Епоха так званої стабільності, можливо, підходить до завершення. Звичайно, в цьому звинувачуватимуть (а 61% росіян уже звинувачують) керівництво і банки західних країн. Але ми ж бо знаємо, що річ не в них. Стабільність розхитали не їхні провали, а наші власні успіхи. Це – за спогадами росіян про минулий рік, – перемога Діми Білана на Eвробаченні, виграний конкурс на проведення Олімпіади, це начебто тріумф нашого футболу. Після стількох років раптом нас почали визнавати.
Але, що дуже важливо, визнавати не у випадках, коли це незаперечні Ойстрах або Власов, а коли й самі ми були внутрішньо не впевнені, чи годимося. І якщо визнають-таки, ми здогадуємося, що річ не в показаному нашому рівні, а в тому, що це ми виступили. Це не співака, не команду, це нас вшанували. Нас – таких, які ми є. Але саме цього ми понад усе від них і хотіли. Отримали, і це виявилося хмільною звісткою: а коли так, то стали і у великій політиці творити таке, на що раніше ні за що б не зважилися. І знову, дивись, вони визнали, проковтнули, відповіли слабо. Ясно, що для вигляду. Ясно, що шанують.
Почало здаватися: сприймають, як сприймали СССР із його Сталіном – Андроновим – Брежнєвим. Опорою служило те, що в публіці ці командні успіхи, від спортивно-музичних до військових, викликали наростаюче відчуття захвату. Володарям від нього посилалися знаки схвалення у вигляді рейтингів, які стоять колом. Як тут не виникнути відчуттю, що є мандат на що завгодно – і зовні, і усередині. Ось це й поклало край стабільності.
Спершу принагідно злякали крупний бізнес. Просто щоб не забувався. Думали – нічого, а він образився. Змовчав, але гроші почали тікати – ще до кризи. Злякали військових. Тобто майже “своїх”, і притому в переддень кризи. Ті, дивись, теж змовчали, але й теж образилися. Злякали середній і малий бізнес – на самому початку кризи. І тут воно вихлюпнуло на вулиці, та одразу з двох країв країни. Але чому автомобілісти, чому не будівельники, не сталевари, не мешканці малих міст, де буде найважче? Можливо, тому, що зовсім нещодавно і вожді, і ведена ними партія з усього суспільства виділили так званий середній клас і йому пообіцяли і зростання, і процвітання, і захист. Його оголосили новим гегемоном. І ось вони ж завдали удару по тому, що вже стільки років є мрією, якщо завгодно пропуском у середній клас, – недорога іномарка.
Можна було сподіватися, що криза як спільне лихо всіх згуртує, що символічна солідарність спільно благополучних перейде у фактичну солідарність тих, що спільно бідують. Але схоже, що буде навпаки – якщо одним дозволяють у ці важкі дні покращити справи за рахунок інших, небагатьом коштом багатьох. Кінець року, а то й епохи, зіпсований. За минулий рік віра в людей виросла на 5%, а впала на 23%, упевненість у майбутньому виросла на 10%, а знизилася на 32%. Але прийдешній рік – не рік баранів і овець. Віра в себе виросла до 16% – навіть у людей із малих міст.
Автор: Алєксєй ЛЕВІНСОН (на фото), керівник відділу соціокультурних досліджень Левада-центру (Москва)
Назва оригіналу: Наше “мы”: Год завершающий
Джерело: Вєдомості, 13.01.2009
Переклав: Андрій ПАВЛИШИН, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|