Геральдист Андрій БАКУН вважає неприпустимим торгувати квитками на демонстрацію так званої “корони Данила Галицького”, яку тепер виставили в Золотій залі львівського палацу ПОТОЦЬКИХ, – про це автор виставки гербів української шляхти Андрій БАКУН заявив у коментарі ЗІКу.
“Якщо ми поважаємо короля Данила, то такого не можна робити. Нова корона – це фікція. Данило мав вінець як європейський король. А ця корона нагадує князівську. Мене це обурює, бо люди, які приїжджають подивитися на корону, вірять, що саме так вона виглядала, а насправді – це вигадане зображення. Якщо немає історичного фактажу, то це не означає, що мусимо все перетворювати на Музей воскових фігур!”, – сказав Андрій БАКУН.
ЗІК звернувся до відомого львівського історика Івана СВАРНИКА з проханням прокоментувати ситуацію. Іван СВАРНИК підтвердив: “Ніхто достовірно не може сказати, як виглядала корона Данила Романовича. Єдина ілюстрація, яку маємо, це чорно-біле графічне зображення в “Історії України-Руси”, видане, до речі, у Львові. Проте там чітко написано – “митра перемиських єпископів, перероблена з корони Данила”.
Очевидно, що нижня частина виготовленої тепер корони в самій основі нагадує корону короля Данила. Однак, це – цяцька, блискуча іграшка, хоч, можливо, зроблена із золота. Ми не можемо сказати, які камені були в оригінальній короні, а ті, які бачимо тут – чистої води фантазія, вигадка. Не відомо також, яким було горішнє завершення, тому що кожен із художників зображає Данила в абсолютно різних коронах. Те, що виставлене у вітрині в палаці ПОТОЦЬКИХ, мені нагадує більше корону германських імператорів і угорську коронаційну корону, зокрема хрестом нагорі.
З іншого боку, очевидно, корона Данила мусила мати європейський стиль, тому що її виготовили в Європі на замовлення Папи Римського, який коронував Данила з метою наблизити Галицько-Волинське королівство (хоч тоді ще князівство) до європейських країн. Вигода була взаємна, бо Данило сподівався отримати від Європи підтримку у боротьбі проти татаро-монголів. Саме з цією метою він прийняв корону.
Коронування відбулося в Дорогичині. Для галичан це є визначальною річчю, адже коронація Данила означала вступ Галицько-Волинської Русі до кола європейських монархій, а Галичина ставала таким же королівством, як і Угорщина, Богемія, Візантійська імперія, що вважалося вищим навіть за німецькі князівства, які не мали короля, а тільки курфюрстів. Коронація означала піднесення статусу нашої країни на рівень найбільших європейських монархій.
Варто весь час наголошувати, що нова корона є гіпотетичною реконструкцією, а не відтворенням оригіналу. Жодного автентичного зображення Данила у короні нема ні на печатках, ні на монетах. Скажімо, в нас є печатки Володислава ОПОЛЬСЬКОГО, з них можна зробити реконструкцію, бо там видно, яка форма і завершення корони, але Данила в короні немає. Тому показуючи нову корону школярам чи іншим екскурсантам, її слід відповідно коментувати. А ще обов’язково грамотно підписувати: короля Данила, або Данила Романовича, бо Галицьким він ніколи себе не називав”.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|