Економічна криза в Україні змінить не тільки товщину гаманців громадян. Країна стоїть на порозі структурних змін в економіці. На сьогодні найбільш імовірною реальністю розвитку України є закриття внутрішнього ринку від іноземних товарів, стимулювання внутрішнього споживання вітчизняної продукції, поява державних замовлень та мега-проектів під внутрішнє виробництво, а також зменшення рівня входження країни в глобальну економіку.
Ці принципи розвитку в умовах кризи є найбільш популярними в середовищі вітчизняної еліти, незалежно від її політичної фарби. Більш того, з точки зору протидії негативним тенденціям, такий підхід є дійсно найбільш простим і ефективним. Особливо в умовах абсолютної непрогнозованості ситуації на світових ринках на довгострокову перспективу.
Інша справа, що його використання, швидше за все, буде чергуватися з переходом до авторитарної моделі управління економікою. З усіма наслідками, що випливають для середнього і “некришованого” бізнесу наслідками. Побудова такої моделі економіки, відповідно, змінить і політичні розклади.
Найбільш імовірним при такому варіанті розвитку подій виглядає встановлення консенсусного авторитаризму з декількома равнозначними групами впливу, які об’єдналися для досягнення єдиної мети. Тобто в будь-якому випадку криза відкине Україну від демократії ще далі, ніж за часів Леоніда Кучми.
Однак, як би там не було, такий сценарій є найбільш імовірним. Тому вже сьогодні варто подумати, чим він може “відгукнутися” для економіки України в середньостроковій і довгостроковій перспективі. Якщо взяти за основу песимістичні прогнози щодо закриття внутрішнього ринку та продовження світового кризи, в першу чергу, у сфері металу, то протягом найближчих 5 років в Україні ймовірно поява аналогів корейських “чеболів”. Тобто, ФПГ, які будуть відрізнятися з впливу від нинішніх аналогів приблизно як мопс від дога.
Появи таких супер-структур буде сприяти кілька факторів.
По-перше, переорієнтація найбільш потужних вітчизняних ФПГ з експорту на внутрішній ринок. Це буде викликано станом зовнішніх ринків та неконкурентоспроможність українських товарів на них в нових умовах.
По-друге, при затягуванні кризових явищ очікується масове банкрутство дрібного та середнього бізнесу. Але свято місце порожнє не буває. Ці частки займуть більш великі гравці, яким простіше виживати в кризових умовах. Крім того, слід врахувати прогнозне збільшення ринку поглинань у сегменті середнього бізнесу представниками великого капіталу.
По-третє, державна підтримка споживання на внутрішньому ринку, стимулювання внутрішнього виробництва і т.п. Це допоможе провідним ФПГ, які, як правило, пов’язані з владою, і будуть мати прямий стосунок до державного корита, посилити вплив на внутрішньому ринку за рахунок свого лобі.
По-четверте, обмеження імпорту зменшить конкуренцію. Це означає, що вітчизняні промислові групи отримають частки ринку там, де раніше вони не мали жодних шансів. Зниження якості, що йде пліч-о-пліч зі зменшенням рівня конкуренції, зменшить витрати на виробництво. Знизяться також витрати на робочу силу, так як в Україні очікується зростання безробіття. Тобто, ФПГ тричі отримають можливість збільшити прибуток за рахунок такої політики. Це призведе до зростання могутності українських “чеболів”.
По-п’яте, компанії в нових умовах змушені будуть проводити диверсифікацію бізнесу. Це означає, що у середньостроковій перспективі ніш, незайнятих фірмами основних українських олігархів, просто не залишиться. Вони витіснять менш маститих конкурентів із-за доступу до адміністративного ресурсу та більшими за обсягом фінансовими коштами для інвестицій.
Здавалося б, зміцнення вітчизняних ФПГ допоможе Україні після виходу з кризи. Наш ринок стане більш захищеним від імпорту, а отже, економіка стане більш стабільною. Однак такий прогноз навряд чи має під собою підстави. Адже вітчизняні “чеболи” будуть розвиватися експансивно. По-старому ніхто не буде вкладати значних коштів у нові технології, виробництво і якість. Тому, через деякий час після закінчення кризових явищ на світовому ринку, коли Україна могла б відмовитися від авторитарної стратегії в економіці, саме потужні “чеболи” будуть виступати проти відкриття кордонів, а також повернення до більш ліберальної моделі. З урахуванням глибокого взаємопроникнення політики і бізнесу в Україні їх ініціативи можуть бути почуті на державному рівні. Це, в свою чергу означає, що пірнувши в адміністративно-авторитарну модель антикризової економіки і стимулюючи внутрішнього виробника, Україна може ніколи не повернутися до нинішньої більш-менш демократичної моделі.
Автор: Сергій ДЕМІДОВ
Переклад: Михайло ТЕРЕЩЕНКО, www.KOLOMYYA.org
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|