Якщо не врятував, то значно зменшив ординські руйнування у Європі руський князь Данило Галицький. Європа визнала його як володаря, а Галицько-Волинське князівство як державу. Свідченням того стало вручення папської корони у польському містечку Дорогочині 755 років тому. Дискусійних питань багато, і глибше вивчати історію треба і науковцям, і політикам різних країн. Це засвідчила міжнародна конференція у Польщі.
У Дорогочині Підляшського воєводства, звідки родом польський актор Даніель Ольбрихський, відомий за фільмами “Потоп”, “Вогнем і мечем”, Даніелів багато. Кажуть, хлопчиків тут називають цим іменем на честь Данила Галицького. Адже саме в цьому польському містечку в 1253 році володар Галицько-Волинського князівства, перший і єдиний з руських державників, отримав папську корону.
Та широкому загалу ці факти маловідомі. Директор Студії Східної Європи Варшавського університету Ян Маліцький зазначає: “13 століття – це час, коли західна Русь була набагато більше зв’язана з Заходом і Польщею, зокрема, ніж зі Сходом. В суспільному, політичному сенсі ці факти незнані”.
Став щитом від монголо-татар. Отримання Данилом Галицьким корони з рук легата Папи Римського Інокентія ІV у Дорогочині ніхто з істориків під сумнів не ставить. Хоча уточнюють: Данила Романовича, так правильніше. Дискусійними залишаються точна дата і передумови коронації. Кажуть, що це “наслідок тривалого дипломатичного торгу”, з яким пов’язували надію на допомогу у боротьбі проти татар. Галицько-Волинське князівство стояло на шляху ординців у Європу.
“Галицько-Волинське князівство в часи Данила служило надійним щитом для Європи, і не лише в часи Данила, але і його наступників. На той час він зробив все, що міг, щоб не допустити чергових нападів монголів”, – каже доктор історії Ягелонського університету з Кракова Віталій Нагірний.
І ця подія мала значення для утвердження Галицько-Волинського князівства в Європі, додає проректор з міжнародних зв’язків Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда. Він наголошує, що Данило Галицький “показав могутність Руської держави, західноєвропейський світ побачив повноцінних партнерів”.
“Через історію показати, що ми рівні в Європі”. На честь 750-річчя коронації Данила Галицького у Дорогочині було встановлено пам’ятний знак.
Саме Прикарпатський університет та Івано-Франківська обласна рада виступили ініціаторами міжнародної конференції з нагоди 755-ї річниці коронації Данила Галицького, до того ж на території Польщі. Та значення її не лише наукове. Якщо вчені розглядають історичні аспекти цієї події, то політикам варто робити свої узагальнення, наголошує голова обласної ради Ігор Олійник.
“Ми хочемо знати свою історію, написану істориками, але не з точки зору імперії, під чиюсь політичну волю. Через нашу історію, зокрема Галичини, показати, що ми рівні серед європейських народів”, – зауважив Ігор Олійник.
Данило Галицький – це об’єднуюча політична постать для України, Польщі і в цілому Європи. Розуміння цього сприятиме розширенню міждержавних відносин, культурній інтеграції, зазначає Надзвичайний і Повноважний посол України в Польщі Олександр Моцик.
“З точки зору сьогоднішнього дня той акт 755 років тому був кроком справді до європейської інтеграції, якщо говорити сьогоднішньою мовою. Це було не спонтанне дійство, а глибоко запланована ним самим акція, щоби земля, якою він керував, булла європейською і на європейських традиціях”, – зазначив посол.
Знати історію, вшановувати її творців. Створена міжнародна група, з символічною назвою “Дорогочинська”, яка працюватиме не лише над науковими проблемами, а й над увічненням місць, пов’язаних із українською історією.
Спільні зусилля, зокрема, можна спрямувати на пошуки корони Данила Галицького, зауважив доцент Прикарпатського університету Мирослав Волощук. “Невідома доля корони, оскільки вона втрачена. Її реконструкції, спроби відновлення більш гіпотетичні, ніж достовірні. А це вимагає прискіпливої уваги не тільки істориків, а й, можливо, політиків найвищих щаблів і рангів долучитися до цієї справи”, – зауважив науковець.
Автор: Галина ДОБОШ
Джерело: Радіо Свобода, Дорогочин-Івано-Франківськ-Київ-Прага
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|