Про перспективи співпраці України і ЄС в сфері енергетики, що обговорювалися під час недавніх зустрічей Президента з еврочиновниками, інтернет-видання Форпост запитало у керівника енергетичних програм Центру РАЗУМКОВА Володимира САПРИКІНА.
— Голова Єврокомісії Жозе Мануель БАРРОЗУ під час зустрічі з Президентом ЮЩЕНКОМ у Брюсселі заявив, що ЕС зацікавлений в об’єднанні української та європейської електричної та енергетичної мереж. На яких засадах може відбуватися таке об’єднання?
На сьогодні газотранспортна мережа напряму з’єднана з мережею країн-членів Європейського Союзу. Тут нема чого під’єднувати. Будь-яка інша трансформація, тобто участь якихось західних компаній в роботі української транспортної системи неможлива, оскільки закон про трубопровідний транспорт забороняє приватизацію, оренду чи передачу на невідомих умовах у користування тощо. Отже, сьогодні газотранспортна система під’єднана й ми співпрацюємо із західними країнами.
Що стосується електроенергетичних систем, то тут дещо гірше, однак перспективи є. На сьогодні ми з’єднані за рахунок експорту електроенергії з деякими країнами Центральної та Східної Европи. Однак це з’єднання здійснюється лише через так званий “Бурштинський острів” — Бурштинську електростанцію разом із прилеглою до неї електромережею та власними споживачами електроенергії в межах Закарпатської, Івано-франківської та Львівської областей. — Головним чином це викликано тим, що повномасштабне з’єднання на сьогодні неможливе через суто технічні проблеми — через низьку якість українського струму.
Тут потрібно робити “вставки” постійного струму, щоб можна було забезпечити технічні вимоги Европейського Союзу. Також потрібно підписати деякі юридичні документи, щодо об’єднання енергосистем. І найбільш складний момент — проведення реформ і адаптація законодавства ЄС і України. Однак це можливо за кілька років.
— Чи можливе безпосереднє укладання угод між Україною та країнами Евросоюзу щодо транзиту?
Це було б дуже вигідно Україні. Однак сьогодні ще діють правила Совєтського Союзу, тобто фактично України начебто немає на мапі, а Росія підписує контракти з країнами Центральної й Східної Європи напряму, оминаючи Україну. І контракти, які підписав Газпром з країнам-членами Европейського Союзу на п’ятнадцять, двадцять, двадцять п’ять і більше років, передбачають саме такий варіант співпраці. Отже, це було б корисним для України, якби Евросоюз підписував з нею транзитні угоди, однак це на сьогодні поки що малореально.
— Днями міністри закордонних справ країн ЕС ухвалили рішення про створення спеціального фонду, який фінансуватиме великі інфраструктурні проекти, зокрема, енергетичні в країнах-сусідах ЕС на півдні та сході. Що Україна здатна запропонувати з таких проектів і чи може наша країна розрахувати на отримання коштів від новоствореного фонду?
Безумовно, цей фонд створений для того, щоб фінансувати такі країни, як Україна. І Україна може запропонувати десь кілька десятків проектів співпраці, які будуть корисні не тільки Україні, але ще й і Европейському Союзу. Один із таких напрямів — це модернізація газотранспортної системи.
— А чи не більше ЄС зараз зацікавлений у створенні газопроводів в обхід України, для диверсифікації постачань? Чи не будуть саме такі проекти пріоритетнішими при виділенні коштів зі згаданого фонду?
Це питання інших фондів, які фінансують проекти членів Евросоюзу.
— ЮЩЕНКО в Брюсселі заявляв, що Україна дотримуватиметься газового договору, укладеного між Нафтогазом і Газпромом. А в Києві заступник голови Секретаріату Президента Олександр ШЛАПАК відзначив, що відповідний договір може бути розірвано, якщо підтвердиться факт чинення тиску на керівника Нафтогазу Олега ДУБИНУ. То все-таки — чи може бути розірваний газовий контракт?
Я вважаю, що перегляду угод не буде.
— Тому що це неможливо чи тому що чинити так неправильно?
Це неможливо і неправильно — якщо Україна підписала, потрібно виконувати.
Джерело: Форпост
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|