В Україні зростає ціна на свинину для переробників. Зараз ціна м’яса в живій вазі складає близько 20 гривень за кілограм. Для порівняння, в кінці минулого року (в пік предсвяткових продаж м’яса та м’ясопродуктів) цей показник не перевищував 18 гривень. Експерти зростання цін пояснюють дефіцитом м’ясної сировини на ринку.
Як пояснює експерт “Українського клубу аграрного бізнесу” Єлизавета СВЯТКІВСЬКА, з 1 січня в Україні відновилася практика ліцензування імпорту м’яса. Через це на початку року лише деякі компанії-імпортери оформили необхідні документи. Як результат - практично повна відсутність пропозиції імпортної свинини на українському ринку.
Сприяє посиленню попиту з боку переробників, а відповідно, і зростання цін, недостатня пропозиція м’яса у вітчизняних виробників. Раніше мясопереробники компенсували недостатню пропозицію, закуповуючи більш дешеве імпортне м’ясо. Це стримувало зростання цін на українське м’ясо і викликало невдоволення тваринників. “На ринку великий дефіцит сировини, причому як свинини, так і яловичини. Знижувати ціни українські сільгоспвиробники не хочуть, адже до сих пір залишається незрозумілим, чи буде держава їх дотувати, а також чи буде збережена для них нульова ставка ПДВ”, - розповідає голова правління “Ковельські ковбаси” Володимир ГОЛОВАТИЙ.
Крім дефіциту української сировини, у м’ясопереробників ще дві проблеми - подорожчання імпорту та зниження попиту з боку покупців. Ці чинники, звичайно ж, позначаються на кінцевій ціні м’ясної та ковбасної продукції. “Через здешевлення гривні імпортна м’ясна сировина зросла в ціні на 60%. Зараз імпортна свинина в напівтушах коштує 25 гривень за кілограм. Тому ми змушені підвищувати ціни на готову продукцію.”, - Розповідає Денис ПАРАМОНОВ, директор групи компаній “Салтівський м’ясокомбінат”. За його словами, в середньому мясопереробники підняли ціни на 15-20%. “Ми працюємо за рахунок зниження власної рентабельності, адже долар і євро виросли на 60%, а ціни ми підняли лише на 15-20%”, - скаржиться ПАРАМОНОВ.
Зниження попиту з боку тваринників змушує м’ясопереробників знижувати обсяги виробництва. “Падіння обсягів виробництва по підприємствам становить від 20 до 50%”, - стверджує Володимир ГОЛОВАТИЙ. За словами Єлизавети СВЯТКІВСЬКОЇ, подальші обсяги виробництва будуть залежати від економічної ситуації в країні. “Переробники поки точно не знають, скільки сировини їм знадобиться, оскільки залишається невідомим, наскільки істотно буде скорочення внутрішнього споживання м’ясної продукції”, - говорить експерт.
За її прогнозами, у поточному році імпорт м’ясної сировини в Україну однозначно скоротиться. “В минулому році Україна імпортувала більше 500 тисяч тонн м’яса, у цьому році цей показник складе близько 200 тисяч тонн”, - вважає СВЯТКІВСЬКА. За її словами, в Україну завозиться переважно голландська і німецька свинина транзитом через Польщу, повідомляє Подробности.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|