Марко СИРНИК
Система навчання української мови і літератури учнями, що належать до української національної меншини у Польщі, спирається в даний час на чотирьох основних законах – Конституції, Законі про систему освіти Польщі, Законі про національні та етнічні меншини й регіональну мову та Розпорядженні Міністерства національної едукації Польщі – від 14 листопада 2007 року – про умовини забезпечення учням національних меншин можливості підтримки їхньої тотожності.
Сучасний стан "україномовного" шкільництва у країні це всього 5 комплексів шкіл у цілій Польщі та міжшкільні групи вивчення української мови у понад 100 місцевостях. "Україномовного" взяли ми у лапки, щоб показати, що навіть у тих шкільних закладах, які називаються українськими більшість предметів викладається польською мовою. Географію шкіл та чисельність учнів у школах та групах, тенденції розвитку зображено у таблицях, що подаються як додання до цієї статті.
Всі наведені заклади (школи та міжшкільні групи) функціонують як державні установи. Немає на сьогоднішний день у Польщі жодної української приватної школи – на жодному рівні едукаційної системи.
У законі про освіту та – зокрема – розпорядженні яке врегульовує навчання мов національних та етнічних меншин (до цих останніх офіційно враховують лемків та ромів), пробується брати до уваги відмінності у положенні окремих меншин. Фактором, який дуже негативно нпр. впливає на кількісний стан українського шкільництва це перш за все значне розпорошення етнічних українців по всій території Польщі, що зумовлене історично (насильницьке переселення у 1947 році, в рамках операції "Вісла"). Отже – оскільки українська національна меншина у Польщі не є діаспорою (у прямому розумінні цього поняття), то у неї все – таки, всі показники притаманні діаспорному життю.
завантажити все ...
Джерело: РІДНА МОВА
|