культура <-- Коломия WEB Portal
 

Перше Січове свято в Коломиї

Шануймо минуле заради майбутнього…

Перше Січове свято в Коломиї

Під таким гаслом у місті Коломиї Івано-Франківської області 30 вересня 2010 р. відбулася надзвичайна й безпрецедентна подія у житті міста – відкриття пам’ятної дошки із барельєфом Кирила Трильовського на будинку, в якому він жив і працював на початку ХХ ст. та проведення Першого Січового свята в незалежній Україні.

Незалежність України стала часом усвідомлення історичного надбання народу у різних сферах життя. Се був час клопіткого збирання розгублених частинок у сфері культури, мистецтва, історії, науки, юриспруденції… Саме зі здобуттям незалежності відродилася пам'ять людей про осіб, які справляли неабиякий вплив на відродження українського духу.

Кирило Трильовський – самобутня постать українського громадського та політичного життя Галичини кінця ХІХ – початку ХХ ст., видатний громадсько-політичний діяч, організатор січового та січово-стрілецького руху в Галичині, адвокат, публіцист, видавець. Ще на початку життя Коломия для Кирила Трильовського стала невід’ємною складовою його шляху. Народившись 6 травня 1864 року в с. Богутині Золочівського повіту в сім'ї священика, він ходив до школи в Золочеві і Бродах, а до гімназії – в Золочеві і Коломиї. Потім навчався на правничому факультеті у Чернівцях, згодом – у Львівському і Віденському університетах. Докторат права здобув у Краківському університеті, а адвокатський екзамен склав – у Львові.

Навчаючись в Коломийській гімназії утворив спеціальну бібліотеку і проводив пропагандистську роботу з розповсюдження творів Тараса Шевченка, Пантелеймона Куліша та інших геніїв слова. Вперше виступав на зборах у селі Кийданч у 1884 році. У тому ж таки 1884 р. разом із І. Кейваном та І. Сандуляком заснував першу читальню "Просвіти" в селі Карлів Снятинського повіту. Не можна не згадати про політичне життя Кирила Трильовського, який був членом головної управи Української радикальної партії у Львові, провідник ідей М. Драгоманова, М. Павлика, І. Франка. Як один із творців ідеології української радикальної партії, мав суттєвий вплив на розвиток української правової та політичної думки того періоду. Обирався депутатом до австрійського парламенту. У 1901 році відкрив свою канцелярію у Коломиї, потім - у Яблунові.

Знаменна подія в історії на тільки Галичини, а й усієї України відбулася 5 травня 1900 р., коли Кирило Трильовський організував у селі Завалля Снятинського повіту українське пожежно-гімнастичне товариство “Січ". Невдовзі діяльність "Січей" поширилася на Снятинський і Коломийський повіти та усю Галичину.

За ініціативи Кирила Трильовського 6 червня 1902 р. Перше Січове свято в Галичині було проведено у Коломиї.

Діяльність “Січей" у Галичині супроводжувалося надзвичайним національним піднесенням. Зокрема, цьому сприяло те, що Кирило Трильовський уклав численні січові пісні і марші, видав цілу низку творів, де роз’яснював засади стрілецького руху, завдання, які ставила перед собою організація.

Про Січ славну-Запороже
Співав батько наш Тарас,
А ми тепер заложим
Над Черемошем "Січ" у нас,
То ж єднаймось, милі браття,
Заводім життя нове.
Нехай росте і кріпшає
Товариство січове!
А що батькам не удалось,
Ми довершим залюбки,
Паде ворог, коли грянуть
Радикали - козаки!

Значними подіями на Західній Україні, які були сприятливими для подальшої злуки з Наддніпрянською Україною стали січові свята, присвячені видатним подіям в історії України. Так, у Коломиї 31 травня 1909 року відбулося свято на честь гетьмана Івана Мазепи, у Львові 27 червня 1914 року спільно з львівським товариством "Соколи" з нагоди сотих роковин від дня народження Тараса Шевченка.

Як організатора та ідейного натхненника "Січей" Кирила Трильовського заслужено іменували "Січовим Батьком".

У рік святкування 110 річниці заснування “Січі" громаді міста було представлено пам’ятну дошку з барельєфом Кирила Трильовського.

Ініціатором відкриття дошки є Валерій Ковтун, директор Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету імені Василя та адвокат Михайло Петрів.

За ініціативи педагогічного коледжу та за участю студентів коледжу і громадськості міста під час церемонії відкриття відбулося широкомасштабне Перше Січове свято в незалежній Україні, що є безсумнівним початком відродження січових свят.

Свято розпочалося урочистою тисячною ходою середмістям студентів Коломийського педагогічного коледжу під звуки січових мелодій у виконанні муніципального духового оркестру на чолі з прапороносцем державного прапору України.

На площі перед пам’ятною дошкою Кирилові Трильовському (на перетені вул.Валова та Театральна) тридцять дві студентки коледжу в урочистому січовому одязі під звуки духового оркестру виконали руханкові вправи, які є реконструкцією січових вправ початку ХХ ст. з сучасними елементами руханки.

Урочисте відкриття пам’ятної дошки провели Коломийський міський голова Юрій Овчаренко, перший заступник Коломийської районної адміністрації Роман Панчук, директор Коломийського педагогічного Валерій Ковтун та адвокат Михайло Петрів.

Благословив відкриття пам’ятної дошки та січове свято Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Миколай (Сімкайло).

У своєму виступі директор Коломийського педагогічного коледжу Валерій Ковтун підкреслив виняткову роль Кирила Трильовського в організації січового руху та їх вплив на формування патріотичного світогляду тогочасного українського населення Галичини та сучасної молоді. Михайло Петрів зазначив те, що діяльність Кирила Трильовського не пройшла даремно, адже проголошено незалежність України а на прикладі діяльності січей виховується уже сучасна українська молодь. Від свого імені та Валерія Ковтуна він передав міському голові дарчу грамоту, у виконанні графіка Романа Кочержука, на засвідчення того, що пам’ятна дошка з барельєфом Кирила Трильовського є їх подарунком рідному місту.

Коломийський міський голова Юрій Овчаренко у виступі наголосив на необхідності вивчення сучасною молоддю своєї історичної минувшини та усіляко підтримав проведення січових свят у майбутньому, а також передав дарчу грамоту на зберігання до фондів Музею історії міста Коломиї. Директор Музею історії міста Коломиї Михайло Арсак повідомив про те, що музеї відкрито меморіальну кімнату Кирила Трильовського, в якій представлені особисті речі, фотографії, документи з сімейного архіву родини Трильовських, які передані до фондів музею його внуком Богданом Трильовським з Канади.

З вітальними словами до молоді та гостей свята звернулися Дмитро Гриньків, почесний громадянин міста Коломиї, голова Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих, громадський діяч; Василь Глаголюк, голова міськрайонного товариства "Просвіта"; Степан Волковецький, народний депутат України 1-го та 2-го скликань, Надзвичайний і Повноважний посол України; Михайло Андрусяк, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка; Любомир Глушков, депутат Коломийської міської ради. Ведучою цього дійства була начальник відділу культури і туризму Коломийської міської ради Уляна Мандрусяк.

Меценатами проектування, виготовлення та встановлення пам’ятної дошки із барельєфом Кирила Трильовського є директор Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Валерій Ковтун та адвокат Михайло Петрів. Власне, даний витвір є подарунком рідному місту Коломия. Барельєф Кирила Трильовського виготовив скульптор Роман Захарчук. Виконавцями виступили Валерій Дідорак та Павло Челяда. Дизайн виконав митець Мирослав Ясінський. З нагоди відкриття пам’ятної дошки та проведення Першого Січового свята Валерій Ковтун випустив у світ пам’ятну листівку із зображенням барельєфу Кирила Трильовського та біографічною довідкою про нього, яка була подарована усім учасникам та гостям свята.

Подія широко висвітлена в пресі, на телебаченні та інтернет-мережі: газета "Коломийські вісти" №29 (50), 6 жовтня ц.р., стаття Оксани Раманенчук під назвою "У Коломиї відкрили пам’ятну таблицю Кирилові Трильовському"; газета "Коломийська правда" №40 (100), 8 жовтня ц.р., стаття Оксани Рижук під назвою "Гей, як той орел наше славне товариство", а відео-репортаж можна подивитися за адресою: http://ntktv.ua/categories/suspilstvo/u-kolomiyi-vidkrili-doshku-trilovskomu?Itemid=0

З правдивою повагою,

Валерій КОВТУН, директор Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника

Михайло ПЕТРІВ, адвокат

2000-2015 © Ю.Молодій Розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...