Колишній політв’язень Воркути (1950-55 років) німець Артур Фурман у 1964 р. видав книгу спогадів “Під прапором Бандери”. У вступному слові він написав: “Бандерівці – це був для нас бойовий клич, гасло. Бандерівці – звалося полум’я, що його не могла загасити найстрашніша буря терору. Для українців не було більшого відзначення, як це: бути бандерівцем”. Німець Фурман наголосив, що з бандерівцями мав щастя жити спільно і боротися.
І раптом читаю в нинішній українській пресі слова професора Богдана Осадчука, що бандерівці – “то була чернь”, що наша духовність була “галицька – вузька і тупа”, що ми “кисли у своєму провінціалізмі”. Отже, і я один із цієї черні, і мої співв’язні по таборах сотенний Мирослав Симчич та охоронець славного Марка Боєслава Дмитро Сип’як, і багато інших галичан, і волиняни Андрій Турик, Кирило Банацький, Микола Курчик, Степан Сорока і його брат Семен, і сумчанин Сергій Сидоренко, який воював у Коломийщині в курені Скуби, і донеччанин Іван Кулик – Сірий, який замінив полеглого мого провідника Бориса, тернополянина Григорія Легкого, на посту окружного провідника ОУН Коломийщини, й усі полеглі в підпіллі хлопці і дівчата, і ті, хто загинув у таборах, і ті, хто відійшов в інший світ уже на волі? Ми чернь?
Неправду пише пан Осадчук, що серед бандерівців “не було жодного інтелектуала”. Я понад рік пробув в одному таборі з доктором права і філософії Володимиром Горбовим, який у 1941 р. був головою другого (Краківського) великого збору ОУН і головою Українського національного комітету та Українського національного конгресу і генеральним суддею ОУН. Коли я відходив на етап до табору особливого режиму, д-р Горбовий, хоч напередодні ми попрощалися, приніс мені на прохідну щойно одержану пайку хліба. Очевидно, Б. Осадчук знає прізвище Горбового як оборонця Степана Бандери в польських судах. А Юрій Липа хіба не належить до інтелектуалів? А Лев Шанковський? А підпільні публіцисти Дмитро Мирон – Орлик (автор праці “Ідея і чин України”), Петро Полтава, Осип Горновий, Улас Кушіль і багато інших? А Ярослав Стецько?
Професор Осадчук хоче, щоб українці взяли на себе всю вину за волинську трагедію 1943 р. Із таким пропольським способом думання можна вимагати, щоб ми взяли на себе всю вину і за Коліївщину, і за Хмельниччину. Що ж, пан заслужив у Польщі орден Білого орла. Але як на мене, то це поляки мали б покаятися за знищення ЗУНР у 1919 р., окупацію українських земель, руйнування церков, диверсії в Закарпатті 1938 р., вигнання українців із батьківщини в Закерзоння.
Що ж до нашої духовності і характеру, то коли в часі мого другого ув’язнення в Дніпропетровську на очній ставці з колишньою університетською однокурсницею (родом із Запоріжчини) прокурор закинув мені ненависть до комуністів, я сказав йому: “Я не ненавиджу комуністів. Було б забагато честі для них. Я їх зневажаю”. А на запитання судді, що тепер думаю про Бандеру, я відповів: “Я не знаю іншого українського імені, яке було б так широко відоме у світі, як ім’я Степана Бандери”. На зауваження “он боролся против советской власти” я пояснив: “Він боровся проти всіх і всіляких окупантів України”. Це я говорив для присутніх свідків і конвоїрів. Ми ніколи не знали страху, бо знали, що наше місце або в боротьбі, або у в’язниці, або в землі. Професор Осадчук, який так фальшиво оцінив бандерівську жертовність, не має права бути почесним громадянином Коломиї. Тим більше, він сам заявив, що “з галичанством, крім народження, не мав нічого спільного”, тобто, і з Коломиєю.
Автор: Ігор КІЧАК
Джерело: “Коломийський вісник” для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|