Господині із коломийського села Марківка ревно зберігають архаїчні гуцульської рецепти.
Застати знаних куховарок вдома нелегко, адже почалися весілля, тому роботи в них - цілий міх. Проте господині не забувають про те, аби у них вдома було наварено й напечено. Ще від хвіртки з хати кожної ґаздиньки ніздрі лоскотав такий запах, що хотілося зайти, сісти за стіл та спробувати усе те, що нюхала. І щоб отого смачного було побільше. “Це, панєнко, парені пироги, - каже марківчанка Марія Копильців, виставляючи на стіл велику макітру з варениками. - Навіть ті, кому лікарі заборонили вживати мучне, можуть їсти їх спокійно. Адже готуються вони по-особливому. Для тіста береться кисле молоко, кілька яєць, сода, трохи муки. Його замішується та кладеться в тепле місце, щоб трохи підросло. Потім ліплять звичайні вареники, які на кладуть на марлю, що напнута над паруючою каструлею. П’ять хвилин — і вони вже в макітрі та просяться: “Скупай нас у сметані та до рота неси”, - сміється жінка.
Ще з глибини віків передався у спадок марківським кухаркам рецепт “бурчіника” - великого млинця з картоплі. Щоб приготувати гуцульську кулінарну дивовижу треба взяти трохи вареної картоплі, додати смаженої цибулі, кукурудзяної муки, солі, перцю. Усе це перемішати та спекти на сковорідці. Готовий виріб натерти часником та подавати до грибної підливки. Останню у селі також роблять по-різному і з різних грибів, додаючи олію, сметану, кисле молоко, сирі й варені яйця. Роблять з грибів і кілька видів відбивних. Повірте, смакує краще за м’ясо.
Виставляє свої рум’яні боки на марковецьких столах і невисокий “мелай” (хліб з кукурудзяного борошна - авт.). “Він не може добре вирости, - говорить Марія Копильців, - зате ж який смачний та пахучий! Та й може тижнями зберігатися і не черствіти”. А ще господині говорили про печеню по-марковецьки, біб з часником, “шупені”, чорнослив з квасолею, солодкі ламані палянички з маком, гуцульський медівник на підпаленому цукрі…
“Та, певно ми вже гості голову заморочили?, - піднімається з-за столу поважна Марія Мацьків. - Бачиш, людина з дороги, треба нашої, марковецької, налити”. Уже сотні років у Марківці подають горілку з жита з чорносливом та з гороху. Колись марківчанки навіть дріжджів при заквасці не додавали, а брали жито, мочили, і, коли воно пустить пагінці, заливали водою, додавали цукру, і так стояло, допоки не перебродить. Проте найголовніший секрет - це лісові коріння, які надають горілці кожної господині неповторного присмаку. Але головне не перебрати міру. А коли хто й не зобачив як третю-четверту перехилив, то врятує узвар із груш, який, за словами марковецьких кулінарок, добре прочищає шлунок.
“Беріть, пані та добирайте, нашого села не оминайте!, - носять одну за одною страву марківчанки. - Аби не казали, що ми вас не просили - припрошували. Зрештою, не гнівайтеся, у нас так прийнято, бо ж ми щирі, якщо готуємо, то з любов’ю, і з любов’ю гостимо”.
Автор: Галини ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|