Цілком імовірно, що через пару місяців навіть $50-80 за київський метр будь-якого торгового центру пропонувати буде нікому. Серед основних факторів, які ставлять ринок рітейлу під загрозу в його теперішньому вигляді, а також зводять практично до нуля можливість його розвитку, можна назвати купівельну активність, котра стрімко падає, а також необґрунтовано високі запити власників торговельної нерухомості.
Влітку нинішнього року опитування показували, що 80% гравців роздрібного ринку вважають існуючі орендні ставки невиправдано завищеними, а сьогодні більшість торговців промисловими товарами вже називають їх “кілерами” ринку роздрібної торгівлі як такого.
Не варто забувати, що саме роздрібні мережі (завдяки стрімкому зростанню в протягом останніх шести років) створили високий попит на якісні торгові площі, який в 2007 році перевищив пропозицію в п’ять разів. Це і запевнило власників торговельної нерухомості у тому, що гравці роздрібного ринку будуть готові орендувати площі за кілька разів завищеними орендними ставками. Але ранньої осені оператори роздрібних мереж стали заручниками ситуації. У травні-липні вони відчули зниження купівельної активності, яке виразилось у падінні продаж до 10%. Зростання ж орендних ставок за аналогічний період склав 6%.
Полеміка “дорого – дешево” між операторами торгових площ та їх орендарями продовжувала б носити риторичний характер, якщо б не криза, які змушують всіх учасників ринку приймати рішення в прискореному режимі.
Орендодавці та девелопери, виправдують високі орендні ставки, у своїх розрахунках спираються на статистику, яка говорить, що на 1 тис жителів України припадає 48 кв м торговельних площ (середньоєвропейський показник - 200 кв. м), роблячи висновок, що їх завдання мінімум – довести український показник торгових метрів на тисячу населення до 96 кв м до 2010-го.
Орендарі, а в даному випадку це торгові мережі, роблять для себе висновок, що при стрімкому падінні купівельної спроможності, якщо не знижувати орендних ставках то ці метри на душу населення легко можуть перетворитися в порожні, ніким не орендовані площі. Адже при поточних орендних ставках мережеві оператори просто перестануть існувати. Проблема в тому, що падіння продажів значно випереджає процес переосмислення своїх апетитів орендодавцями. Цілком імовірно, що через пару місяців навіть $50-80 за київський метр торгового центру пропонувати буде нікому.
Торговельні оператори в Європі платять оренду, що дорівнює 7-12% від свого обороту. У Києві середні докризові виторги становили близько $6,5-7 тис за 1 кв м на рік. За мінімальної орендної ставки $150 у місяць це становило 25% від обороту, тобто в два рази вище, ніж в Європі. Пояснення просте: торговельні оператори очікували подальшого зростання ринку, тому брали кредити для оплати оренди і відкриття нових точок продажу. А результатом кризи стало зменшення обороту на 40-60% у гривневому еквіваленті. Додавши сюди зміну обмінного курсу, отримаємо зменшення виторгу до $2,7 тис за 1 кв м на рік. При такому виторзі місячна оренда не може перевищувати $ 25-30.
У ситуації кризи цивілізована торгівля, мережеві оператори та міжнародні торгові марки, орендують площі у торгових центрах, постраждають першими, оскільки для українського споживача ці марки позиціонуються як верхня межа, розрахована на середній клас. А цей сегмент ринку в кризовий період скоротиться першим. Решту покупців перетече у більш низькі цінові сегменти і переорієнтуються на ринки з дешевим азійським товаром. Одяг та взуття у ціновій категорії EUR50-100 за одиницю і вище не є предметами першої необхідності і, імовірніше за все, найближчим часом стануть незпотребованими.
Висновок з ситуації, що склалася, гранично простий. Ринок операторів торгових площ та операторів сегменту промислових товарів завжди представляв взаємовигідний бізнес-симбіоз, який при погіршенні кон’юнктури зайшов у глухий кут. Вихід із цього глухого кута в швидкому реагуванні орендодавців на поточну ситуацію та зниження орендних ставок. Нерозуміння операторами торгових площ нинішньої ситуації може призвести не тільки до загибелі торгових мереж, але й до занепаду всієї сфери ринку, пов’язаної з торгівлею та торгівлею нерухомістю.
Навіть за оптимістичним сценарієм, якщо власники приміщень підуть на поступки торговим операторам вже зараз і ті зможуть вижити, повернення до орендних ставок, яке обговорювалося в Києві в кінці 2007 – на початку 2008 році вже не буде ніколи. І нові проекти (втім, як і існуючі) змушені будуть рахуватися з новою реальністю і будувати свої фінансові моделі на нових цифрах і принципах, давно усталених в Європі, і при яких орендарі та орендодавці є в значній мірі партнерами.
Джерело: “Заvтра”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|