культура <-- Коломия WEB Portal
 

Третє Січове Свято в Коломиї

150-річчю написання вірша "Ще не вмерла Україна", 110-річчю проведення в Коломиї Першого Січового свята та захисту української мови приурочено ювілейне Третє Січове свято, яке пройшло в Коломиї 26 вересня 2012 р.

Третє Січове свято відбулося за співпраці Головного управління освіти і науки та управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Коломийської міської ради, Коломийської районної державної адміністрації, Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника та адвоката Михайла Петріва.

Cічове свято розпочалося урочистою тисячною ходою середмістям студентів Коломийського педагогічного коледжу та інших навчальних закладів міста під звуки січових мелодій у виконанні муніципального духового оркестру на чолі з прапороносцем державного прапору України, прапору педагогічного коледжу та прапору міста Коломиї.

На площі перед пам’ятною дошкою Кирилові Трильовському (на перетені вул. Валова і Театральна) тридцять три студентки коледжу в урочистому січовому одязі під звуки духового оркестру виконали руханкові вправи, які є реконструкцією січових вправ початку ХХ ст. з сучасними елементами руханки: Довганюк Яна, Дубинська Надія, Костишин Богдана, Костюк Олеся, Кузик Ірина, Марчук Вікторія, Мойсюк Діана, Молдавчук Наталія, Непорадна Люба, Тупичка Ольга, Федорчук, Людмила, Федюк Надія (група - 4п1); Вакалюк Олександра, Гуцуляк Таня, Дворняк Наталія, Довганюк Вікторія, Капець Мар’яна, Колодницька Люба, Костюк Паша, Лазарович Мар’яна, Павлюк Людмила, Поліщук Анна, Стефуранчин Наталія (група - 3п1); Бакай Христина, Жидак Наталія, Змага Катерина, Луканюк Віталія, Лукинчук Таня, Паньків Христина, Пернаровська Мар’яна, Рогаль Анна, Семкович Марія, Чурко Наталя (група -2п1).

Народний хор "Просвіта" виконав пісню на слова Івана Франка "Гей, Січ іде".

Ведучою цього дійства була начальник відділу культури і туризму Коломийської міської ради Уляна Мандрусяк. Благословили свято священники УГКЦ та УПЦ (КП). Свято відбулося за присутності громадськості міста, студентської і шкільної молоді та представників влади. На святі були присутні депутати усіх рівнів, зокрема: народні депутати Олесь Доній та Микола Кульчинський, депутати Івано - Франкіської обласної ради Михайло Андрусяк, Олександр Левицький та інш.

У виступі директора Коломийського педагогічного коледжу Валерія Ковтуна, який відкрив свято, передана ідея проведення Січових свят, їх вплив на формування патріотичного світогляду сучасної молоді через призму вивчення історії рідного краю та об’єднавчу місію таких заходів в підготовці молоді до розбудови нашої держави. Особливо п.В.Ковтун звернув увагу на те що, Третє Січове свято приурочено 150 - річчю написання вірша "Ще не вмерла Україна", 110 - річчю проведення в Коломиї Першого Січового свята та захисту української мови.

З вітальними словами до молоді звернулися Коломийський міський голова Ігор Слюзар, заступник голови Коломийської районної державної адміністрації Леся Білищак.

Запрошений на свято к.і.н., доцент Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича Микола Гуйванюк науково займається дослідженням січового руху в Галичині та Буковині. Він є автором наукового дослідження "Січовий рух у Галиичні та Буковині (190-1914)", яке презентував у цей день студентам педагогічного коледжу. У своєму виступі М.Гуйванюк передав вітання від Буковини та підкреслив тяглість історичних традицій в проведенні Січових свят та їх вагомий вклад у формування патріотичності сучасної молоді.

Директор Музею історії міста Коломиї Михайло Арсак навів спогади Кирила Трильовського про проведення в Коломиї Першого в Галичині Січового свято, що відбулося 6 червня 1906 року.

Народний депутат України Микола Кульчинський передав вітання учасникам свята від Полтавщини, висловив своє захоплення від дійства та побажав молоді і надалі виступати борцями за утвердження української державності та статусу української мови, як єдиної державної мови.

Січове свято продовжилося яскравими виступами студентської та шкільної молоді міста і району. Учениця ЗОШ №6 м.Коломиї Ярослава Стадник розповіла про діяльність шкільного Січового товариства імені Кирила Трильовського, а шкільний ансамбль виконав патріотичну пісню на слова і музику Богдана Лепкого "Гей, видно село". Про те, як формується національна свідомість учнів розказав Роман Волощук - учень ЗОШ села Корнич, а ансамбль хлопців цієї школи виконав пісню "Там на горі, на Маківці" (керівник Гобчук М.В.). Учениця Коломийської гімназії імені Михайла Грушевського С.Блонська виконала пісню "Про Україну". Тріо студенток Коломийського політехнічного коледжу виконало пісню "Йшли селом партизани". Феєричним був виступ театру - пісні "Гаудеамус" (керівник Любов Керничук) Коломийського медичного коледжу ім. Івана Франка, які виконали пісню "Про Україну" яскраво доповнивши її танцювальними та руханковим вправами. Завершив виступ молоді студент Коломийського педагогічного коледжу Андрій Негрич піснею "Не спи моя рідна земля".

Державний гімн України та січові пісні у виконанні народного хору "Просвіти" (керівник Роман Хімей) підкреслили величність Третього Січового свята.

За ініціативи Валерія Ковтуна заснована серія листівок: "Вивчаймо нашу історію", перший випуск (2011) якої присвячений засновнику та ідейному натхненнику "Січей" Кирилу Трильовському. На Третьому Січовому святі усім учасникам та гостям свята презентований третій випуск із цієї серії: портретне зображення Павла Чубинського, автора вірша "Ще не вмерла Україна" з текстом Державного Гімну України на звороті. Листівка вийшла друком за сприяння Михайла Андрусяка, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (2010) та депутата Івано-Франківської обласної ради, Андрія Волощука, директора молодіжного благодійного фонду "Заради добра" та депутата Коломийської міської ради, Богдана Гдичинського, депутата Івано-Франківської обласної ради, Володимира Довганюка, депутата Коломийської міської ради та Ігора Слюзара, Коломийського міського голови.

Ілюстративний історичний матеріал, який розміщений на банерах і присвячений: товариству "СІЧ", Українським Січовим стрільцям, Першому (30.09.2010) та Другому Січовому святу в Коломиї (29.09.2011) презентовані адвокатом Михайлом Петрівим.

Принагідно зазначимо, що відновлене Перше Січове свято за часів незалежності України відбулося за ініціативи Валерія Ковтуна та адвоката Михайла Петріва 30 вересня 2010 р. в Коломиї під гаслом: "Шануймо минуле заради майбутнього… Адвокат Кирило Трильовський - "Січовий Батько", у рамках святкування 110 річниці заснування "Січі" та відкриття з цієї нагоди пам’ятної таблиці з барельєфом Кирила Трильовського.

Друге Січове свято відбулося 29 вересня 2011 р. в Коломиї під гаслом: "Молодь вивчає історію рідного краю" та набуло статусу міськрайонного молодіжного свята.

Перебіг Третього Січового свята висвітлений телевізійними каналами та отримав широкі відгуки в пресі та мережі - інтернет. Відео-репортаж з Третього Січового свята дивіться за адресою: http://www.youtube.com/watch?v=qHerhwC8Idw, а фоторепортаж Олександри Щербакової за адресою: http://visty.in.ua/fotoreport/1793-2012-09-26-20-36-34.html

Відгуки в пресі: газета Коломийські вісти: число 39 (153) 4 жовтня 2012 р. стаття Вікторії Мартинюк "Третє січове свято у Коломиї приурочили двом подіям"; газета Коломийська правда: число 39 (202) 28 вересня 2012 р. стаття Богдани Плитчук "Січове свято у Коломиї".

Січові свята в Україні мають давню і пізнавальну історію та беруть свій початок від початку ХХ ст. Знаменна подія в історії не тільки Галичини, а й усієї України відбулася 5 травня 1900 р., коли Кирило Трильовський організував у селі Завалля Снятинського повіту українське пожежно-гімнастичне товариство "Січ". Невдовзі діяльність "Січей" поширилася як на Снятинський і Коломийський повіти, так і на всю Галичину. Вже в перші роки діяльності "Січей" українське населення демонструвало підтримку в діяльності січей. Одним з проявів живучості січової ідеї стали січові свята. За період 1902-1914 рр. відбулося шість січових свят в Галичині та два на Буковині. З ініціативи Кирила Трильовського 6 червня 1902 р. в Коломиї відбулося перше в Галичині Січове свято за участю кілька сотень січовиків, які в січових одностроях: хлопці з топірцями та списами, а дівчата - зі стрічками та вінками промарширували середмістям виконуючи українські пісні а на майдані на березі Прута провели вистави та січові вправи. Друге загальнокрайове Січове свято відбулося в Коломиї 28 червня 1903 р. а 31 липня 1904 р. відбулося повітове січове свято в Снятині. Третє січове свято відбулося в Станіславі за участю галицьких та буковинських "Січей". У Коломиї 31 травня 1909 року відбулося четверте Січове свято на честь гетьмана Івана Мазепи та на згадку про битву під Полтавою в 1709 р. Спеціально до свята В.Пачовський написав славну пісню "Січ іде". Свято відбулося за великої участі січовиків та гостей серед яких були Т.Старух, В.Стефаник, делегації "Сокола-Батька" зі Львова, українські посли до Галицького сейму та відомий український письменник Михайло Коцюбинський, який був зворушений таким національним піднесенням галицьких українців. 1911 року відбулося п’яте Січове свято у Станіславі, в якому, окрім січовиків Галичини і Буковини, взяли участь представники хорватських та слов’янських "Соколів", а також українські депутати віденського парламенту соціал-демократичного спрямування. Величаво відбулося шосте загально крайове Січове свято в Снятині в липні 1912 р. за участі більше дев’яти тисяч січовиків з Галичини а від буковинських "Січей" прибуло близько п’ятсот січовиків. Буковинські "Січі" незважаючи на те, що не могли зібрати на січові свята такої великої кількості учасників, як це було в Галичині, все ж вони проходили патріотично-величаво, що було свідченням того, що січових рух та ідея пустила глибоке патріотичне коріння серед українського населення краю. Січі мали визначальний вплив на підвищення культурно-освітнього галицького та буковинського селянства через організацію читалень для населення. Своєю багатогранною діяльністю "Січі" засвідчили, що вони стали важливим консолідуючим фактором в українському національному русі Галичини й Буковини.

Споглядаючи на це дійство та участь у ньому молоді ніби повертаєшся у вир історії на століття та впевнено дивишся у майбутнє, переконуючись у незнищенності українського духу, патріотичності сучасної молоді та їх готовності і надалі розбудовувати Українську Державу.

З правдивою повагою,

УЛЯНА МАНДРУСЯК, начальник відділу культури і туризму Коломийської міської ради

Валерій КОВТУН, директор Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника

Михайло ПЕТРІВ, адвокат

2000-2015 © Ю.Молодій Розміщено: "YES" ISP
Потрібна реклама?
пишіть...