Очевидно, що 2009 рік мине в дискусіях про лівий порядок денний – адже криза різко загострила забуті останніми роками питання соціального захисту росіян. Зростання безробіття й бідності посилить позиції лівих. Але якщо вони підуть шляхом популізму, вони лише збільшать бідність і нерівність. Ми вважаємо, що для того, аби дійсно вирішити проблеми бідних, ліві політики повинні добиватися втілення ліберального порядку денного.
У Росії, як і в багатьох інших країнах, ліві партії традиційно пропонують економічну політику більшого державного втручання під гаслом захисту знедолених. Для того, щоб на ділі допомогти бідним і безробітним, ліві партії повинні підтримати реструктуризацію і конкуренцію. Якщо вони не зроблять цього, з’явиться шанс і у правих партій. Щоправда, головний виклик для правих – донести до мас, що економічні реформи в інтересах набагато ширшого кола виборців, аніж вузького прошарку заповзятливих і освічених.
Ідея лівого лібералізму тепер дедалі більше обговорюється там, де традиції “лівизни” особливо міцні, – в Європі. Зарегульованість економіки створює і поглиблює безробіття і бідність, а конкуренція й реформи відкривають можливості для усіх, пишуть в своїй новій книзі Il liberismo і di sinistra (“Лібералізм для лівих”) італійські економісти Альберто Алесіна і Франческо Джаваці. У ній вони сперечаються з поширеним у Європі стереотипом про особливу європейську модель суспільства: нехай в Америці вищі конкуренція, мобільність і продуктивність, зате у нас нижчі нерівність і бідність.
У Європі дійсно мало надбагатих, а диференціація між вищим і середнім класами значно менша, ніж у США. Зате існує величезне провалля між членами профспілки і безробітними. Крім того, в Європі набагато нижча мобільність трудових ресурсів, а безробіття не просто високе – довгострокове. Все це укорінює і ширить бідність. Політики, які представляють інтереси безробітних і бідних, повинні насамперед докладати зусилля до збільшення гнучкості ринку праці, вважають Алесіна і Джаваці. У багатьох європейських країнах (і в деяких галузях в США) профспілки володіють фактичною монополією на визначення правил гри і на розподіл суспільних засобів. Це призводить не лише до уповільнення економічного зростання, але й до збільшення нерівності між членами і не членами профспілки. З кожним роком воно дедалі глибше – адже в багатьох європейських країнах молодь не отримує доступу до привілеїв членів профспілок. До того ж, профспілки фактично розпоряджаються бюджетними коштами, які можна було б скерувати на підтримку бідних.
Наприклад, під гаслом порятунку робочих місць уряду відкладають банкрутство Alitalia або General Motors (GM). Банкрутство – в прихованій або явній формі – все одно відбудеться, тільки обійдеться набагато дорожче. Але для профспілок це не страшно, адже за все платить платник податків. І чим дорожче йому обходиться банкрутство, тим кращі умови отримають профспілки. При цьому слід пам’ятати, що робітники GM – це зовсім не бідні люди. Якщо врахувати зарплату, соціальні блага і пенсії, у них виходить близько $70 на годину (!) – в рази більше, ніж у одержувачів допомоги з бідності і безробіття, на підвищення яких можна було б пустити заощаджені гроші.
Безумовно, аргументи Алесіни і Джаваці застосовні і до Росії – ба навіть більшою мірою. У нас поки що немає сильних профспілок, і вигоди, які в Європі отримують робітники, в Росії отримують чиновники і власники захищених від конкуренції компаній. Тому ліберальна економічна політика ще важливіша для лівих, ніж для правих. Порадити з неминучим у найближчий рік чи два зростанням безробіття й бідності можна тільки за допомогою реструктуризації економіки й створення нових робочих місць. Попри кризу, ці робочі місця постануть, якщо їх не задушать регулювання і корупція. Адже майбутня девальвація рубля створить нові можливості, які в недавні роки були закриті через дорожнечу робочої сили, нерухомості й послуг. Слід лише розв’язати руки для підприємництва.
По-перше, слід повною мірою реалізувати пакет законів про подальше дерегулювання бізнесу і про обмеження перевірок. По-друге, знизити – а не підвищити – податок на працю. Звичайно, це призведе до серйозного удару по бюджету. Але альтернатива – збирати ці податки й кидати їх на підтримку підприємств, що зупиняються, – ще гірша. Адже російська держава, м’яко кажучи, не найефективнішим розподільником засобів. По-третє, слід розгорнути програму кредитування малого бізнесу. Це не фантастика – в Росії є успішний досвід таких програм на гроші міжнародних фінансових інститутів. Але найголовніше – не на словах, а на ділі почати боротися за конкуренцію. Адже за її відсутність насамперед платять саме найменш забезпечені: їхня корзина споживання складається з продуктів харчування і послуг ЖКГ, ціни на які монопольно завищені.
Як і в Європі, в Росії основна загроза для конкуренції – це держкомпанії та сама держава. Без боротьби з корупцією, незалежних судів, прозорості й підзвітності влади справжній конкурентний ринок в Росії створити не вдасться. Але є й більш простій спосіб, хай і застосовний лише для деяких ринків, – зниження імпортних тарифів. Наприклад, після того, як були зменшені мита на цемент, він подешевшав ще до кризи. Таким же способом слід боротися і з високими цінами на продукти харчування. Різке зниження – а не підвищення – імпортних мит дозволить врятувати мільйони росіян від падіння за межу бідності. При цьому зниження мит не обанкротить виробників товарів, які конкурують із імпортом: їх захистить неминуче в 2009 р. істотне ослаблення курсу рубля.
Є, звичайно, і проблеми, які не можна вирішити ліберальними методами. У мономістах не можна швидко створити умови для розвитку інших галузей. Навіть якщо звільнені робітники займуться бізнесом, після скорочення випуску на містоутворюючому підприємстві продавати послуги і продукцію їм буде нікому. Тому тут необхідне серйозне втручання держави для підтримки переїзду і перенавчання. Заборона на скорочення – це страусова позиція. Можна змусити підприємства відмовитися від звільнень, можна скоротити робочий тиждень, але це лише відкладає вирішення проблеми – підприємства можуть втратити всі ресурси і закритися зовсім. Тому слід діяти з двох сторін. У великих містах з розвиненим ринком праці слід діяти ліберальними методами – створюючи робочі місця, а в мономістах – фінансувати перенавчання і переїзд у великі міста. Економічна криза стане головною політичною подією майбутнього року і неминуче змінить розклад політичних сил. Наша порада як економістів політикам така. Лівим – прийняти і підтримати ліберальну економічну політику. Правим – знайти інтелектуальних лідерів, які могли б пояснити лібералізм виборцеві.
Автори: Сєрґєй ҐУРІЄВ [Сергей ГУРИЕВ], ректор Російської економічної школи, Олег ЦИВІНСЬКИЙ [Олег ЦЫВИНСКИЙ], професор Єйльського університету та Російської економічної школи
Назва оригіналу: Левый либерализм
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|