якісні програми, є російський канал “Культура”. Зрештою, є книжки. І це чудово.

– У Вас не вийде з’їхати з цієї теми, тому що Ви живете в українському соціумі. Добре, що Ви дали рецепт, як Ви виходите з цієї ситуації, коли треба не занурюватись в проблеми, а знаходити щось позитивне.

– Річ в тому, що ці проблеми, якщо я занурюся, вони від того не вирішаться.

– Що Вас не турбує, курс долара?

– Мене дуже турбує, але мені вистачає 5, 7, 10 хвилин, коли я приходжу на роботу, включити “Українську правду”, і коли я йду з роботи – так само зайти на “Українську правду”, на сторінку, подивитися, що там.

– Вас не турбує, які взаємини між Президентом і Прем’єр-міністром? Президент вчора мав телезвернення до людей екстрене по всіх каналах.

– Так, я бачив.

– Бачите, Ви ж не тільки теніс дивитеся, австралійський кубок.

-Хіба ми колись могли думати, що в нашій державі два очільники можуть сваритися, як базарні баби, що в Києві буде мер отакий, як є?

– Це все надто печально. Хіба ми колись могли думати, наприклад, що в тій Америці був президент Буш, що в Америці може бути такий президент? Хіба ми колись могли думати, що в нашій державі два очільники можуть сваритися, як базарні баби, що в Києві буде мер отакий, як є? Тобто це якийсь такий сюрреалістичний світ. Якщо людина без гротескового погляду на світ, то це справді виглядає на кінець світу, тому що люди божеволіють, щось стається з ними, вибирають бозна-кого.

А і Ви, і, я знаю, наші слухачі, і я, щодень ми зустрічаємо якихось таких ніби розумних людей, які спеціалісти у своїй сфері, і всі знають, що робити у політиці, а коли стають самі політиками – щось робиться, щось робиться з людьми, з нормальними, здавалося б.

Що це таке, це якась чума, це щось пороблено? Коли ти стаєш на українське політичне поле, ти стаєш якимось зараженим. І ми можемо називати людей якихось дуже хороших, достойних, які йшли в депутати і які нічого не могли зробити.

– Їм теж було пороблено?

– Їм так само було пороблено. І це сумно.

– Я ж не заперечую, що сумно. Я тому і питаю, що робити в такій ситуації, коли сумно. От Ваше ставлення – Ви собі якось знаходите вихід? Насправді, є дуже багато людей в цій країні, які цілком адекватні. Я думаю, що у Вас є купа таких знайомих, які живуть у власній системі координат, яку вони вибудували, вони намагаються в себе вдома зробити затишно і красиво. Виходять надвір – що ми бачимо надворі? Ми не бачимо затишно і красиво, тому що це рудимент радянський – все колгоспне, воно все загальне, спільне. Якщо спільне, значить, воно не доглянуте.

І у багатьох виникає бажання поїхати з цієї країни, облишити, тому що вони борються, борються, а система все одно забирає все своє, оця ось вибудована система, яку політики не можуть ніяк поміняти. Від них же залежить створення умов для змін.

– І що більше ми знаємо цих політиків, що більше знаєш, то більше розумієш, що це просто їхній бізнес, вони цим заробляють гроші, притому у найбільшій кризі. Хтось же ці гроші заробляє на цих курсах. І ти бачиш наскільки їм глибоко на людей, тобто рятують банки, здавалося б, дають якісь страшенні мільярди, а студенти, я знаю, з того банку не можуть взяти стипендію.

А в той же час, чи буде вистачати людям грошей платити пенсії, чи вчителям, чи медикам? Якийсь сюрреалізм абсолютний. Щось не прогнозоване. Нема в домі хазяїна. І це печально.

– Так у Вас не виникало бажання поїхати закордон із України і не мати тих проблем, які Ви тут, можливо, маєте?

– Ніколи. Хоча у мене дома дружина іноді загикується про це, що краще, якщо так буде робитися, то краще кудись їхати.

– Куди?

Становище української мови не може не турбувати, і дивишся, як політики б’ють себе в груди, які вони українці, як вони вболівають за Україну, а дивишся, як їх діти, натрапляєш на інтерв’ю, бачиш, вони по-російськи говорять.

– І я питаю – куди? Де ми потрібні? Тому що у мене взагалі не виникає такого запитання. Тому що я знаю, що це моя земля, мені тут найкраще, раз я тут народився, значить, оці імпульси землі і мої, вони співпадають. І значить, саме на цій землі я можу зробити найкраще, раз мені Бог дав народитися на цій землі, моїм дітям. І якщо ми всі будемо виїжджати, то хто буде робити? Якщо ми будемо дітей своїх вивозити, хитрі, говорити, що ми так любимо Україну?

Взагалі все починається з такого дрібного. От я український видавець, український письменник. Становище української мови не може не турбувати, і дивишся, як політики б’ють себе в груди, які вони українці, як вони вболівають за Україну, а дивишся, як їх діти, натрапляєш на інтерв’ю, бачиш, вони по-російськи говорять.

І бачиш уже дволикість, не тільки по-російськи говорять, а мислять вони зовсім не щодо України, якісь зовсім відірвані від життя. В той же час я знаю дуже багатьох людей в Києві, і в Донецьку, і в Луганську, діти яких принципово говорять українською мовою. Для мене це важливо.

– Для Вас важливо, якою мовою спілкується людина в побуті?

– Ні, для мене важлива правдивість людини.

– Ви говорите про політиків. Зараз ми зачепили мовне питання, воно завжди делікатне і дуже гостре.

– Але якщо політик себе декларує, що він український політик, якщо він себе декларує що він такий за Україну…

– Ви про кого зараз, про Прем’єра?

– Ні, може зараз і Голова Верховної Ради, я чув якісь інтерв’ю, та про багатьох політиків, може, не найвищих і не найперших, та от подивіться на дітей – чи вони мають прив’язку до України, окрім того, щоб ще щось з неї висмоктати. Думаю, що багато з них і мають. Але найвищі – дуже вони розбещені.

– Ви зачепили мовне питання. Державний діяч, тобто у нас за Конституцією, якщо ти ідеш у політику, ти маєш вивчити українську мову, маєш знати українську мову.

– Але тебе я буду судити по твоїх дітях. Діти можуть бути різні, різні характери, але себе ідентифікувати з мовою цієї країни – це для мене знак, тоді я повірю цьому політику або ні.

– Ви знаєте, що жодна людина, яка обстоює або єдину державну мову, або та людина, яка обстоює двомовність або впровадження другої державно мови, ще жодна людина не дала рецепту, як це зробити. Тема дуже складна.

– Але все починається з сім’ї.

– Але ж Ви не можете примусити всіх членів сім’ї, якщо люди російськомовні, щоб вони раптом перейшли на українську мову, їм це буде не властиво.

– Я маю на увазі політиків, якщо він декларує, що він такий вже українець і він “по гроб жизні” любить Україну і такий він, що він за цих селян віддасть свою душу і все, що в нього є, а діти у нього спілкуються не українською мовою, це нормально, ти віриш цьому політику? Це нормально, але я не вірю такому політику. Тому що я бачу, що щось неправильно, щось мені не складається цей пазл.

– Чому? А російськомовна людина хіба не може бути патріотом України?

– Ще більше, ніж україномовна. Я пам’ятаю. Леся Українка колись відпочивала десь закордоном, і якийсь панок. “І був, – каже, – він такий дурний і говорив по-українськи. Краще б він говорив по-китайськи”. Звичайно, буває відчуття сорому.

Я кажу про політиків, які декларують і б’ють себе в груди, що вони дуже великі українці і за народ, я тільки про це кажу. Я не кажу про весь загал. У мене скільки читачів, які говорять в побуті російською мовою і які пишуть мені листи, пишуть на наш сайт подяки російською мовою, і я знаю, що наші книжки стають першими в їхньому житті, які вони прочитали українською мовою, і їм подобається. І це для мене дуже важливо. І вони такі ж самі громадяни, як і ми. Ішлося тільки про ту вузеньку касту політиків.

– Бог з ними, з політиками, тому що, знов-таки, ще раз кажу, політик мусить знати державну мову. І це пряма вимога Конституції. Тобто він може говорити українською погано, добре, але він зобов’язаний це робити.

Ти кажеш: “Можна якось лагідніше, можна і по-українськи”, – “А что, послушайте в Верховном Совете!” Все починається звідти.

– Звичайно, і Голова Верховної Ради не повинен, мабуть, давати в нормальному парламенті слово, якщо це не українською мовою. Я думаю, у вас були такі ситуації, у мене були: приходиш десь в якусь установу, і на тебе якийсь охоронець в міліцейській формі починає російською мовою грубо тебе зупиняти. Ти кажеш: “Можна якось лагідніше, можна і по-українськи”, – “А что, послушайте в Верховном Совете!” Все починається звідти.

– Де-факто, є такі нюанси. Але я Вас хотів запитати не про політиків зараз. Ви самі зачепили мовне питання, і Ви самі знаєте як ніхто інший, що таке мова, Ви ж володієте нею. Як вирішити на побутовому рівні мовне питання, яким політики постійно спекулюють? Скажімо, коли говорять про двомовність і говорять ті політики, які українською двох слів зв’язати не можуть, зрозуміло, що вони просто не хочуть вчити українську. Є в нас такі.

Або той самий АЗАРОВ коли виступає, вже лінгвісти прийшли до того, Світлана ПИРКАЛО написала статтю про те, що треба в провадити правило АЗАРОВА. Тобто мову звести зрештою до того, що те, що може сказати АЗАРОВ, це має стати літературною мовою. І ніхто не буде замислюватися, як правильно сказати: “Я поїхала в отпуск” чи “поїхала у відпустку”. Це жарт, це дотеп, але на побутовому рівні як це можна розв’язати?

Якщо б у нас робили фільми для дітей, гарні фільми українською мовою, вони б пишалися.

– Це дуже непросто. Але, знову ж таки, я казав, все починається з сім’ї і починається з уваги держави до дітей. Чому я займаюся дитячим книговиданням? Я ніби дорослий поет, який не мав ніякого дотику до дитячої літератури. Але я розумію, щоб діти мали і тепер, і коли вони трошки підростуть якісь зримі приводи пишатись чимось найкращим українським. Зокрема я можу робити книжку. Я впевнений, що якщо вони мають книжку “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га”, якусь кращу з наших книжок, то вони згадають про це, і вони будуть цим пишатися.

Я знаю, що якщо б у нас робили фільми для дітей, гарні фільми українською мовою, вони б пишалися. Я знаю, що хто дивиться “Сімсонів”, чудові українські переклади, і для мене було великим непорозумінням, що там застерігали, щоб не виходили в ефір.

– Ви маєте на увазі Комісію з суспільної моралі? Ми про це теж поговоримо.

– До пуття не знаю. Але мої діти щось казали, і я не вірив, що фільм можна заборонити. Тому що найкращий переклад, це найдотепніший переклад, це сучасно, це виклично, але це виклично і в Америці, вони ж не гладять за темою, вони завжди ідуть проти шерсті. Саме на фільмах наших, на іграх, повинні надаватися преференції тим людям, от у нас козаки роблять, вони роблять російською мовою спочатку, а тоді вже українською, а держава повинна це все підтримувати, щоб давати найкращі, найсучасніші, найпередовіші зразки українською мовою. І діти тоді б бачили, що є Україна, є такі чудові речі, фільми, переклади, але треба це робити талановито, а не грубо.

– Я не можу не погодитися, але якщо Ви говорите про такий шлях, він буде надто тривалим. У нас є статус-кво, у нас більше половини країни говорить російською, користується в побуті російською. Для цих людей ніхто ніколи не запропонував адаптаційну програму, коли б вони мали можливість вивчити українську мову. Тобто їм сказали: “Ось одна державна українська”, – а далі що їм робити? Хто їх навчить?

– В Україні є українські школи.

– Їх стало набагато більше після 1991 року. Але є величезний прошарок людей, які сюди або приїхали, або жили в російськомовних регіонах, де ставлення до вивчення української мови було, скажімо так, недбайливе. І з цими людьми щось треба робити.

– З ними вже нічого не зробиш, треба з дітьми робити. І для тих дітей, які хочуть здобувати вищу освіту, треба, щоб обов’язково був екзамен з української мови.

Дехто хоче відміняти, але це є якраз те, що робить обивателю українську мову потрібною, якщо він хоче здобувати освіту і вчитися далі, мати якісь більші шанси у житті. Тому це дуже важливо, коли ти знаєш, що ти мусиш здати екзамен і ти мусиш вчити українську, це мотивація така.

– Немає сьогодні аж такої мотивації, щоб вивчити українську мову для більшості країни. Те, що було впроваджено зовнішнє тестування, це лише перший крок, і він відбувся минулого року, 2008-го. Подивимося, як далі буде.

– Мова, Ви ж самі розумієте, що це щось найтонше, це як релігія. І на мовному питанні найбільше образ і на релігійному, і образити людину можна півсловом якимось, якщо ти щось скажеш не так. Бо спочатку було слово, а потім решта. Це насправді дуже делікатні речі і дуже делікатно треба діяти. І багато нашкодили люди, які колись брали під козирьок і казали: “Слухаю. Партія, Ленін”, а тепер їм сказали – українська мова, вони: “Слухаю, українська мова”, але ж вони не вміють це і вони це дубово роблять.

– А їх знаєте, як можна визначити? Коли вони говорять по телефону з вами або і в простому житті, вони говорять: “Так, харашо, добре”. Це ось така звичка, це сполучення “харашо, добре”, воно відразу показує, що це чиновник радянського штибу, він вивчив оце “харашо, добре”. Мені підказують, що у нас є слухач. Говоріть, будь ласка.

– Слухачка: Шановний гість студії, у мене є до Вас зауваження деякі, якщо можна. По-перше, мені дуже не сподобалося, як Ви сказали, що щось в світі сталося, в Америці не такий президент, не подобається. Мабуть, ми не маємо ніяких прав до того, якого вони вибрали президента, так?

– Я говорив про БУША.

– Слухачка: Я маю на увазі того президента, який теперішній.

– Я думаю, що з цим президентом пов’язують багато надій люди у всьому світі. Я саме називав Буша. Як ГЛАЗОВИЙ писав, що у кого слух поганий, то він не нещасний, бо у нього здебільшого буде зір прекрасний.

– Слухачка: А в мене навпаки. Ще одне зауваження щодо АЗАРОВА. Він, звісно, дуже погано розмовляє українською мовою. І я б хотіла сказати, що на сьогоднішній день це не так важливо, як Ви зауважуєте на тому.

Тому що нам на сьогоднішній день, нашій країні потрібні, мабуть, більше економісти, спеціалісти, ніж ті, які розмовляють добре українською мовою, бо нам це на сьогоднішній день нічого не дасть. Я за українську мову, я викладач університету, я за це все, за те, щоб якось діти виростали.

– А якого університету?

– Слухачка: Я за те, щоб наші діти навчалися українській мові, щоб вони добре розмовляли. Але суржик, він існує, що б Ви не говорили. Діти приїжджають із Закарпаття, із Прикарпаття, суржик є. І того суржика у Миколи АЗАРОВА не так вже і багато.

– Я Вам просто скажу, що вивчити мову – це не такі вже надзусилля, це ж не суахілі. Це не вимагає фінансових затрат, це лише вимагає мозкових витрат. Якщо є бажання, можна вивчити мову.

– Слухачка: Але давайте розставимо пріоритети.

– Микола Янович – прекрасний економіст, але йому нічого не заважає, як іншим членам Партії регіонів або інших політичних сил, там комуністи і так далі, вивчити українську мову. В цьому нічого складного немає, правда ж?

– Слухачка: Але ж він який, треба це поважати…

– Так і що, мізки ж на місці, якщо він прекрасний економіст, то можна вивчити. Одне іншому не заважає. Можна вирішувати економічні питання і паралельно вивчити мову.

Бачите, зачепили мовне питання, одразу реакція яка.

Я знаю, що чим нарікати на темряву, краще запалити свою свічку, кожен запалив свою свічечку, і стало видніше набагато.

– Тут справді щодо АЗАРОВА, мабуть, вік людей є перепоною в тому, щоб людина вивчила. Якщо людина є вузьким спеціалістом, фанатом своєї справи, то іноді вона не зважає на це. Але важливо, щоб та людина добре робила ту справу головну, щоб ми бачили плоди, якщо вона щось очолює, щоб ми бачили, що країна розцвітає.

Але у нас, мені здається, що всі тільки говорили, але нічого сильно доброго не було. Але, на жаль, я думаю, що ці два останні роки ми будемо згадувати як роки розквіту. Я, до речі, не відношу себе до тих людей, які щось нарікали колись, ми так і починали програму. Я не люблю нарікати. Я знаю, що чим нарікати на темряву, краще запалити свою свічку, кожен запалив свою свічечку, і стало видніше набагато. І хай у когось буде така ця свічечка, у когось така, але розвиднюється. І мені дуже приємно так само запалювати свої свічечки, ті, які я вмію. І я цим бавлюся, і, можливо, я відгороджуюся від світу.

Але мені здається, що своїми гарними, якщо виходять книжки, я цей світ не роблю гіршим. До речі. Ми запустили сайт 30 грудня, його адреса www.ababahalamaha.com.ua, я раджу зайти і дорослим, і дітям. На тому сайті на головній сторінці можна погратися, там є і такі мультфільми маленькі. І звірята щось вигукують, говорять. Я думаю, що можна повеселитися, бачу, що хороша відвідуваність.

– Це реклама була?

– А що я просто так, їхав так довго?

– Ви сказали, у Вас на сайті є мультфільми, а у Вас немає бажання по книжках, які дійсно користуються популярністю, до них ставляться, як до витвору мистецтва, тому що там є прекрасні ілюстрації, прекрасна поліграфія, все підібрано з такою педантичністю, не властивою українцям зараз. Можливо, це українська риса – робити все таке гарнюнє, але наразі є приклади, німці, голландці, вони все таке гарнюнє роблять.

– До мого сина приїхали його друзі, студенти з Австрії, вони жили кілька днів у нас. І він щось про тата розповідає, видно, що книжки видає дитячі. Хлопець і дівчина. І той хлопець дивиться на “Снігову королеву”. І він не розуміє, ще раз питає, що це за книжка. Син каже: “Мій тато видав”, – “Як видав? Ти впевнений?”

Виявляється, що він, австрієць, він бачив цю книжку в Данії, в музеї АНДЕРСЕНА. Вона на нього справила найбільше враження, і він думав, де цю книжку можна купити. Вони не знали там в музеї, бо це було англійською мовою, і таким чином австрійський студент в Данії побачив нашу книжку, він приїхав в Україну і побачив, що в Україні є така книжка. І він іншими очима почав дивитися. Ми подарували книжку, і він поїхав якийсь окрилений звідси.

– Слухачка: Я слухаю передачу і у мене виникло бажання поспілкуватися, зокрема про українську мову. Люди наші, не важливо, росіяни вони, українці, вони всі вміють говорити українською мовою Навіть Микола Янович може говорити українською мовою, і він досить непогано нею говорить, деякі слова, звичайно, не получаються. Я сама так говорю.

– Але у Вас дуже гарна жива мова.

– Слухачка: Я дзвоню дуже часто в Харків, там клуб сімейного дозвілля. І ось дівчина піднімає трубку і говорить: “Здравствуйте”, я говорю українською, замовляю книжку, зразу оператора переходить на українську мову. Я не знаю. В чому причина. Просто наша мова якась неперспективна, можливо, якась вона другорядна. Треба людей зацікавити, щоб люди говорили українською мовою.

– Українською мовою була вперше в світі видана кібернетична енциклопедія. Українець Сергій КОРОЛЬОВ збудував першу ракету і запустив першу ракету в космос в світі серед всього людства і першу людину запустив у космос. Вапен писав, що він українець, радна мова – писав “українська”. І він дуже любив пісню “Дивлюсь я на небо та й думку гадаю, чому я не сокіл, чому не літаю”.

Він страшенно любив цю пісню, його мама була викладач української мови і французької. І ця пісня його так надихнула, що він, уявіть собі, для мене це найвищий прояв українства, уявіть собі, пісня повела до того, що він створив першу у світі ракету, запустив туди трошки згодом українця ще одного. І Павло ПОПОВИЧ заспівав його з космосу: “Дивлюсь я на небо та й думку гадаю, чому я не сокіл, чому не літаю”. Ось де найвищий прояв українства, і українська мова не шкодила цьому.

Ми зараз готуємо книжку “Український космос”, це енциклопедія, виявляється, море українців дотичні до того, що Україна полетіла в космос, до найвищих звершень. Зокрема Сергій КОРОЛЬОВ, дуже приємно було читати, згадує генерал ВОЙТЕНКО, він був заступником начальника космодрому Байконур. І коли він ще був полковником і тільки мав їхати на Байконур, він прийшов до Сергія КОРОЛЬОВА, бо головний конструктор, він був засекречений, але він мусив мати з ним розмову, той мусив подивитися, що він важить. І він так переживав.

І він каже: “Я заходжу до КОРОЛЬОВА і весь такий напружений. І КОРОЛЬОВ подає руку, каже: “Здоров, козаче, українську мову не забув?” І каже, спало відразу усе. Потім приїжджав КОРОЛЬОВ на Байконур, вони говорили українською мовою між собою, співали українських пісень і міряли про політ у космос.

Українська мова дуже перспективна. Люди, які спілкуються українською мовою, запускають ракети у космос. Ми не можемо думати, що українська мова якась неперспективна чи гірша, вона прекрасна. Моя приятелька одна живе в Ізраїлі Поліна АДАМОВА. Вона чудовий дизайнер, вона взагалі в Москві жила, трішечки потім у Києві. І тут перевела один модний журнал гламурний українською мовою. Вона єврейка з Москви, але вона каже: “Ви не маєте гідності”.

І ті люди, вона їм так повернула мозок , що вони видавали той журнал українською на початку 90-х років. Потім вона поїхала в Ізраїль і там вийшла заміж. І вона каже, що ізраїльська література для дітей саме мовою ідиш дуже слабенька, але ніхто не нарікає, що слабенька, вчать своє.

– Ми про мову більше не говоримо. Я говорив, що це делікатна тема і настільки гостра, що безкінечно можна говорити, безкінечно будуть люди наводити аргументи, кожен своє захищати. Ніхто не дає поки що рецепту. Хіба що Ви, особливо не переймаючись, говорите, що треба робити, якщо ви хочете панівного становища української мови, то робіть якісний продукт українською мовою, щоб руки самі тягнулися до нього. На цьому поки що проставимо крапку у мовному питання.

Я хотів запитати, чи не хотіли б Ви долучитися до виробництва мультфільмів за Вашими книжками, тому що там такі ілюстрації, що так і хочеться, щоб вони почали рухатися, і були прекрасні мультиплікаційні стрічки українські?

– Є пропозиція. Але треба, щоб той же ЄРКО, який малює свої книжки кольорові по 2-3 роки, щоб він малював своїх героїв, там треба мати набір різних рухів, якихось фасів, анфасів. Ясно, що художник такого рівня це не буде робити, а якщо вже візьметься інший художник, іншого класу, це буде видно, тому що це надзвичайний художник.

При тому що він дуже любить книжки робити, його запрошують зараз британські видавництва, “Большой театр” просить зробити одну постановку, другу йому пропонували, щоб він був художник-сценарист, балетну, оперну… І він відмовився від усіх, йому приємно малювати книжки, для олігархів він малює на рік зо дві картини, продає їх. І отримає задоволення від того, що він малює дитячі книжки.

– Слухач: Вибачте, я змушений був виключити радіо, щоб розмовляти з Вами. Мене цікавить, чи збираєтесь Ви допомогти мультиплікації україномовних мультфільмів. У мене є діти дрібні, отримати україномовний мультфільм дуже трудно. Було б не зле, щоб заповнити цей ринок україномовною продукцією. А щодо мовного питання, то треба якісний, ще і популярний продукт робити.

З мультфільмами – велика проблема.

– Цей слухач дуже мудрі речі говорить – якісний і популярний. Все мусить бути, і популярне, і популярне у вузьких колах, але це мусить бути елітарне справді щось, вишукане. Всяке мусить бути. З мультфільмами – велика проблема, ми про це поговорили.

– Нема такого проекту?

– Нема такого проекту. Тому що ті книжки, які виходять, я мушу кожну книжку пропустити через себе. Моя спроможність невелика, хоча я приходжу додому і я працюю мінімум до другої години, редагую, макетую. Але ж іноді і моїй родині набридає мене бачити вічно ззаду, що я там сиджу. І вони вимагають якоїсь уваги до себе. Але нічого не встигаєш так багато. Якщо хочеш щось добре робити, то треба, мабуть, зосереджуватись на чомусь одному.

– Мало людей, напевно, які не знають, як виглядають книжки “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га”. Тому що це те, що хочеться тримати в руках. Якщо це дитяча книжка, то її хочеться читати навіть дорослим, і в дітей це викликає страшенне захоплення.

Не знаю, як Ви там з художниками вирішуєте, але коли маленька дитина гортає, вона бачить оцей ось образ, ту Бадяку-Маняку – ось вона Бадяка-Маняка. “Бадяка-Маняка – небачений звір”. Я про свою доньку кажу, вона помітила Бадяку-Маняку, вона ще говорити не могла. Або вона бачить велику червону корову на розвороті, і теж вона привертає увагу.

– “Каже курка: “Ко-ко-ко. На дворі пасуться ко… – Коні! Ні, не коні”.

– Це був радянський мультик російською мовою.

– Це переклад. Це доволі болісно було усвідомлювати, болісно усвідомлювати в кожній національній культурі і мові, що твоєю мовою може звучати і весь світ, що не тільки те українське, що створено українською мовою. Коли воно вже перекладено, воно так само стає частиною українського світу.

– Я страшенно задоволений, тому що мала дитина має виростати в красивому, вона має одягати красиві речі, вона має читати красиві книжки, це дає потяг до естетики. Тому що це потім задає стандарти на все життя.

А де книжки для дорослих? Тому що я відчуваю себе зараз обділеним. Коли в 20 років потрапив вперше в дитячий супермаркет закордоном я і мої однолітки 20-річні, не можна було за вуха відтягти з іграшкового відділу, тому що ми цього не бачили.

Так от я зараз себе відчуваю обділеним, тому що в мене в дитинстві таких книжок не було. Я зараз, доросла людина, хочу мати якісну, красиву, з красивими ілюстраціями, що важливо, книжку українською мовою для дорослих видавництва “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га”. Де вони, ці книжки?

– Я Вам вже називав адресу нашого сайту www.ababahalamaha.com.ua, там є “Доросла серія”. Ми сподіваємося, що у березні побачать світ дві книжки. Одна з них уже готова – це Маргарет ДЮРАС “Коханець”, був такий дуже гарний фільм Жан-Жака Анно. І друга книжка “Я обслуговував англійського короля” ГРАБАЛА. Це один із моїх найулюбленіших письменників, це чеський письменник. На мене справила величезне враження філігранність, майстерність цієї речі, це роман такий. Ми так само його видаємо.

І Ліна КОСТЕНКО обіцяє закінчити повість – вже не поезія, а повість, як писав ПУШКІН: “Лета к суровой прозе клонят”. Одна з них називається “Записки українського самашедшого”, а друга повість – про Гоголя, оскільки це рік Гоголя. І вона ще не знає, яку з цих повістей нам віддати.

– Тобто Ви вже взялись за дорослу літературу?

Минулого року ми вперше почали видавати “Дорослу серію”.

– У нас навіть вже є зображення, вже серія, вже можна подивитися на ці книжки, як вони будуть виглядати на сайті. А минулого року ми вперше почали видавати “Дорослу серію”, це був “Гамлет” Шекспірівський у дуже цікавому перекладі Юрія АНДРУХОВИЧА з блискучими, як завжди, ілюстраціями Владислава ЄРКА. Вона там із золотом, так дуже вишукано зроблена, з тканиною.

І уявіть собі, ніхто не повірив, що ми вперше у Львові на Форумі видавців отримали гран-прі, вони думали, що ми щороку. Звичайно, там майже щороку перемагають наші книжки в дитячій серії. Але гран-прі ми мали на інших конкурсах, у Львові ми не мали. Дуже парадоксально, що дитяче видавництво знане перше гран-прі у Львові на конкурсі видавців отримало за свою першу дорослу книжку “Гамлет”.

– Пан Малкович приніс у студію книжку “Пригоди бравого вояка ШВЕЙКА”. Я не знаю, чи є там ілюстрації.

– Це Лади ілюстрації, Гашекового друга, який фактично був співавтором цієї книжки, дуже багато ілюстрацій. Я чотири з половиною місяці працював над редакцією цієї книжки, переклад, звичайно ж, Степана МАСЛЯКА, бо це найкращий український переклад. Але щось я там трішечки поредагував, сподіваюсь, що ця книжка і за ціною, і за якістю, і за дизайном, що вона буде задовольняти наших читачів.

Мені дуже важливо, зараз я говорю з великим дистриб’юторами своїми, прошу їх, щоб вони зараз не збільшували ціни. Тому що це грубелезний том, я віддаю його досить дешево дистриб’юторам, і прошу, щоб в магазинах це не було більше як 39 гривень.

– Я дивлюсь, Вас дійсно не турбує курс долара.

Ми не можемо, тому що якщо ми будемо обдурювати людей, піднімати ціни з когось, хтось буде мені піднімати ціни за сир чи за щось, і це буде нечесно.

– Ми не можемо, тому що якщо ми будемо обдурювати людей, піднімати ціни з когось, хтось буде мені піднімати ціни за сир чи за щось, і це буде нечесно. Ми один одного ніби будемо надурювати. А як так можна жити? Ми, навпаки, повинні зараз плечем до плеча стати, потіснитися всі трішечки, трішечки всі втратити, але вижити.

Тому що якщо всі трішки втратять, але виживуть, то вони будуть веселі, будемо тішитися життю, діти у нас ростуть, і ми будемо бачити, що у них є якесь майбутнє. А коли ми на кожному кроці будемо намагатися когось обдурити, свого ближнього, я буду книжки задирати і так далі… І тут важливо, щоб дистриб’ютори не піднімали ціни, бо я чув що десь там ця книжка 60 гривень.

– Відкрийте власну книгарню.

– Ми ж не можемо по всій Україні відкрити книгарні і видавництва. Неможливо всім добре займатись, добре можна займатись чимось одним. Зараз ми і так хочемо видавати дорослі книжки. І ринок тих дорослих книжок авторських, сучасних авторів світових, яких я дуже люблю, але вже права куплені. І зараз ми боремося за якісь книжки, щоб придбати право на видання цієї книжки. Це знову щось таке нове, і треба працювати, треба активно працювати.

В цій серія я хотів би, щоб найкращі книжки виходили, щоб не розчаровувати наших молодих читачів, які виросли на наших книжках. Чому я почав дорослі книжки видавати? На багатьох зустрічах завжди є одне запитання як мінімум: “А чому ви не видаєте дорослих книжок? Ми виросли на ваших книжках, я студент п’ятого курсу або вже закінчив”. І ти дивишся і думаєш, невже на твоїх книжках оце “дитя” виростало таке велике. “Ми маємо довіру до Вас, чому Вам не видавати дорослі книжки?” Мене це все рік за роком підштовхувало, бо я сам люблю дорослу літературу читати, не тільки дитячу.

Окрім того, я хочу ще цього року започаткувати серію поетичну, вишукану, в тканині, найулюбленіших своїх поетів і українських, і зарубіжних. І я зараз працюю над цим, упорядковую, своїх друзів залучаю, відомих письменників, до цього. Хочу, щоб людина могла мати свою бібліотечку поетичну. Хай буде криза, я буду намагатися, щоб ціна була невисока, хоча хочу, щоб вона виглядала гарно.

– На Вас хіба оця криза не віддзеркалюється?

– Звичайно, що ми відчуваємо спад продажів. Ми кольорові книжки передруковуємо щороку мінімум один раз, а такі книжки для читання як “Тореадори з Васюківки” чи той же “Гаррі ПОТТЕР” – ми по три тиражі на рік робимо. А тепер ми не знаємо, які правильно тиражі робити, ми обережно зменшуємо наклади, але збільшується ціна, фабрики закриваються, хочуть на тих людях, що ще друкують книжки, відбити всі свої затрати – і книжка в результати збільшується на 70%. Якщо я збільшую дистриб’ютору на 2 гривні книжку, то воно вже до читача дійде на 10 гривень дорожче. Отака якась математика цього всього.

І я дуже не люблю міняти ціни. Але з гривнею – я бачу, що наших кольорових книжок, які закінчилися, які ми за кордоном частину друкували, бо у нас ще немає таких ліній, – от зараз я і боюся їх друкувати. Я завезу, а цей курс, мені доведеться підняти ціну, люди скажуть: “А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га” – дорогі книжки, не можна купити”, – а насправді будуть заробляти дистриб’ютори.

– Цей рік – він фактично рік виборів, Ви ж це розумієте? Ви ж громадянин України і підете на вбори голосувати за майбутнього Президента, цього року або наступного, дата голосування може бути 2010, а кампанія все одно буде в 2009 році. У Вас є якийсь вибір на сьогоднішній день? Це ж долю України треба віддати на 5 років в чужі руки знову.

– Страхає цей вибір і, знову ж таки, цей мус голосувати за менше лихо. Придивляюся до політиків, які відомі, але ніби ще не заплямовані.

– Хто? Хто схожий на Гаррі ПОТТЕРА?

– Мені на Гаррі ПОТТЕРА ніхто не схожий. Є імена якісь, той же ГРИЦЕНКО, ЯЦЕНЮК, якби вони якось об’єднувались, щоб я побачив, що оці політики трохи іншої генерації, що вони здатні до об’єднання. Мені це важливий був би сигнал.

– Тобто Ви хотіли б голосувати за нову кандидатуру, а не обирати серед двох Віть і однієї Юлі, я правильно розумію?

– Звичайно, що це було б оптимально, але насправді, то ми ж бачимо, ми реалісти, що розкрутити когось до того рівня, щоб він пройшов у другий тур, не вдасться.

– Ваш прогноз – хто буде Президентом?

– Давайте я ним буду. Якщо з трьох вибирати, то вони самі по собі мають багато плюсів, багато мінусів, але у владі вони не показали нам якогось такого стрімкого лету і гарних рішень, і того, що вони щиро щось хотіли зробити, і щоб я бачив, що вони розуміють справді всю цю ситуацію. В непростий час живемо, наймудріший політик не допне добро зробити. Але тут важливо, щоб ми бачили якусь єдність.

Я б хотів, щоб хтось об’єднався з кимсь, але по-справжньому, щоб я в це повірив, щоб я бачив ці кроки, що ми прийшли, ми стали плечем до плеча і щоб ми таки щось зробили – як ми на Майдані стояли. Ви ж не розчаровані, що Ви на Майдані стояли? Це найкращий час був.

– Ні. У нас є вибір тепер принаймні, можемо обирати. Я ж недаремно Вам поставив питання щодо вибору. Ви очевидно не голосували б тепер за ЮЩЕНКА у 2009-2010, так?

– Я ще не вирішив, я буду дивитися, як буде повертатися справа. Мені важливо, щоб я зрозумів, що українська ідентичність буде збережена. Хоча часто благими намірами дорога вистелена в пекло. Багато мін на шляху цьому. Але будемо сподіватися, що українці завжди вміють пройти поміж дощу, що Господь нас виведе і цього разу.

Джерело: Радіо Свобода
Обговорити на форумі

При використанні матеріалів обов'язкове посилання на Коломия ВЕБ Портал

 

Tweet

архів розділу "Публіцистика та Аналіз"

2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910 1909 1908 1907 1906 1905 1904 1903 1902 1901 1900 1899 1898 1897 1896 1895 1894 1893 1892 1891 1890 1889 1888 1887 1886 1885 1884 1883 1882 1881 1880 1879 1878 1877 1876 1875 1874 1873 1872 1871 1870 1869 1868 1867 1866 1865 1864 1863 1862 1861 1860 1859 1858 1857 1856 1855 1854 1853 1852 1851 1850 1849 1848 1847 1846 1845 1844 1843 1842 1841 1840 1839 1838 1837 1836 1835 1834 1833 1832 1831 1830 1829 1828 1827 1826 1825 1824 1823 1822 1821 1820 1819 1818 1817 1816 1815 1814 1813 1812 1811 1810 1809 1808 1807 1806 1805 1804 1803 1802 1801 1800 1799 1798 1797 1796 1795 1794 1793 1792 1791 1790 1789 1788 1787 1786 1785 1784 1783 1782 1781 1780 1779 1778 1777 1776 1775 1774 1773 1772 1771 1770 1769 1768 1767 1766 1765 1764 1763 1762 1761 1760 1759 1758 1757 1756 1755 1754 1753 1752 1751 1750 1749 1748 1747 1746 1745 1744 1743 1742 1741 1740 1739 1738 1737 1736 1735 1734 1733 1732 1731 1730 1729 1728 1727 1726 1725 1724 1723 1722 1721 1720 1719 1718 1717 1716 1715 1714 1713 1712 1711 1710 1709 1708 1707 1706 1705 1704 1703 1702 1701 1700 1699 1698 1697 1696 1695 1694 1693 1692 1691 1690 1689 1688 1687 1686 1685 1684 1683 1682 1681 1680 1679 1678 1677 1676 1675 1674 1673 1672 1671 1670 1669 1668 1667 1666 1665 1664 1663 1662 1661 1660 1659 1658 1657 1656 1655 1654 1653 1652 1651 1650 1649 1648 1647 1646 1645 1644 1643 1642 1641 1640 1639 1638 1637 1636 1635 1634 1633 1632 1631 1630 1629 1628 1627 1626 1625 1624 1623 1622 1621 1620 1619 1618 1617 1616 1615 1614 1613 1612 1611 1610 1609 1608 1607 1606 1605 1604 1603 1602 1601 1600 1599 1598 1597 1596 1595 1594 1593 1592 1591 1590 1589 1588 1587 1586 1585 1584 1583 1582 1581 1580 1579 1578 1577 1576 1575 1574 1573 1572 1571 1570 1569 1568 1567 1566 1565 1564 1563 1562 1561 1560 1559 1558 1557 1556 1555 1554 1553 1552 1551 1550 1549 1548 1547 1546 1545 1544 1543 1542 1541 1540 1539 1538 1537 1536 1535 1534 1533 1532 1531 1530 1529 1528 1527 1526 1525 1524 1523 1522 1521 1520 1519 1518 1517 1516 1515 1514 1513 1512 1511 1510 1509 1508 1507 1506 1505 1504 1503 1502 1501 1500 1499 1498 1497 1496 1495 1494 1493 1492 1491 1490 1489 1488 1487 1486 1485 1484 1483 1482 1481 1480 1479 1478 1477 1476 1475 1474 1473 1472 1471 1470 1469 1468 1467 1466 1465 1464 1463 1462 1461 1460 1459 1458 1457 1456 1455 1454 1453 1452 1451 1450 1449 1448 1447 1446 1445 1444 1443 1442 1441 1440 1439 1438 1437 1436 1435 1434 1433 1432 1431 1430 1429 1428 1427 1426 1425 1424 1423 1422 1421 1420 1419 1418 1417 1416 1415 1414 1413 1412 1411 1410 1409 1408 1407 1406 1405 1404 1403 1402 1401 1400 1399 1398 1397 1396 1395 1394 1393 1392 1391 1390 1389 1388 1387 1386 1385 1384 1383 1382 1381 1380 1379 1378 1377 1376 1375 1374 1373 1372 1371 1370 1369 1368 1367 1366 1365 1364 1363 1362 1361 1360 1359 1358 1357 1356 1355 1354 1353 1352 1351 1350 1349 1348 1347 1346 1345 1344 1343 1342 1341 1340 1339 1338 1337 1336 1335 1334 1333 1332 1331 1330 1329 1328 1327 1326 1325 1324 1323 1322 1321 1320 1319 1318 1317 1316 1315 1314 1313 1312 1311 1310 1309 1308 1307 1306 1305 1304 1303 1302 1301 1300 1299 1298 1297 1296 1295 1294 1293 1292 1291 1290 1289 1288 1287 1286 1285 1284 1283 1282 1281 1280 1279 1278 1277 1276 1275 1274 1273 1272 1271 1270 1269 1268 1267 1266 1265 1264 1263 1262 1261 1260 1259 1258 1257 1256 1255 1254 1253 1252 1251 1250 1249 1248 1247 1246 1245 1244 1243 1242 1241 1240 1239 1238 1237 1236 1235 1234 1233 1232 1231 1230 1229 1228 1227 1226 1225 1224 1223 1222 1221 1220 1219 1218 1217 1216 1215 1214 1213 1212 1211 1210 1209 1208 1207 1206 1205 1204 1203 1202 1201 1200 1199 1198 1197 1196 1195 1194 1193 1192 1191 1190 1189 1188 1187 1186 1185 1184 1183 1182 1181 1180 1179 1178 1177 1176 1175 1174 1173 1172 1171 1170 1169 1168 1167 1166 1165 1164 1163 1162 1161 1160 1159 1158 1157 1156 1155 1154 1153 1152 1151 1150 1149 1148 1147 1146 1145 1144 1143 1142 1141 1140 1139 1138 1137 1136 1135 1134 1133 1132 1131 1130 1129 1128 1127 1126 1125 1124 1123 1122 1121 1120 1119 1118 1117 1116 1115 1114 1113 1112 1111 1110 1109 1108 1107 1106 1105 1104 1103 1102 1101 1100 1099 1098 1097 1096 1095 1094 1093 1092 1091 1090 1089 1088 1087 1086 1085 1084 1083 1082 1081 1080 1079 1078 1077 1076 1075 1074 1073 1072 1071 1070 1069 1068 1067 1066 1065 1064 1063 1062 1061 1060 1059 1058 1057 1056 1055 1054 1053 1052 1051 1050 1049 1048 1047 1046 1045 1044 1043 1042 1041 1040 1039 1038 1037 1036 1035 1034 1033 1032 1031 1030 1029 1028 1027 1026 1025 1024 1023 1022 1021 1020 1019 1018 1017 1016 1015 1014 1013 1012 1011 1010 1009 1008 1007 1006 1005 1004 1003 1002 1001 1000 999 998 997 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 951 950 949 948 947 946 945 944 943 942 941 940 939 938 937 936 935 934 933 932 931 930 929 928 927 926 925 924 923 922 921 920 919 918 917 916 915 914 913 912 911 910 909 908 907 906 905 904 903 902 901 900 899 898 897 896 895 894 893 892 891 890 889 888 887 886 885 884 883 882 881 880 879 878 877 876 875 874 873 872 871 870 869 868 867 866 865 864 863 862 861 860 859 858 857 856 855 854 853 852 851 850 849 848 847 846 845 844 843 842 841 840 839 838 837 836 835 834 833 832 831 830 829 828 827 826 825 824 823 822 821 820 819 818 817 816 815 814 813 812 811 810 809 808 807 806 805 804 803 802 801 800 799 798 797 796 795 794 793 792 791 790 789 788 787 786 785 784 783 782 781 780 779 778 777 776 775 774 773 772 771 770 769 768 767 766 765 764 763 762 761 760 759 758 757 756 755 754 753 752 751 750 749 748 747 746 745 744 743 742 741 740 739 738 737 736 735 734 733 732 731 730 729 728 727 726 725 724 723 722 721 720 719 718 717 716 715 714 713 712 711 710 709 708 707 706 705 704 703 702 701 700 699 698 697 696 695 694 693 692 691 690 689 688 687 686 685 684 683 682 681 680 679 678 677 676 675 674 673 672 671 670 669 668 667 666 665 664 663 662 661 660 659 658 657 656 655 654 653 652 651 650 649 648 647 646 645 644 643 642 641 640 639 638 637 636 635 634 633 632 631 630 629 628 627 626 625 624 623 622 621 620 619 618 617 616 615 614 613 612 611 610 609 608 607 606 605 604 603 602 601 600 599 598 597 596 595 594 593 592 591 590 589 588 587 586 585 584 583 582 581 580 579 578 577 576 575 574 573 572 571 570 569 568 567 566 565 564 563 562 561 560 559 558 557 556 555 554 553 552 551 550 549 548 547 546 545 544 543 542 541 540 539 538 537 536 535 534 533 532 531 530 529 528 527 526 525 524 523 522 521 520 519 518 517 516 515 514 513 512 511 510 509 508 507 506 505 504 503 502 501 500 499 498 497 496 495 494 493 492 491 490 489 488 487 486 485 484 483 482 481 480 479 478 477 476 475 474 473 472 471 470 469 468 467 466 465 464 463 462 461 460 459 458 457 456 455 454 453 452 451 450 449 448 447 446 445 444 443 442 441 440 439 438 437 436 435 434 433 432 431 430 429 428 427 426 425 424 423 422 421 420 419 418 417 416 415 414 413 412 411 410 409 408 407 406 405 404 403 402 401 400 399 398 397 396 395 394 393 392 391 390 389 388 387 386 385 384 383 382 381 380 379 378 377 376 375 374 373 372 371 370 369 368 367 366 365 364 363 362 361 360 359 358 357 356 355 354 353 352 351 350 349 348 347 346 345 344 343 342 341 340 339 338 337 336 335 334 333 332 331 330 329 328 327 326 325 324 323 322 321 320 319 318 317 316 315 314 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
2005

Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…

"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…

ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…

Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.

Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої. Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.

Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах

Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік

У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.

За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).

ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.

 
товари для дітей товари для відпочинку - Kapitan.ua

Новини та Події

усі публікації  


Новини партнерів