- Цю роль свята Тетяна отримала через збіг історичних обставин, - говорить доцент кафедри загального і порівняльного мовознавства Прикарпатського національного університету з Івано-Франківська Ярослав Мельник. - 12 січня за старим стилем (25 — за новим) 1755 року імператриця Єлизавета підписала указ про відкриття Московського університету, проект якого був розроблений Михайлом Ломоносовим. Що, власне, співпало з днем вшанування святої. Тому на сьогоднішній день при багатьох великих російських університетах є або храм, або капличка святої Тетяни.
- Щодо самої мучениці, - продовжує Ярослав Григорович, - то згідно “Житія святих”, вона народилася у Римі у багатій і шанованій родині. Її батько таємно сповідував християнство. У такому ж дусі та благочесті він виховав і свою дочку. Коли Тетяна стала повнолітньою, то вирішила присвятити своє життя Богові. У ті часи почав царювати шістнадцятирічний юнак Олександр, мати якого, Мамея, була християнкою. Від неї він дізнався про Христа, але продовжував поклонятися і язичницьким богам. Олександр був молодий і замість нього країною керували інші люди, які ненавиділи християн.
Дізнавшись, що Тетяна є палкою прихильницею нової віри, дівчину почали примушували вклонитися язичницькими богам. Вона не чинила явного опору, а тільки тихенько молилася. Через її велику віру та щиру молитву були зруйновані храми Аполлона й Артеміди та вбито чимало язичників.
Коли кати вже не мали сили бити Тетяну, на неї випустили страшного лева. Але звір, підійшовши до святої, почав лизати її ноги. Тоді дівчину вкинули у вогонь, але і вогонь не торкнувся її. Уже не знаючи, які муки придумати для непохитної християнки, суддя виніс останній вирок: вбити її мечем. Разом з нею вбили і її батька. Сталося це приблизно у 235 році.
Нині про духовне та історичне підґрунтя свята мало хто згадує. І, хоча день святої Тетяни ще не набув такої шаленої популярності як традиційний День студента, що святкується 17 листопада, але в багатьох вищих навчальних закладах уже творяться певні традиції святкування. “25 січня —це одночасно ще одна добра нагода повеселитися, - говорить Ірина Шабан, студентка туристичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, - і день, коли студенти, особливо випускники, йдуть в храми попросити Бога і святу Тетяну допомогти скласти державні іспити.
А ще подейкують, що коли в студентській групі є дівчина на ім’я Тетяна, то з такої групи протягом усіх літ навчання нікого не виключать за неуспішність. Знаючи це, ще на перших курсах при формуванні груп за Тетян не на жарт бояться.
А ще, за словами Ірини, дівчата із прикарпатських вузів створюють нові традиції спудейських ворожінь. Вони готують один одному дивні напої із усього, що під руку попадеться. “Наприклад, ми заварюємо каву із жолудів, чай із моху чи сухого листя, - розповідає юнка. - У кожне горнятко наугад вкидаємо цукор, сіль чи перець або різні приправи”. По тому, що кому втрапить у горнятко, студенти вгадують результати майбутніх сесій”. А ще студенти збираються на своєрідні “Тетянині посиденьки”, які переважно відбуваються в гуртожитках, у кімнатах дівчат, які носять ім”я покровительки студентів. У день своїх іменин Тетяни роздають товаршам булочки, або пампушки, куди попередньо запихають маленькі папірчики з написаними на них назвами предметів, з яких будуть екзамени та відповідними номерами білетів. Кажуть, що коли дуже-дуже сильно повірити та щиро помолитися, то свята Тетяна таким чином все підкаже. Але студентство в такі забобони мало вірить, бо все ж треба вчитися.
Джерело: ХайВей
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|