Змалечку хлопчаки із села Бубнище, що біля відомого заповідника “Скелі Довбуша” що у Долинському районі, займаються досить небезпечною справою - виловом соколів, яких потім показують відпочивальникам.
…Коли ми під’їхали до пропускного пункту заповідника, сонце уже підбилося височенько. Проте ані хлопчаків з соколами, ані туристів не було видно, тільки було чути шум водопаду. Ми стояли розгублені між рікою, лісом та горами. Проте за півгодини з’явилися кілька місцевих підлітків. А тут ще й два автобуси з трускавецькими та моршинськими курортниками під’їхали.
Повільно і поважно, тримаючи невеличку дерев’яну паличку на якій сидить сокіл, до приїжджих підходить бойківський хлопчак. “Ану, вуйку, беріть гарну паню та й фотографуйтеся з соколом на пам’ять про скелі Довбуша, - розтягнутим голосом “рекламує” свої послуги підліток. - Усього п’ять гривень, це ж як задарма!”. Пропустивши з десяток бажаючих зафіксувати на плівку своє перебування в Карпатах з птахом на руці, підходимо до юного “бізнесмена”.
Тринадцятирічний Тарас ДУБІВ з сусіднього села Поляниця працює з соколами уже рік. Для нього та десятка його товаришів такий бізнес є вже традицйним. Отож щодня після школи хлопчак поспішає на своє “робоче місце”. “Сокіл - птах хижий і небезпечний, - пояснює Тарас, - тому ми мусимо брати ще зовсім малих соколенят з гнізда”.
Поляницькі відчайдухи вистежують у лісі та на скелях гнізда. Коли мати вилетить за їжею і залишить пташенят самих, тоді вже можна й забирати майбутніх крилатих фотомоделей. Заняття це доволі небезпечне, адже, якби раптом надлетіла соколиця, то в кращому разі можна залишитися без ока, а в гіршому бути взагалі пошматованим. Але батьки Тараса та інших хлопчаків спокійні, адже діти перебувають у лісі ледь не з перших років життя і добре знають що і як треба робити.
Як тільки-но маленьке пташа починає спинатися на ноги, хлопці беруть його “на роботу”. Кладуть біля себе, аби, дивлячись на дорослих птахів, вчилося сидіти тихо і спокійно. Далі “складніша наука” - сидіти на паличці та в потрібний момент розправляти крила. Але кмітливі карпатські пернаті швидко все засвоюють.
Після довгих і важких фотосесій Тарас несе свого птаха додому і годує виключно сирим м’ясом та печінкою. Хлопець каже, що, це дуже дорого, але його сокіл цього неодмінно заслуговує. Адже в ясну погожу днину Тарас за допомогою птаха може заробити й до 350 гривень. Проте таке трапляється нечасто. “Він такий розумник, - погладжуючи птицю, говорить Тарас. - Сокіл живе у стайні (адже нести хижу птицю до хати тут не заведено - авт.) і подружився з курами. Він ніколи на них не нападає”.
Великою втратою для Тараса була втеча кількох його виховаців. “Двоє моїх птахів, побачивши в небі вільних родичів, здійнялися і полетіли разом з паличками, один - загинув, двох - продав”. До речі, продажа карпатських птахів - це ще одна можливість для місцевих хлопчаків добре заробити. Щоправда займаються цим уже старші. Зловивши та виховавши соколів, вони везуть їх Трускавець і Моршин та продають курортникам. Вартість одного птаха коливається від 200 гривень до 400 доларів. “Ну, бувайте, бо вже нові туристи приїхали, - стрепенувся Тарас і, взявши паличку з соколом, побіг до чергових автобусів, - бо я нині один, що зароблю - то й моє”.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Бубнище, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|