У тому, що Москва та Київ на де-який час владнали свої розбіжності щодо російських газових поставок в Україну, немає нічого дивного. Великі обсяги надходять на українську територію газу призначені для Европи, та европейські країни – що переживають фінансові труднощі і котрі залежні від “блакитного” палива – зробили значний тиск на обидві сторони, щоб посадити їх за стіл переговорів. Зростаючий вплив світової фінансової кризи також примушував діяти без зволікання. В кінцевому підсумку російський та український уряд досягли домовленості тому, що зрозуміли: момент для компромісу дозрів.
Однак конфлікт вже повернувся реальним збитком, і спонукалв Москву та Київ до жорсткішої та тривалішої боротьби, чим вони насправді могли собі дозволити. І це не обіцяє нічого доброго на майбутнє. Позиції Росії завжди були сильнішими. Мова, кінець кінцем, йде про її газ, і українці – не єдині, хто його, цього газу потребує. Так чому ж Кремль тиснув на Київ так нещадно? Якби Москва хотіла лише отримати більш вигідний контракт з Україною, “битва” могла б закінчитися набагато раніше. Навіть якщо її мета полягала в тому, щоб провчити українців та влаштувати “показовий урок” урядам інших країн, для цього зовсім ні до чого було наносити таку сильну, відчутну та довгострокову шкоду власній репутації надійного постачальника енергоносіїв у Європу.
Пояснення частково пов’язане з загальними зовнішньополітичними цілями Росії. Прем’єр-міністр Владімір ПУТІН, як і раніше, розглядає цей конфлікт під геополітичним кутом зору та апелює до більш широкої міжнародної аудиторії. У серпні минулого року, коли Москва відреагувала на провокації Тбілісі у двох її провінціях прямим ударом по Грузії, український уряд підтримав грузинську сторону. Не варто недооцінювати обурення, яке це рішення викликало у вищих ешелонах російської влади. Дехто в Кремлі ймовірно хотів продемонструвати це обурення Україні (та іншим країнам), і чітко дати зрозуміти – ціна за спроби поставити Росію у незручно становище і зірвати її плани тепер буде вищою, ніж раніше.
Подібно ізраїльтянам, нинішнє російське керівництво часом вважає за необхідне відповідати на удари опонентів вдвічі-втричі сильнішими ударами – даючи зрозуміти, що нових провокацій воно не потерпить. Крім того, Москву турбує втручання Заходу (а особливо США) в її комерційні відносини з Києвом. Росія сподівається: усвідомивши, що активна підтримка України є контрпродуктивною, США та ЕС відмовляться від неї.
Що стосується самої України, то там діють три політичні важковаговики, неспроможні домовитися між собою практично ні про що. Це в буквальному сенсі паралізує політичний процес за всіма напрямками, крім найнанагальніших економічних питань. І президент Віктор ЮЩЕНКО, і прем’єр-міністр Юлія ТИМОШЕНКО прагнули вирішити газову проблему, але майже в усьому іншому, особливо якщо мова йде про взаємодію з Росією, їхні позиції розходяться. Лідер опозиції Віктор ЯНУКОВИЧ, в свою чергу, очікує в стороні, поки вони обоє “спіткнуться”.
Угоду по газу уклала саме ТИМОШЕНКО – оскільки росіяни вважають її куди більш гнучким політиком, ніж ЮЩЕНКА. (Вона – “націоналістка”, але далеко не так активно, як президент, наполягає на вступі України в НАТО). В кінцевому підсумку російська сторона проявила готовність до компромісу з деяких питань – лише б домовленість з ТИМОШЕНКО послабила позиції ЮЩЕНКА і полегшила становище Газпрому. Однак ця угода навряд чи буде сприяти консенсусу в лавах українського керівництва з питання про способи поліпшення відносин з Росією в цілому.
Всі ці розрахунки показують, що досягнута в кінці кінців угода щодо газових поставок не стане фундаментом довгострокової зміни російсько-українських відносин на краще. Вона дозволяє на час знизити градус напруженості, але нова “точка кипіння”, можливо, вже не за горами. І це – неприємна ознака для США, Евросоюзу та взагалі всіх, кого хвилює стабільність у регіоні, де Європа стикається з пострадянським простором.
Особливо важко вгадати наступні ходи Росії – оскільки влада в цій країні вкрай непрозора, а реальні повноваження щодо прийняття рішень має досить вузьке коло людей. На ділі, як ні в кого в світі в руках не зосереджено стільки влади, скільки у ПУТІНА. Всі ці фактори сприяють політичній стабільності в країні – принаймні до тих пір, поки ПУТІН залишається на капітанському містку. Але вони ж роблять російську зовнішню політику вкрай важкопередбачуваною, оскільки перед черговим геополітичним ходом там немає необхідності вибудовувати консенсус у рамках політичної еліти, і лише деякі державні чиновники заздалегідь знають, що має статися.
Вже скоро Росія і Україна зійдуться в новому протистоянні – енергопостачання або якесь інше питання. Президент Барак ОБАМА виступає за поліпшення американо-російських відносин, а европейці хочуть бути впевнені, що Росія буде безперебійно постачати їх енергоносіями. Однак нові конфлікти між Москвою та Києвом не дозволять найближчим часом забезпечити ні те, ні інше.
Автор: Ян БРЕММЕР [Ian BREMMER]
Джерело: Foreign Policy, США
Переклад: Андрій КАТРИН-МИХАЙЛЕНКО, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|