Великий і сонячний, прикращений стрічками, сухоцвіттям сніп жита чи пшениці - Дідух у період різдвяних свят ще кількадесят років тому був не тільки окрасою кожної української оселі, але й заміняв нашим дідусям і бабусям новорічну ялинку. Його присутність приносила в родину святковий настрій, затишок і врочистість. Адже це був символ доброго урожаю, миру й злагоди в родині, достатку в домі.
“Виготовляють дідуха з першого або останнього снопа, - розповідає працівник науково-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Мирон Левицький. - Це своєрідне пожертвування найкращого збіжжя. А ось на Гуцульщині ніколи не було багато зернових, тому замість жита чи пшениці могли використати овес або й бобовиння”.
Зі сходом першої зірки, перед самою святою вечерею одягнений у святковий одяг господар, йшов до стодоли або комори, поважно брав заздалегідь приготованого дідуха й урочисто заносив до хати. Переступивши поріг, він бажав вітав усім присутніх у господі зі Святим вечором, бажав всілякого добра й гаразду, та щоб наступного року нікого не бракувало, тобто, щоб ніхто не помер. Дідуха ставили на почесне місце в кутку біля святкового стола під ікони й приповідали: “Дідо йде до хати, а всяке зло з хати”. І від того часу святковий сніп перебував у хаті протягом тижня, а подекуди аж до 19 січня, тобто до Водохрещ.
“Традиція ставити дідуха має давнє коріння, - продовжує пан Мирон . - Ще в дохристиянських віруваннях він був утіленням бога Коляди, а також представляв дух предків, які мали прийти до своїх живих родичів. А давнє християнське трактування дідуха - символ святого Йосифа, опікуна Святої родини”.
А на Покутті, Гуцульщині та Бойківщині дідух символізує родоначальника сім’ї - діда, а разом з ним усіх предків, які колись жили. Адже саме на Святий вечір згадували про всіх родичів аж до сьомого коліна. Тому протягом всього різдвяного тижня господарі щовечора “запрошували” до себе всіх, хто вже відійшов, й залишали на ніч для них на столах поминальні страви - кутю та узвар, або й узагалі до ранку не прибирали зі столу. Вважалося, що душі померлих постійно контактують з родиною, допомагають у господарстві, оберігають домівку, стежать, щоб у родині був лад та спокій. За повір’ям, пращури провідують тільки ті сім’ї, в яких шанують їхню пам’ять, тобто ставлять Дідуха”.
Виносили ритуальний сніп аж напередодні старого нового року (13 січня - авт.). У цей час душі померлих начебто полишають оселю. А на Діпропетровщині дідуха після того як він “відслужить” спалювали на дорозі. На Покутті нищили тільки частину снопа, а з колосків іншої частини, додаючи гілочки ялиці та васильку, робили кропило для свяченої води. А ще трохи залишали на перевесла, котрими перев’язували фруктові дерева, щоб наступного року добре плодоносили. Проте нині, за соловами пана Левицького, дідух часто заміняє невеликий “букет” із колосків, василька, безсмертників.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|