Викликана фінансовою кризою паніка населення мала фатальні наслідки для карткового ринку. Зіткнувшись з ресурсними проблемами, банки не тільки зупинили видачу нових кредитних карт, які на початку року були двигуном емісії, але й почали зниження лімітів за діючими кредитками. Одночасно вони взялися за підвищення тарифів за всіма типами карток і впровадження новацій, спрямованих на повернення коштів населення на карткові рахунки.
Коли пластик є актуальним. Осінній відтік депозитів з банківської системи відгукнувся і картковому ринку. “Масове спустошення карткових рахунків почалося ще восени і триває до сих пір. З рахунків вигрібають чи не всі кошти”, – зазначила керівник управління платіжних карт великого банку. За оцінками експертів, до середини грудня залишки на зарплатних картах із звичайних 20-30% скоротилися до 5-10% надходжень на карту. При цьому українці стали активніше, ніж коли б то не було, користуватися кредитними можливостями пластику: вибірка лімітів за класичним кредіткам зросла з 30 до 60% лімітів, за овердрафтом за зарплатними картками – з 50 до 100% ліміту.
Головне якість, а не кількість. Збільшення обсягів карткових операцій не було супутником зростання кількості нових карт. За оцінками фахівців, загальний обсяг карткової емісії за вересень-листопад підвищився лише на 15-20%, у той час як за аналогічний період 2007 року – майже на 40%. “Починаючи з вересня обсяги емісії забезпечували зарплатні проекти, які перекладали на обслуговування з однієї фінустанови в іншу”, – пояснила ситуацію начальник управління розробки та розвитку карткових продуктів VAB Банку Олена СОБОЛЄВА-ТЕРЕЩЕНКО. З великим небажанням фінустанови останнім часом випускали кредитні картки. За різними оцінками, середньомісячні обсяги приросту емісії впали відразу в п’ять-шість разів. “Багато з банків просто відмовилися від емісії кредіток. Ті ж, хто залишився на ринку, а таких не більше п’яти-семи, серйозно посилили умови їх видачі”, – зазначила керівник проекту відділу карткового бізнесу OTP Bank Катерина АРШІННІКОВА. Як правило, шанс отримати нову кредитку мали лише старі клієнти фінустанов, яким нерідко потрібно надати забезпечення – наприклад, депозит в банку або нерухомість.
Як криза вплинула на картодержателей . Не продаючи нові кредитні картки, фінустанови у листопаді-грудні активно погіршували умови для діючих власників. “Середнє зниження кредитних лімітів склало 30-60%, хоча деякі банки доходили до крайності – обнуляли ліміти клієнтам, які не встигли ними скористатися”, – розповів заступник директора департаменту підтримки розвитку роздрібного бізнесу БГ Банку Дмитро АСТАФУРОВ. Розміри овердрафтів за зарплатними картками до середини грудня зменшили з чотирьох-п’яти зарплат до однієї-двох. Разом зі зниженням обсягів виросли і кредитні розцінки – відразу на 5-8% річних (до 35-43%).
Одночасно фінустанови переглянули і свої тарифи за всіма картковими продуктами. “Якщо раніше картки класу VISA Electron і Maestro оформлялись безкоштовно, то зараз за їх випуск і обслуговування почали вводити невелику плату. За VISA Classic і MasterCard деякі банки вже беруть по 100-150 грн., А не 30-50 грн., Як раніше . На 50-80% у порівнянні з початком року подорожчали і картки преміум-класу”, – повідомив пан АСТАФУРОВ. Накрутили фінансисти і так звані конвертаційні комісії: при розрахунку гривневими картами за кордоном (і навпаки – валютними у нас) сьогодні стягується не 1-2% суми платежу, як раніше, а 3-5%. При цьому щоб знизити відтік грошей з карткових рахунків, банкіри стали проводити спеціальні акції та активно підвищувати ставки: з 1-3% річних вони зросли до 3-5%.
“Ми, наприклад, намагаємося затримати гроші клієнта, пропонуючи збільшення відсотків, якщо залишок на рахунку перевищить 50 тис грн”, – розповіли в одному з великих банків.
Що буде далі? Перші результати акцій фінансисти очікують вже до кінця грудня. За попередніми оцінками, підвищення ставок дозволить наростити залишки на карткових рахунках до 10-15% надходжень. Більш скромні прогнози банкіри роблять стосовно інших показників. Очікується, що за результатами 2008 року загальний приріст карткової емісії не перевищить 32-33%. Для порівняння: у 2007 році він склав 38%. В першу чергу це пояснюється згортанням випуску кредиток.
“Про значне збільшення обсягу випуску кредитних карток не буде мови і в 2009 році. Ми, наприклад, плануємо на майбутній рік приріст емісії дебетних карт у 150 тис штук, кредитних ж – лише у межах 5-6 тис. Думаю, що інші великі фінустанови покажуть аналогічні результати”, – розповіла заступник голови правління ПУМБ Олександра ВОРОПАЄВА.
Експерти вважають, що головною проблемою для карткового ринку у 2009 році стане погашення карткових кредитів. За станом на середину грудня, за оцінками фахівців, частка проблемки в цьому сегменті була вкрай незначною.
“У разі посилення кризи банки не тільки припинять карткове кредитування, але й зіткнуться з погіршенням фінансового стану клієнтів. Думаю, у багатьох виникнуть проблеми зі зростанням прострочення і погіршенням якості кредитного портфеля за картками”, – наголосила Катерина АРШІННІКОВА. При перших проявах кредитних неплатежів фінансисти обіцяють накрутити штрафні санкції та пені для клієнтів.
Автор: Антон ОДАРЮК
Джерело: Деловая Столица
Переклад: Михайло ТЕРЕЩЕНКО, www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|