У грудні 2008 р. минуло б 100 років нашому краянинові Ярославові Ковалю — геніальному фотомитцеві, поетові, політичному і громадсько-культурному діячеві, відомому колекціонерові, етнографу-краєзнавцю, протиалкогольному діячеві. Його фотографії сприймаються як дорогоцінні реліквії давньоминулого, торкаються найглибших струн душі.
Народився Ярослав Коваль 16 грудня 1908 р. в селі Ціневі Долинського повіту (тепер Рожнятівського району) в заможній родині. Його батько був добрим ковалем, займався торгівлею, а також мав досить велику пасіку, молочарню. Дід Я.Коваля був каменярем-скульптором.
Мати Ярослава Катерина походила з родини Комарів — талановитих і знаних майстрів-кушнірів. Вона формувала його естетичні ідеали і зацікавлення казками, легендами, народними піснями та коломийками. Це привело його, як сам казав, до “збиральницької та дослідницької праці, святого хранительства скарбів культури”. Захоплюючись фольклором, Ярослав знав багато пісень, у тому числі й коломийок, і сам їх співав.
У період Першої світової війни після битви на околиці села старший брат Ярослава знайшов карабін, пізніше його обміняли на трофейний фотоапарат “ідеаль-222” фірми “Цейс”, який, може, спричинився до того, що Ярослав став фотографом.
В 1918 р. Австрія розпалася і постала Україна. Тоді одного ранку Ярослав Коваль зі своїм братом Володимиром вирушили на навчання до української приватної класичної гімназії ім. Маркіяна Шашкевича в Долині. Благословила їх мати зі святим образом. Покидаючи Ціневу, хлопці залишили на дзвіниці великий напис “Христос воскрес — воскресла Україна!”.
Долина зустріла їх синьо-жовтими прапорами та ілюмінацією.
1924 року поляки закрили Долинську гімназію. Це розлучило братів з Долиною і між собою: Володимир поїхав до академічної гімназії у Львові, а Ярослава повезли до Рогатинської, директором якої був Антін Крушельницький, відомий письменник, автор шкільних підручників. На зміну Крушельницькому прийшов Микола Чайковський, син письменника Андрія. З професором істориком Юліаном Каменецьким вони розгорнули антиалкогольну й антинікотинову агітацію в школах та по всій Галичині. Виходив протиалкогольний журнал “Ми молоді”. Коваль був автором протиалкогольної відзнаки, а також першого протиалкогольного гимну. В Рогатині він видрукував на друкарській машинці “збірку” інтимної поезії під назвою “В любовній млості”, був активним членом фотогуртка, яким опікувався директор Микола Чайковський.
В 1928 р. Ярослав закінчив гімназію, у 1930-му він студент філософського факультету Львівського університету, а також член лекторату фотографії. 1931 року у Львові засновано фотографічно-мистецький журнал “Світло й Тінь”. Ярослав Коваль як фундатор колишнього журналу ввійшов до редколегії щоквартальника.
1932 року у Львові в приміщенні НТШ, в музеї Т. Шевченка, професор Іван Раковський відкрив “Першу українську мандрівну протиалкогольну виставку”, експонати для якої виготовив Коваль і яку дуже добре сприйняла громадськість.
В 1934 р. Я.Коваль переїхав до Рожнятова і відкрив там свою фотомайстерню під вивіскою “Робітня фотографа Ярослава Коваля”.
У літні місяці Я.Коваль доїжджав до Підлютого, де здавна була резиденція греко-католицьких митрополитів. Туди з’їжджалися українська інтелігенція, духовні особи. З тих часів збереглося близько 20 світлин з митрополитом Андреєм Шептицьким.
Я.Коваль також був “пластуном”. Пізніше став почесним сеньйором “Пласту”.
1939-го “визволителі” заарештували щирих патріотів-українців, у тому числі й Ярослава Коваля та адвоката Романа Курбаса, вуйка відомого Леся Курбаса, і вивезли до тюрми в Долині. Згодом його випустили, і він працював фотографом і художником у Рожнятові, виготовляючи лозунги, вивіски для крамниць.
У 1941 р., щоб уникнути вивозу на примусові роботи до Німеччини, з допомогою завідувача аптекоуправління в Станіславі, його шкільного товариша, Я.Коваль влаштувався в Рожнятові практикантом в аптеці.
1944 року за радянської влади Коваля призначили завідувачем збереженої аптеки, а після того, як він провів інвентаризацію і все впорядкував, його заарештували (7 серпня 1944 р.).
Він згадував, що станіславський військовий трибунал НКВС “засудив мене до розстрілу як члена ОУН, зрадника Батьківщини. У Станіславі сиділо тоді до ста смертників. Я потрапив до набитої людьми камери, де не було як ворухнутися. В такій “одиночці” сиділо 16 осіб. Сидів зі мною в камері смертників петлюрівський офіцер Мамонтов, в іншій камері — мій товариш з Рогатинської гімназії Микола Матисякевич зі Синевидська Нижнього. Кожного дня виводили по декілька смертників і розстрілювали. І коли нас залишилося 11 осіб, розстріли припинили. 39 діб я промучився в камері смертників. Як мене з неї вивели, то оголосили, що командуючий фронтом смертний вирок опротестував, статті перекваліфіковано, а смертний вирок замінено на 25 років каторги. Донині думаю: невже командуючий фронтом мав час розглядати мою справу? Пізніші дати вже не доходили до моєї свідомості. Я став елементарним дистрофіком. Не забудеться тільки харківська пересильна тюрма на Холодній горі, Котлас… Воркута… Присвоєний каторжний номер 0-712.
Помер Сталін. Зняли каторжні номери, зняли з вікон ррати. На Воркуті відбув 11 років”.
Після повернення Я.Коваля ніде не прописували. Спочатку він замешкав у рідному селі, де тодішній голова колгоспу Василь Джурин оформив його на посаду фотографа.
Згодом з ініціативи і за підтримки В. Джурина в Ціневі був створений краєзнавчий музей, основними в якому були світлини та інші матеріали Я.Коваля.
У 1961 році Ярослав Коваль одружився з Іриною Горбенко, театрознавцем. 17 років його не прописували до дружини у Львові. Перша повоєнна персональна фотовиставка Я.Коваля, на якій було представлено 100 робіт, виконаних у різний час починаючи з 1925 р., відбулася 1962 року у Львові і дістала високу оцінку.
Потім у 1978-му відбулася фотовиставка “60 років з фотоапаратом” з прекрасними статтями в пресі, захоплюючими відгуками мистецтвознавця Володимира Овсійчука, редактора “Жовтня” Романа Федоріва, фотомитця Василя Пилип’юка з побажанням “Хай позаздрять Вам сьогоднішні “великі” майстри”, композитора Миколи Колесси, Ярослава й Ольги Ісаєвичів, художниці Лесі Крип’якевич, Стефи Гринюк із Вінніпега, поета Ростислава Братуня та інших.
1991 року вперше у Києві відбулася виставка “Підлюте, липень 35-го. Місяць з життя митрополита Андрея Шептицького”, яку організував журнал “Україна” і яка експонувалася в державному музеї літератури. З великим успіхом пройшла виставка до 120-річчя від дня народження митрополита Андрея Шептицького у США та Канаді в 1994 році.
Дуже скромно, а можливо, занадто скромно жив наш відомий фотомайстер зі своєю дружиною та її матір’ю в однокімнатній квартирі у Львові на тихій Грюнвальдській вулиці з каштанами, що заглядали у їхні вікна. Щастя, що всі вони були людьми високоінтелігентними, освіченими. Їх багатством були книги, цікаві оригінальні старовинні речі, картини, ікони. А ще різьблені скрині, наповнені надзвичайно цікавими архівними й унікальними матеріалами. А їх було так багато!
У 1993 р. вийшла невеличка збірка Я.Коваля “Вірші білі, “сірі”, проза та всяка всячина Ярослава Коваля із Ціневи”. Її перша сторінка ілюстрована екслібрисом “Народний музей в Ціневі” із зображенням лева.
1996 року Я.Коваль видав фотоальбом “Господар Перегінської Пущі” (рідкісні фотографії з життя слуги Божого Андрея Шептицького). Вступне слово Мирослава кардинала Любачівського, глави української Греко-Католицької Церкви, гласить: “Отцим благословляю видання книжки про митрополита Андрея Шептицького “Господар Перегінської Пущі”, що складається зі спогадів і світлин відомого галицького фотомайстра Ярослава Коваля і відтворює певні моменти з життя митрополита та осіб, що його оточували на вакаціях у Підлютому в 1935 році”.
Без імені Ярослава Коваля, одного з найвидатніших фотомитців XX ст., патріота і поета рідної землі, наша українська культура не була б такою самобутньою і повноцінною.
Джерело: Галичина
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|