“Старий Новий рік” - звучить це дещо парадоксально. Проте жодного парадоксу немає. Адже святкування Старого Нового року або Святого Василія Великого - прадавня українська традиція. І з’явилася вона через те, що православна Церква так і не перейшла на Григоріанський календар. Тож це дає нам можливість зустрічати Новий рік двічі. Тим більше, що в пам’яті нашого народу збереглося чимало автентичних традицій, які відрізняють це свято від звичного світського Нового року з шампанським, ялинкою й феєрверками.
14 січня в Україні відзначають Старий Новий рік і Святого Василія Великого. А вечір 13-го - Маланки. Час не стоїть на місці, з кожним роком частина прадавніх традицій забувається, частина оновлюється. Пропонуємо згадати, як колись святкували Старий Новий рік, яких звичаїв дотримувалися саме в Галичині. Про прадавні традиції Старого Нового року розповідає заввідділом народної творчості та аматорського мистецтва навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Стефанія КАПУСТИНСЬКА.
- В Галичині 1 січня Новий рік майже ніхто не святкував, а старалися святкувати саме на Василія. На нього завжди чекали, особливо ждали перших полазників - маленьких засівальників, які приходили до хати, від яких пашіло здоров’ям, всі вони були червонощокими і першими засівали: «Сію, сію, засіваю, з Новим роком вас вітаю, щастя радості бажаю!». Не було такої сільської хати, куди б не прийшли малі засівальники, це було дуже приємно, і кожна раздиня і господар з нетерпінням чекали їх. Пшеничку, якою засівали, збирали, й опісля давали курам, щоб добре неслися, худібці, аби здоровенька була. Засівали різним зерном: пшеницею, вівсом, ячменем, тим, що було на раздівстві, тільки не гречкою, бо гречка - то суперечка. На Снятинщині, наприклад, у селах Задубрівцях і Белелуї, і по сьогодні засівальники дарують «бичків» - з ліщинових прутиків виготовляють різноманітні символічні предмети. Якщо попадались «свати», то ті разди, які мають дітей на відданню, будуть їх цього року вінувати, якщо «дружби» - не будуть ще цього року своїх дітей до шлюбу збирати, якщо «бочка» (означало бочку з медом) - добре вестиметься бджільництво.
Свято Маланки супроводжувалося театралізованим дійством із різними героями. Вважається добрим знаком, якщо до хати зайдуть ряжені, тому господарі з радістю чекали і запрошували такі веселі ватаги до своєї оселі. Стефанія Капустинська продовжує:
- У нас дуже цікаво проходить обряд Маланки. Звичайно, є села, в яких його немає. Та все ж радує, що донині наші люди його гарно проводять і дуже приємно, що в ньому задіяна саме молодь. Є парубоча і дівоча Маланки. Традиційними персонажами Маланки є: Василь із Маланкою, Коза, Лікар - обов’язковий персонаж, який лікує козу, Циган з Циганкою, Жид з Жидівкою, Гуцул з Гуцулкою чи Бойко з Бойкинею (Українець з Українкою). Загалом дійові особи Маланки дуже різні, кожне село має щось своє оригінальне й неповторне. Колись давно побутував такий звичай (село Хмелівка Богородчанського району): день перед Меланією раздині добре пуцували свою кухню і старалися на Маланії нічого на ній не робити: не гріти, не варити, не пекти, бо казали, що піч у той день віддається. Піч поважали, адже вона - годувальниця, бо як не запалиш той вогник, то не буде ні тепла, ні їжі. А ще з давніх-давен повелося, що на Новий рік особливо ставилися до худібки, вважалося, що того дня вона розмовляє і може все розповісти Богу. А ще вважали: як господарі ставляться до худоби на Старий Новий рік, так і вона ставитиметься до них цілий рік. Якщо її гарно обійти, нагодувати, напоїти, то цілий рік буде здоровою і дасть достаток у господарстві. Так само як на Введения, на Новий рік чекали на доброго полазника і дуже переживали, щоби до хати не зайшла жінка, особливо старша. У мене вдома, я з Опілля Галицького району, чекали, щоб першим полазником був хлопчик-засівальник або молодий парубок. А ще на Василія віншують Василів - раздів-іменинників.
Аби не сваритись упродовж року, на Старий Новий рік родичі та близькі друзі просили одне в одного пробачення. А ще ніч з 13-го на 14-те вважали магічною. Тому в деяких регіонах України дівчата в цю ніч часто ворожать, бажаючи знати, яка доля їх чекає, коли вийдуть заміж, яким буде майбутній чоловік. Як розповіла Стефанія Капустинська, в Галичині цього дня не ворожать, адже вже відворожили на Андрея. Досвідчені господарі прогнозували: морозно і сніжно - на здоров’я людей і худоби, на урожай хліба, а тепло й без снігу - навпаки. Зоряне небо - добре будуть нестися кури, вродять гриби й горох. Густий іній - добрі зернові й мед і т. п.
Старо-новорічна ніч - ніч дива, от тільки потрібно в нього повірити, попросити пробачення в рідних, не сваритися, аби наступного року не мати ніяких конфліктів. І обов’язково треба прийняти в своїй оселі засівальників, які навіншують добробуту, привітати знайомих Василів й навіншувати їм на наступний рік здоров’я та добробуту. А зібравшись у родинному колі, - щедрувати, зичучи одне одному злагоди і миру. Таїнство прадавнього українського свята потрібно берегти і передавати з покоління в покоління, не «міняти» традицію на моду.
Автор: Ольга МОНЧУК
Джерело: ГАЛИЧИНА
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|