культура <-- Коломия WEB Portal
 

Відкриття пам’ятної таблиці на площі Старий Ринок

Шануймо минуле заради майбутнього...

До 770-річчя першої літописної згадки про Коломию

Під таким гаслом в місті Коломиї Івано-Франківської області 26 серпня 2010 р. відбулася надзвичайна подія: відкрито першу пропам’ятну таблицю присвячену історії площі Старий Ринок в Коломиї.

Основною ідеєю встановлення таблиці є заснування сучасної традиції міської культури з шанобливого ставлення до історії рідного міста та поінформованості мешканців та гостей міста щодо історичного минулого тієї чи іншої частини Коломиї. Автором ідеї та меценатом встановлення цієї пам’ятної таблиці є адвокат Михайло Петрів.

Верхню частину таблиці прикрашено історичними гербами Галичини у вигляді Грифона, як древнього герба Галичини та Лева, який у ХV-ХVІІІ ст. використовувався, як герб Руського воєводства і Львівської землі а від 1848 р. трактований як український національний символ в Галичині.

Лівий нижній кут таблиці оздоблено сучасним гербом Коломиї: в колі розкрилений беркут з короною у вигляді Тризуба, як символ нескореності коломийських українців і підтвердження того факту, що Коломия була, є і буде українським містом.

В правому нижньому куті таблиці розміщено символ-логотип "Клубу Коломийців", який являє собою коло, долішня половина якого обрамлена стрілкою, що символізує рух уперед, а горішня половина має корону як символ княжого міста та напис латинською мовою "ABSENS CARENS" ("ВІДСУТНІЙ – ВТРАЧАЄ"). Під короною є цифра 1241, себто рік першої писемної згадки про Коломию. Посередині є напис "Клуб Коломийців", а під ним рік заснування клубу – 2007.

Яка ж історія назви цієї площі відображена на таблиці?

Площа Старий Ринок. Колишні назви – Малий Ринок (19 ст. - 1953 р.), площа Автобусна (1953-1990). Від 1990 р. площа Старий Ринок.

У 16 ст. цей терен входив у Торгову площу перед замком, на якій могло поміститися до 300 возів. У 18 ст. тут стояв знаний у місті дім Киселихи, з яким пов'язаний напад опришків під проводом Івана Паньчишина.

Після великої пожежі (1865р.), коли дерев’яне середмістя згоріло, виникла площа Малий Ринок на відміну від Великого ринку перед Ратушею. На ній виросли кам’яниці, які збереглися дотепер. У різні часи тут варили мед, вели жваву торгівлю, стояла загальноміська водяна помпа, бала Мала Автостанція.

Фундатор - адвокат М.Петрів. 2010р.


Ось це тільки та найкоротша історична довідка, яку можливо було розмістити на таблиці та яка повертає нас у минуле і водночас змушує задуматися про сучасний вигляд, як цієї площі так і міста в цілому. Автором проекту таблиці є відомий коломийський художник Мирослав Ясінський (http://www.yasinsky.com.ua), виготовлення таблиці відбулося в майстерні Сергія Проскурняка (www.terrakota.com.ua).

Авторами історичної довідки є колектив з шанованих коломийських краєзнавців Степана Андріїшина, Мирослави Кочержук, Володимира Михальчука та Василя Нагірного, які спільно працювали під керівництвом та за участі Миколи Савчука. Таблиця виготовлена в глазурованій кераміці у традиціях коломийської гончарної школи кін. XIX - поч. XX ст. з дотриманням притаманних цій школі стилю та кольорів. Текст тиснений авторським шрифтом підібраним в майстерні Сергія Проскурняка, який характерний українському стилю та духу подання такої інформації.

З нагоди відкриття таблиці у серії "Українська пропам’ятна листівка" під №2 (Видавець Микола Савчук. Коштом Михайла Петріва) вийшла пам’ятна листівка за авторства коломийського графіка Ігора Бежука.

Таблиця вмонтована в фасад будинку №7 на площі Старий Ринок та є гармонійним доповненням до відреставрованого фасаду будинку з дотриманням архітектурних традицій кін. XIX поч. XX ст. Дана таблиця є першою з цілого ряду пропам’ятних таблиць, які будуть встановлені в місті Коломия під патронатом "Клубу Коломийців" й сподіваємося на те, що така традиція набуде всеукраїнського масштабу.

Під час відкриття таблиці було велелюдне зібрання коломийської громади: керівництво міста та району, місцеві краєзнавці, директори коломийських музеїв, представники польської, німецької, єврейської та української громад міста та просто містяни.

Церемонія відкриття супроводжувалася музичними мелодіями про наше місто, а розпочалася з декламування вірша Степана Пушика про Коломию у виконанні Анни Петрів. Надалі слово мав Михайло Петрів, який спільно з Коломийським міським головою Юрієм Овчаренко, заступником голови Коломийської РДА Лідією Потятиник та головою "Клубу Коломийців" Миколою Савчуком урочисто відкрили таблицю. Освячення таблиці провів о.Іван (УГКЦ). Міський голова Юрій Овчаренко у своєму виступі зазначив про підтримку з боку міської влади ініціативи з відкриття подібних таблиць у місті. Слово від польської громади мав Володимир Гулай, а від міськрайонного товариства "Просвіта" Василь Глаголюк. Михайло Петрів передав присутнім вітання з нагоди відкриття таблиці від імені єврейської та німецької громад міста. Директор Музею історії міста Коломиї Михайло Арсак радо вітав започаткування нової традиції та зазначив що відкриття таблиці стане добрим початком для підготовки до святкування 770 - річчя міста Коломиї. Голова "Клубу Коломийців" Микола Савчук поінформував громаду про те, що "Клуб Коломийців" планує ще відкрити подібні таблиці в центральній частині міста.

Після закінчення урочистостей відбулося загальне фотографування учасників дійства, які зображені на загальній світлині: діти: Остап Савчук та Андрій Ясінський; перший ряд: Любомир Кушнірчук, Михайло Петрів, Ольга Петрів, Володимир П’ятковський - голова Коломийського міськрайонного суду; Валерій Ковтун-директор Коломийського педагогічного коледжу; Мирослава Кочержук, співробітник та Михайло Арсак, директор Музею історії міста Коломиї; другий ряд: Максим Дем’янюк, власник мережі магазинів "Соломон"; Костянтин Курилишин, завідувач відділу україніки Львівської ННБ ім. В.Стефаника; Мирослав Ясінський – художник; Ірина Савчук; Оксана Ясінська, співробітник Національного музею Гуцульщини та Покуття ім.Й.Кобринського; Анна Петрів, Михайло Голіней, лікар-невропатолог; Володимир Гулай, представник польського товариства; Сергій Коцюр, власник мережі магазинів "Оксі"; Роман Біль, артист Національного академічного українського драматичного театру ім.М.Заньковецької, м.Львів; Марія Ткачук, громадський діяч; Олександр Дудієв та Арсен Шеремета, МБК "Народний дім"; Олег Лесик.

Така культурологічна ініціатива мала своє цікаве продовження, оскільки фрагмент кераміки з пам’ятної таблиці в дерев’яному оздобленні виконаному в майстерні Мирослава Петрука та Романа Кочержука 2 лютого 2011 р. Михайло Петрів подарував до фондів Національному музею Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського.

На початку 2011 р.в тернопільському видавництві "Матвей" у серії "Українська пропам’ятна листівка" під №3 (Видавець Микола Савчук. Коштом Михайла Петріва) вийшла листівка на згадку про відкриття таблиці на пл. Старий Ринок із зображенням пропам’ятної таблиці.

Ця подія широко висвітлена в пресі, на телебаченні та в мережі інтернет. Інформація та фоторепортаж про відкриття пропам’ятної таблиці: http://kolomyya.org/se/sites/pb/30488/ Відео-репортаж про відкриття пропам’ятної таблиці: http://ntktv.ua/categories/suspilstvo/na-ploschi-stariy-rinok-vstanovili-pam-yatnu-tablitsyu?Itemid=0

Відгуки в пресі: газета "Вільний голос" №66 (2022), п’ятниця 3 вересня 2010 р., стаття Андрія Малащука під назвою "Згадала стара площа, як дівкою була"; газета "Коломийські вісти" №24 (45), четвер 31 серпня 2010 р., стаття Оксани Романенчук під назвою "Клуб Коломийців – за відновлення краси минулого" http://visty.in.ua/?module=fn&a=291&h=klub_kolomijjciv__za_vidnovlennja_krasi_minulogo

З правдивою повагою,

Засновник культурологічного проекту "Наше місто"
Адвокат Михайло Петрів

2000-2015 © Ю.Молодій Розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...