27 серпня 2010 р. в приміщенні Музею історії міста Коломиї за просвітницької ініціативи адвоката Михайла Петріва відбулася перша публічна презентація книжки нашого краянина - кандидата історичних наук, завідувача відділу україніки Львівської національної наукової бібліотеки ім. В.Стефаника Костянтина Курилишина "Українське життя в умовах німецької окупації (1939-1944 рр.): за матеріалами легальної україномовної преси", що стало пам’ятною подією не тільки в житті міста Коломиї, а сміливо можемо сказати що, і всієї України.
Для Коломиї є великою гордістю те, що саме тут відбулася перша публічна презентація цієї книжки. Для автора се також є знаменно, оскільки саме тут він народився, робив перші проби пера та навчався.
Дослідження Костянтина Курилишина є унікальним, адже воно є першим і чи не єдиним дослідженням невідомої для широкого загалу теми, яке проведене автором протягом багатьох років на основі першоджерел, а саме на матеріалах легальної україномовної преси, що виходила у Генеральній Губернії та Райхскомісаріаті України впродовж 1939-1944 рр.
Проаналізовані публікації представлено окремими розділами, що дозволило найбільш повно розкрити важливі характеристики підокупаційного життя українського народу, а саме: державницькі сподівання, законодавча регламентація його життя, доля військовополонених, переселенські акції, антиєврейська проблематика, формування дивізії "Галичина", окремі малодосліджені аспекти діяльності Українського Центрального Комітету. Окрім того, проаналізовано друковані на сторінках цих видань матеріали, в яких критично висвітлювався радянський період української історії. Подано авторське бачення проблеми колабораціонізму.
Під час презентації автор подарував свої книжкові видання Музеєві історії міста Коломиї та Коломийській СШ №1 ім. В.Стефаника, а також книжкову колекцію Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника Музеєві історії міста Коломиї.
Примітним є те, що автор присвятив своє дослідження світлій пам’яті свого тата, Михайла Курилишина, якого було заарештовано та засуджено на 10 років позбавлення волі за українську патріотичну діяльність та мільйонам українців, що безвинно страждали від усіх окупаційних режимів.
Зі словами подяки звернулися до автора Михайло Арсак, директор Музею, Михайло Петрів, адвокат та ініціатор презентації, Микола Савчук, коломиєзнавець, Василь Глаголюк, голова міськрайонного товариства "Просвіта", Юрій Плекан, кандидат історичних наук, Ігор Граділь, секретар Коломийської міської ради. Від імені Коломийської СШ №1, в якій навчався автор, йому було вручено пам’ятний знак та вітальну грамоту. З ініціативи депутата міської ради Любомира Глушкова та за сприяння "Фонду пам’яті Андрія Федчука" п’ятдесят примірників книги передані до фондів бібліотек міста і району та шкіл.
Цього-ж дня ввечері автор презентував книгу "Клубові Коломийців" до числа якого і було обрано Костянтина Курилишина.
18 вересня 2010 р. у рамках проведення "Форуму видавців" відбулася презентація книги у Львові на якій Михайло Петрів передав авторові Почесну грамоту Коломийського міського голови.
Подія широко висвітлена в пресі, на телебаченні та інтернет - мережі: газета "Коломийські вісти", стаття Олеся Фрели "Як жилося за німців" (http://visty.in.ua/?module=fn&a=244); газета "Коломийська правда" 6 вересня 2010 р., стаття Соломії Волі "Українське життя за "нового порядку" (http://kolpravda.at.ua/news/ukrajinske_zhittja_za_novogo_porjadku/2010-09-06-637), а відео-репортаж можна подивитися за адресою: http://www.youtube.com/watch?v=soYsja9F5vQ http://ntktv.ua/ukrayinske-zhittya-v-umovah-nimetskoyi-okupatsiyi
З правдивою повагою,
засновник культурологічного проекту "Наше місто"
адвокат Михайло Петрів
|