культура <-- Коломия WEB Portal
 

Коломия у графіці Романа Кочержука

Шануймо минуле заради майбутнього…

770-річчю першої літописної згадки про Коломию присвячується…

Коломия у графіці Романа Кочержука

Під такими гаслом 31 березня 2011 р. в концертно-виставковій залі Музею історії міста Коломиї відбулася виставка художніх робіт: Коломия у графіці Романа Кочержука (з колекції адвоката Михайла Петріва) та представлення шостого випуску листівок: Роман Кочержук. Графіка із серії: "Коломия у світі мистецтва", засновником якої є Валерій Ковтун.

Видавцями шостого випуску листівок - графік (12 шт.) з видами знакових для міста будівель є засновник культурологічного проекту: "Коломия у світі мистецтва" Валерій Ковтун та засновник культурологічного проекту: "Коломия – наше місто" адвокат Михайло Петрів.

Роман Кочержук, талановитий коломийський графік, вперше представив коломиянам та гостям міста свої художні праці - 60 графічних видів старовинних будівель міста, які він написав в продовж 2008-2010 рр. на замовлення адвоката Михайла Петріва, з колекції якого графіки і представлені на виставці.

Відкрив виставку Михайло Арсак, директор Музею історії міста Коломиї, який підкреслив унікальність виставки, адже вперше мистцем створена цілісна колекція графічних зображень будівель міста, зокрема він зазначив: "Роман Кочержук – один з небагатьох, а то й єдиний, хто створив колекцію графічних зображень нашого рідного міста Коломиї. Художником вперше створено цілісну безпрецедентну для нашого міста колекцію графічних зображень старовинних будівель, які розкривають архітектурний ансамбль коломийського середмістя, що в переважній більшості сформувався в період перебування міста в складі Австро-Угорської імперії".

Михайло Петрів відзначив, що в далекому минулому (1871) в Коломиї проходила перша фотовиставка із світлинами тогочасних видів міста та лише через 150 – років ми маємо подібну унікальну виставку уже сучасних графічних зображень будівель міста та поінформував про те, що з нагоди першої персональної виставки Романа Кочержука випущено поштову листівку, видавцем якої виступив Михайло Петрів, з графічним зображенням міської Ратуші, а на звороті подана довідка про історію будівлі, авторства Мирослави Кочержук. Листівка була погашена Михайлом Арсаком спеціальним штампом у вигляді марки з логотипом Музею, на якому також виписані дати першої літописної згадки про Коломию та заснування музею. Перший примірник листівки був переданий художнику.

Зі словами вдячності до художника звернулися Ігор Граділь, секретар Коломийської міської ради, Леся Білищак, заступник голови Коломийської районної державної адміністрації та Уляна Мандрусяк, начальник відділу культури і туризму Коломийської міської ради, яка вручила мистцю грамоту. Радо привітав виставку та свого колегу Мирослав Ясінський, член Національної спілки художників та Національної спілки народних майстрів України.

Валерій Ковтун поінформував про діяльність культурологічного проекту "Коломия у світі мистецтва" в рамках якого і видано дванадцять графік Романа Кочержука, що є уже шостим випуском даного проекту та передав до фондів Музею перші примірники комплекту листівок.

Яскраво прикрасили виставку ґрунтовні розповіді Мирослави Кочержук про історію міських будівель, що зображені на графіках, які повернули слухачів у минуле нашого міста. Її виступ супроводжувався демонстрацією графік та світлин будівель, що висвітлювалися на екран.

Приємним сюрпризом для присутніх стало виконання класичних музичних творів учнями Коломийської музичної школи. На завершення відкриття виставки Роман Кочержук передав до фондів Музею свою роботу із графічним зображенням Церкви Благовіщення.

На відкритті виставки були присутні представники міської та районної влади, художники, мистецтвознавці, журналісти, поціновувачі прекрасного і не байдужі до Коломиї люди.

У створеній Романом Кочержуком колекції графік гармонійно поєдналися величний австрійський аристократизм давньої архітектури, рідний серцю український затишок та справжній покутсько-гуцульський дух. Тут оглядач зустрічає графіки знакових для міста будівель, без яких Коломия не була би тією Коломиєю, яку знають та люблять коломийці та безліч закоханих в неї подорожуючих: Ратуша (1877), Національний музей Гуцульщини та Покуття ім.Й.Кобринського (1902), Музей писанкового розпису (2000), Музей історії міста Коломиї (др. пол. ХІХ ст.), Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. о.І.Озаркевича (поч. ХХ ст.) та Міський будинок культури "Народний дім" (1892).

Серед майстерно виконаних графік будівель присутні культові споруди Коломиї, такі як найстарша дерев’яна церква Благовіщення Української Православної Церкви, що гордовито прикрашає місто з XVI століття та є пам’яткою архітектури державного значення, так і культові споруди інших релігійних конфесій в місті: Церква св. Архистратига Михаїла Української Греко-Католицької Церкви (1864), Церква священомученика Йосафата Української Греко-Католицької Церкви (1762), Церква св. Миколая Української Греко-Католицької Церкви (1875), Римсько-Католицький костел св. Ігнатія Лойоли (1897), Синагога (поч. ХІХ ст.), Єпархіальне управління Коломийсько-Чернівецької єпархії Української Греко-Католицької Церкви (1957).

Художником передані зображення й сучасних культових споруд, які побудовані в часи незалежності України: Кафедральний собор Преображення Господнього Коломийсько-Чернівецької єпархії Української Греко-Католицької Церкви (розпочате 1998 – триває), Миколаєво-Успенський собор Української Православної Церкви (1996), Кафедральний собор Преображення Господнього Української Православної Церкви Київського патріархату (розпочате 1994-триває), Церква Євангельських християн – баптистів (1998).

Варто зауважити, що графіки хронологічно відображають архітектурні стилі забудови міста: перша світська забудова міста - будинок №4 на вул. Гетьмана І.Мазепи (1789), Коломийський молодіжний центр (1895), в якому модерн поєднується з німецько-швейцарським стилем, який неабияк майстерно втілив у життя український архітектор Іван Левинський, а вежа, що прикрашає споруду, виготовлена з дерев’яного каркасу й з трьох сторін декорована керамічним фризом, які виготовлені Валеріаном Крицінським в коломийській гончарній школі; приміщення за адресою вул. Верещинського, 59 збудоване в 1893 р. за проектом архітектора Висякевича для заснованої 1875 р. гончарної школи у декорі фасаду якого збереглися керамічні елементи роботи Валеріана Крицінського; ресторан "Карпати" (1896); приміщення управління державної ветеринарної медицини в Коломийському районі (поч. ХХ ст.) збудоване в сецесійному стилі; будівлі на вул. Театральній №21-25 є взірцями архітектури різних стилів: буд. №21 – кін. ХІХ ст., віденський ренесанс; буд. №21А – 1976 р., радянський типовий проект; буд. №23 – 1930-і рр., функціоналізм.

У окремій групі графік відображено сучасні види будівель в яких розміщуються навчальні, лікувальні та адміністративні установи: Залізничний вокзал станції Коломия (1866), Коломийський медичний коледж ім. І.Франка (1860-х рр.), Коломийська спеціалізована школа №1 ім. В.Стефаника (1875), Торговий комплекс "Коломиянка" (1870-х рр.), Коломийський природничо-математичний ліцей (1897), Будинок дитячої та юнацької творчості (кін. ХІХ ст.), Коломийська гімназія ім. М. Грушевського (1899), Коломийська загальноосвітня школа №10 (др. пол. ХІХ ст.), Центральна районна лікарня (1905), Міська бібліотека №1 для дорослих (1907), Коломийська дитяча музична школа №1 (перш. пол. ХХ ст.).

Автор не акцентував увагу виключно на старовинних пам’ятках архітектури, тому колекція включає види сучасних громадських будівель, зокрема готелю "Писанка" (2000), як одного з яскравих взірців сучасної архітектури міста.

На завершення відкриття виставки відбулося фотографування учасників дійства, які зображені на загальній світлині: сидять Мирослава та Роман Кочержук, стоять: (зліва направо): Микола Шевчук, Михайло Петрів, Віталій Григорець, Ігор Гуменюк, Мирослав Ясінський, Юрій Микитюк, Катерина Каркадим, Мирослав Петрук, Світлана Микитюк, Михайло Капустинський (Тернопіль), Валерій Ковтун, Віктор Дущак, Володимир Костинюк (Львів), Людмила Костинюк (Львів), Оксана Нестеренко, Ольга Котюк (Івано-Франківськ), Галина Дущак, Богдан Волошинський.

За підсумками виставки Михайло Петрів випустив документальний відеофільм про Романа Кочержука і виставку та передав до фондів Музею матеріали пов’язані з підготовкою і проведенням виставки.

Принагідно зазначимо, що в даний час колекція графік передана Музеєві історії міста Коломиї для постійного експонування.

Подія висвітлена телевізійними каналами та отримало широкі відгуки в пресі та мережі – інтернет.

Відео-репортажі про виставку дивіться за адресою: http://www.youtube.com/watch?v=YctlHbFPRAM, http://ntktv.ua/categories/kultura/kolomiya-u-grafitsi-romana-kocherzhuka?Itemid=0

Відгуки в пресі: газета Коломийські вісти, стаття Оксани Островської під назвою "Коломия у графіці Романа Кочержука" (http://visty.in.ua/index.php?module=fn&a=1036&h=kolomija_u_grafici_romana_kocherzhuka).

З правдивою повагою,

засновник культурологічного проекту "Наше місто"
адвокат Михайло Петрів


Перелік графік представлених на виставці: "Коломия у графіці Романа Кочержука (з колекції адвоката Михайла Петріва)":

1. Ратуша. Коломийська міська рада та виконавчий комітет Коломийської міської ради.

2. Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського.

3. Музей писанкового розпису.

4. Музей історії міста Коломиї.

5. Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. І.Озаркевича.

6. Міський будинок культури "Народний дім".

7. Залізничний вокзал станції Коломия.

8. Центральна районна лікарня.

9. Єпархіальне управління Коломийсько-Чернівецької єпархії Української Греко-Католицької Церкви.

10. Церква св. Архистратига Михаїла Української Греко-Католицької Церкви.

11. Катедральний собор Преображення Господнього Коломийсько-Чернівецької єпархії Української Греко-Католицької Церкви.

12. Церква священомученика Йосафата Української Греко-Католицької Церкви.

13. Церква св. Миколая Української Греко-Католицької Церкви.

14. Церква Благовіщення Української Православної Церкви.

15. Миколаєво-Успенський собор Української Православної Церкви.

16. Кафедральний собор Преображення Господнього Української Православної Церкви Київського патріархату.

17. Римсько-Католицький костел св. Ігнатія Лойоли.

18. Церква Євангельських християн - баптистів.

19. Синагога.

20. Коломийський молодіжний центр.

21. Будинок дитячої та юнацької творчості.

22. Жіноча консультація пологового будинку.

23.Управління державної ветеринарної медицини в Коломийському районі.

24. Коломийська гімназія ім. М. Грушевського.

25. Коломийська спеціалізована школа №1 ім. В.Стефаника.

26. Коломийський медичний коледж ім. І.Франка.

27. Коломийський природничо-математичний ліцей.

28. Коломийська загальноосвітня школа №10.

29. Коломийська дитяча музична школа №1.

30. Міська бібліотека №1 для дорослих.

31. Медична установа.

32. Готель "Писанка".

33. Житловий будинок. Вул. М. Верещинського, 59.

34. Ресторан "Карпати".

35. Вулиця Театральна. Будинки №21–25.

36. Вулиця Гетьмана І.Мазепи. Будинок №4

37. Торговий комплекс "Коломиянка".

38. Вулиця В.Чорновола. Будинок №24.

39. Вулиця В.Чорновола. Будинки №47–51.

40. Житловий будинок. Вул. С. Петлюри, 22.

41-60. Колекція графік з видами будівель міста оформлених у двох рамах по десять графік.

Перелік графік представлених у шостому випуску листівок: "Роман Кочержук. Графіка" із серії: "Коломия у світі мистецтва":

1. Ратуша.

2. Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім. Й.Кобринського.

3. Вулиця Театральна. Будинки №21–25.

4. Міський будинок культури "Народний дім".

5. Коломийський академічний обласний український драматичний театр ім. І.Озаркевича.

6. Музей історії міста Коломиї.

7. Залізничний вокзал станції Коломия.

8. Коломийський молодіжний центр.

9. Коломийська гімназія ім. М. Грушевського.

10. Церква Благовіщення Української Православної Церкви.

11. Церква св. Архистратига Михаїла Української Греко-Католицької Церкви.

12. Римсько-Католицький костел св. Ігнатія Лойоли.

2000-2015 © Ю.Молодій Розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...