друкувати


За "бабусі Австрії" Коломия була в півтори рази більша за Франківськ і Тернопіль

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2013-08-02 10:30:13

Нещодавно натрапив на вельми цікавий документ - список 60 найбільших міст Австро-Угорської імперії станом на 1910 рік. Є в цьому списку і Коломия. Причому на досить високому місті, випереджаючи теперішні обласні центри Івано-Франківськ та Тернопіль.

Взагалі серед найбільших міст Австро-Угорщини було 6 українських: Львів, Чернівці, Коломия, Дрогобич, Станіслав, Тернопіль та Стрий. Львів із населенням 206 тисяч був четвертим містом імперії після Відня (2млн.), Будапешта (880 тис.) та Праги (223 тис.). Чернівці займали 14 місце рейтингу. Тут на початку минулого століття проживало 87 тисяч мешканців. Третім серед українських міст була наша Коломия. Із 43 тисячами населення вона займала 36 місце списку. Цікаво, що у 1910 році столиця Покуття була набагато більшим містом ніж теперішня столиця Словенії Любляна та Зальцбург, одне із найбільших міст сучасної Австрії. Йдемо далі: 49 місце із 35 тисячами займав Дрогобич. Далі йшли теперішні обласні центри Тернопіль, де мешкало 34 тисячі (52 місце) та Станіслав, - 33 тисячі і 55 місце. Замикав список найбільших міст Бабусі Австрії Стрий. Тут на початку минулого сторіччя проживало 31 тисяча мешканців.

Зараз найбільшими містами на території що входила до Австро-Угорщини є Будапешт, Відень, Прага, Загреб, Львів, Краків, Братислава, Брно, Острава, Клуж-Напока, Тімішоара, Любляна, Грац, Чернівці, Кошице, Новий Сад, Бряшів, Івано-Франківськ та Тернопіль. Львів тримався на 4 місці аж до кінця 20 століття, коли його обійшов Загреб, - хорватська столиця.

За століття, що минуло найбільше виріс вже згаданий нами Загреб. Із 70 тисячного містечка столиця Хорватії за 100 років перетворилася у майже мільйонний мегаполіс. Семимильними кроками розвивались і такі міста як чеська Острава (виросла у 8.4 рази), сербський Новий Сад (у 6.9 раз), Івано-Франківськ (у 6.7 раз), Любляна (у 6.7 раз), Тернопіль (у 6.4 рази) та Братислава (у 5.9 раз). Коломия розвивалась дещо повільніше. Населення нашого міста за сто років збільшилось тільки на 20 тисяч. Однак важливо не це. Рейтинг найбільших міст імперії та місце у ньому нашого міста показує, що Коломия в історико- цивілізаційному розрізі є далеко не рядове місто Східної Європи. Радше навпаки одним із центрів продукування європейської цивілізації та культури.

Автор: Віктор ФІТЬО, тижневик "Коломийська правда"